7 Maddede Amerika'da Doğum Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Amerika'da doğum kalıbını, özellikle ülkemizin ünlü annelerinin ağzından sık sık duymuşsundur. Kulağa çok havalı gelmesinin dışında, sağladığı şartlar ile annelerin gönlünü kazanan bu yurt dışında doğum yapma furyasının baş kahramanı olan ülke, hiç şüphesiz Amerika!

Sağladığı haklar, avantajlar ve yüksek bir yaşam standartı ile artık sadece ünlü isimlere değil, herkese hitap etmeye başladı. Bu konu sana da çekici geliyorsa, çocuğun için ek bir fırsat yaratmak ve kafandaki soru işaretlerini gidermek istiyorsan, hiçbir ayrıntısını kaçırmadan bu yazıyı okumanı öneririz.

Ünlülerden çok bahsettik, başlamadan önce bakmasak olmaz: Amerika'da Doğum Yapan Ünlüler

1- Neden Amerika'da doğum?

Başlangıçta Amerika'da doğum yapmanın, ülkedeki seçkin doktorlar nedeniyle tercih edildiğini düşünebilirsin. Ama bu konu aslında operasyonla alakalı değil! Doğum için Amerika'nın seçilmesinin nedeni, çocuğun bu topraklarda dünyaya geldiği takdirde herhangi ek bir şart aranmadan, direkt ülkenin vatandaşı olabilmesi ve diğer tüm vatandaşların faydalandığı imkanlardan yararlanabilmesi.

Ayrıca bu imkanlar çocuğun belli bir yaşa geldikten sonra, gerekli kriterler yerine getirildiği takdirde sen ve eşin için de kullanılabilir hale geliyor.

2- Amerika'da doğumun avantajları nelerdir?

Eğitimden iş imkanlarına, seyahat özgürlüğünden diğer tüm ek avantajlarına kadar Amerika'da doğum yapmak, aileler için bir fırsata dönüşüyor. Bakalım bunun çocuğun ve senin için sağladığı kolaylıklar nelermiş?

Çocuğun için avantajları

Vatandaşlık

Yukarıda da bahsini geçirdiğimiz gibi vatandaşlık, Amerika'da doğumun tercih sebeplerinden. Çünkü, doğum ile vatandaşlık veren ülkeler arasında başı Amerika çekiyor. Çocuğunun o topraklarda doğmuş olması, devletin sağladığı her imkandan faydalanabilmesi için yeterli.

Ayrıca çocuğun 18 yaşına geldikten sonra kendi isteği ile vatandaşlığı reddetmediği müddetçe, orada yaşamasa dahi vatandaşlıktan ve imkanlarından yararlanmaya devam eder. Oy verebilir, mülk edinebilir, yaşama ve çalışma haklarına da sahip olur.

Eğitim imkanları

 • Çocuğun Amerika'da bulunan devlet okullarında üniversiteye kadar ücretsiz, üniversitede ise seçkin okullarda çok daha uygun fiyatlarla okuyabilir.
 • Herhangi bir prosedüre ve evrak teminine gerek duymadan kaydı alınır.
 • Üniversite dahilinde veya dışında istediği gibi çalışabilir.
 • Burslara başvurabilir.
 • Staj yapabilir.
 • Ayrıca Türkiye'deki üniversitelerde yabancı öğrenci kontenjanından yararlanabilir ve Türkiye'deki müfredatını Amerika'nın belirlediği okullarda okuyabilir.

İş imkanları

Çocuğun dilediği an çalışma vizesi, Green Card gibi herhangi bir prosedüre gerek duymadan Amerika'daki herhangi bir kurumda çalışabilir, onda yabancı uyruklu kişilerde aranan şartların hiçbiri aranmaz.

Seyahat imkanları

Amerika vatandaşlarının, dünyanın 160'a yakın ülkesine vizesiz seyahat hakları var ve dolayısıyla bebeğin doğar doğmaz bu ayrıcalığı elde ediyor. Amerika'da yaşasa da yaşamasa da, ömrü boyunca istediği ülkeye vize derdi olmadan, elini kolunu sallaya sallaya girebilecek.

Ebeveynler için avantajları

Çocuğun 21 yaşına geldiğinde, sen ve eşin için Green Card sponsoru olabilir ve bu sayede size de Amerika'da yaşamanın kapılarını açabilir. Tabii vatandaşlık almak istiyorsan o konu seni biraz uğraştıracak.

Çocuğun bu imkanı varsa kardeşi için de sağlayabiliyor. Bu konuda önemli olan, sponsor olacağı kişilerin 1. dereceden yakınları olması.

Ünlü kadınlarımız da bu seçeneği göz önünde bulunduruyor.

Ünlülerden bahsetmişken, bebeklerini nasıl dünyaya getirmişler bir bakalım: 17 Ünlü Anne Hangi Doğum Şeklini Tercih Etti?

3- Amerika'da doğum için nasıl bir yol izlemek gerekiyor?

Her şeyden önce sıkı bir araştırma yapman lazım. Amerika'da nelerle karşılaşacağın, hangi prosedürlere tabi tutulacağın, hazırlaman gereken belgeler, doğum sonrası yapılacaklar ve bunun gibi birçok konu hakkında eksiksiz bilgilere sahip olman gerek. Kendi bireysel araştırmanla veri toplayabilirsin ama sana bu konuda en iyi desteği danışmanlık firmaları sunacak.

