Hamilelikte Seyahati Unutulmaz Kılacak 9 Bilgi

Bebeğini kucaklayıp uykusuz geceler, kirli bezler ve yoğun günlerle boğuşmadan önce, kısa bir seyahat sana çok iyi gelebilir. Yolculuğunun öncesi ve sonrası için tüm öğrenmen gerekenlerle, hamilelikte yolculuğu unutulmaz kılacak 9 bilgiyi içeren bu yazımızı okumadan yola çıkma!

1. Önce en merak ettiğin sorulara cevap al: "Hamilelikte yolculuk sakıncalı mı, hamilelikte kaçıncı aya kadar seyahat edilebilir?"

Ebeveynliğe geçiş yapmadan önce kısa bir mola ve değişiklik senin için faydalı olabilir. Ama hamilelikte tatil yapmak veya herhangi bir amaçla seyahate çıkmak için sağlığını ve hamileliğinin zaman dilimini değerlendirmen gerekir.

  • İlk üç aylık hamilelik döneminde (birinci trimester) mide bulantısı, kusma ve baş dönmesi şikayetlerin olacak, bu süreç seyahat için uygun olmayabilir.

  • Hamilelikte yolculuk için en uygun zaman dilimi, ikinci trimester yani 3. ayını geride bıraktığın dönemdir. Bu süreçte çoğu şikayetin azaldığı için çantana bir iki parça eşya atıp, ufak bir kaçamak yapabilirsin.

  • Hamileliğinin son üç aylık döneminde, büyüyen göbeğin, bel ve sırt ağrıların sana sıkıntı vermeye başlayacak. Bu süreçte seyahat keyifli olmayabilir. Özellikle 8 aylık hamilelikte yolculuk, erken doğum riski nedeniyle tercih edilmiyor.

Bu kadar konuştuk, ayrıntısına bakmakta fayda var: Hafta Hafta Gebelik

2. Hamilelikte seyahate çıkmadan önce tik atılacaklar

  • Erken doğum riskinin olup olmadığını kesinleştir.
  • Doktor ziyaretlerinin olmadığı bir dönem seç.
  • Seyahatten önce doktoruna danış.
  • Hamilelikte uçak yolculuğu yapacaksan, yolculuk ettiğin şirkete hamileliğinle ilgili bilgi ver. Bu sayede uçak içerisinde rahatlığın sağlanır ve herhangi bir olumsuz duruma karşı tedbir alınır.

Bu yazıyla tüm planların değişecek: Olur mu Olur: Hamilelikte Yaz Tatili

3. Muhakkak bir yoldaş ile yola çık

Hamilesin ve vücudun tuhaf tepkiler verebiliyor. Seyahatinde can sıkıcı durumlar yaşandığında ve hormonlarının da yardımıyla sinir krizlerine girmen söz konusu olduğunda bir can yoldaşı seni rahatlatacaktır.

4. Güneşe ne çok yakın, ne çok uzak ol

Eğer yaz döneminde bir seyahate çıktıysan güneşin seni yakıp kavurmasına izin verme. Dozunda aldığın güneş ışığı faydalıdır ama her şeyin fazlası zarar! Güneş kremini ve şapkanı yanından ayırma ve akşamüstü gün batımına karşı romantik bir yürüyüş yapmayı ihmal etme!

Bu konuyu merak ettiğini biliyoruz: Sudan Sebepler Canını Sıkmasın: Hamileyken Denize veya Havuza Girmek

5. Huzuru doğada ararken tehlikelere hazırlıklı ol

Doğayla iç içe bir tatil tercih ettiysen, doğanın gerçek sakinlerinin sana düzenleyebileceği saldırılara karşı hazırlıklı ol. Bir sinek ve böcek koruyucu sprey iş görecektir. Sıvı kaybetmemek için bol bol su tüket, dehidrasyon bebeğinin sıvısının azalmasına neden olabilir. Temiz havayı derin derin içine çekmeyi unutma!

6. Hamileler de kültürlenir

Eğer seyahatini farklı bir şehir veya ülkede bir kültür turu şeklinde planladıysan, bol bol yürüyüş yapacağın malum. Bu nedenle iyi bir yürüyüş ayakkabısı ve rahat kıyafetler tercih etmek işini kolaylaştıracaktır. Bol bol fotoğraf çekmeyi de ihmal etme!

Kıyafet işini kolaylaştıralım mı: 10 Hamile Giyimi Püf Noktası

7. Sıcak sulardan ve Spa'dan uzak dur

Seyahatinde konakladığın otelinde kaplıca ve spa gibi birbirinden güzel ve rahatlatıcı hizmetleri olabilir; ancak bunlardan uzak durmalısın. Sıcak su ve buharlı ortam, hamilelik döneminde bebeğin organ gelişimini etkiler. Özellikle ilk üç aylık dönemde risk had safhadadır. Bu nedenle sıcak sulardan kaçınmak senin yararına!

8. Karda yürü, kendini üşütme

Karlarla kaplı, keyifli bir ortamda yürüyüş kapacağın ve ardından şömine başında içeceğini yudumlayıp ısınacağın bir kaçamak eminiz ki çok rahatlatıcı olacaktır. Ancak üşütüp hastalanmaman için kıyafetlerine dikkat etmelisin. Kalın ve yünlü tek parça kıyafetler tercih etmelisin, üst üste kıyafet giyme! Ayrıca belini, başını ve ayaklarını sıcak tutmaya bak!

Kim korkar kardan, yağmurdan: Kış Soğuklarından Seni Koruyacak 5 Hamile Kıyafeti

9. Beslenmene dikkat et

İştahının açıldığı bir dönemde olduğunu biliyoruz. Hele ki, yemekleri ile ünlü bir şehirde veya ülkedeysen yenebilen her şeyin tadına bakmak istemeni de doğal karşılıyoruz. Ancak sağlığının etkilenmemesi için dikkat etmen gerekenler var. Özellikle balık, sakatat ve şarküteri ürünleri içeren yemeklerden uzak dur ve eğer bilmediğin bir ülkenin, bilmediğin bir yemeği önüne konulduysa, nazikçe geri çevirmenin yollarını ara!

Hangi yiyecekler menünde olmamalı, daha detaylı bilgi için Bu 15 Şeyden Uzak Dur: Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler yazımıza göz atsan iyi olur.