 • Amerika'da doğum yapmaya karar verdiysen öncelikle doğumunu gerçekleştireceğin hastane ve doktoru belirlemen lazım. Bunlar için danışmanlık firmaları sana yardımcı oluyor ancak bireysel olarak da gerçekleştirebilirsin. Hastaneyi ve doktoru seçtikten sonra, telefon ile iletişim kurarak bilgi ve randevu alabilirsin. Doğum turizminin gerçekleştiği şehirlerdeki birçok hastane, doğum paketleri sunuyor. Bu paketler içinden sana en uygununu seçebilirsin.
 • Doktorundan ve hastanenden randevu aldıktan sonra sıra geldi vize işlemlerine! Doğum tarihlerini göz önünde bulundurarak turist vizesi başvurusu yapman gerekiyor. Bunla birlikte gidiş-dönüş biletlerinin de temin edilmesi lazım. Seyahatin için en uygun zamanlar 32. veya 34. haftalar olacak. Zaten 36. haftadan sonra yasalar gereği uçuşuna izin verilmeyecek. (Daha fazla bilgi burada: Babymoon: Hamilelikte Seyahati Unutulmaz Kılacak 9 Bilgi )
 • Bazı hastaneler ve doktorlar, doğumundan önce senden bir takım testler isteyebilir. Bunun sebebi, sen gelmeden önce durumunu anlamak ve doğumunu doğru bir şekilde gerçekleştirmek.
 • Bunlarla birlikte, Türkiye'de hamilelik sürecinde sana destek olan doktorundan seyahat izni alman lazım. Eğer seyahat etmek için uygun olmayan sağlık durumların söz konusu ise ne yazık ki bu planı çöpe atman gerek.
 • Doktor, testler, vize ve biletlerin tamam, sıra geldi Amerika'da bulunacağın süre için konaklayacak yer ayarlamaya! Doğumuna kadar yaklaşık 6-8 haftalık, doğumdan sonra ise yaklaşık 20 günlük bir süren olacak. Bu sürede rahat edeceğin ve hastanene yakın bir konum seçmen önemli. Bu yeri gitmeden önce ayarlaman, ülkeye vardığında buna yoğunlaşmanı, zaman ve efor harcamanı engelleyip kolaylık sağlayacak. Bu hizmeti danışmanlık firmaları sağlayabiliyor.
 • Türkiye'de aldığın hamilelik ve doğum sigortası, eğer yurtdışı teminatlı bir paket aldıysan Amerika'da doğumunda da geçerli olabiliyor. Ayrıca bebeğinde doğum sonrası oluşacak komplikasyonlara karşı önlem almak için belirli bir süreliğine yapılan sigortalardan da alabilirsin.
 • Danışmanlık firmaları, bu süreçte sana destek olabiliyor. Amerika'ya inişin ve doğumun ardından Amerika'dan ayrılışına kadar gereken her yerde sana yardımcı olacak danışmanlar bulman mümkün.
 • Bu arada tüm süreçte olmasa da, doğum anı ve doğum sonrası süreçte eşinin yanında olması önemli. Doğum sonrasında yapılacak pasaport ve vatandaşlık işlemleri için senin veya babasının bulunması gerekiyor. Sen doğumun hemen ardından bu işlere koşturamayacağın için, eşinin orada bulunduğu tarihleri doğru ayarlamalısın.

Bunlar dışında eğer bu süreci bireysel olarak planlayacaksan dikkat etmen gereken bazı noktalar var. Bunlardan kısaca bahsedelim.

Mevsimi doğru seç: Amerika'nın farklı eyaletleri var ve bu eyaletlerin bir kısmı, büyük kasırgalarıyla ünlü. Bu nedenle seçtiğin lokasyonun ve mevsimin iklim koşullarını iyice öğrenmen yararına olacak.

Seçtiğin hastaneye yakın bir konaklama alanı bul: Amerika'nın çoğu şehri yoğun insan kalabalığına sahip. Bu nedenle doğum gününde trafikle ve karmaşayla uğraşmamak için, doğumun gerçekleşeceği hastaneye yakın bir konumda konaklaman faydalı. Airbnb gibi sistemlerden hem hastanene yakın hem de uygun fiyatlı evler bulabilirsin.

Araba kiralama seçeneğini bir düşün: Eğer hastanen ile konakladığın mevki arasında mesafe varsa, taksilere yığınla para harcamaktansa, bir araba kiralaman masraflarını bir nebze azaltabilir.

Amerika'da doğum için en çok tercih edilen bölgeler San Diego, New York, Clevland, Boston ve Florida. Bu bölgeler içerisinden, kadın doğum konusunda en iyi hizmet veren ve doğum için en çok tercih edilen birkaç hastaneyi seninle paylaşalım:

1- Mayo Clinic – Rochester, New York

2- Memorial Sloan – New York

3- University of Michigan Hospitals – Detroit, Michigan

4- Brigham and Women’s Hospital – Massachusetts, Boston

5- Cleveland Clinic – Ohio, Cleveland

6- Florida Hospital – Altamonte Springs, Florida

4- Doğumdan önce Amerika'daki süreç nasıl işleyecek?

 • Her şey hazırlandı ve Amerika'ya vardın. Bu andan itibaren doğumuna kadar, seçtiğin doktorunla bir iki kontrol gerçekleştirebilirsin. Buradaki gibi her hafta NTS ve ultrason görüntülemesi yapılmayacak.
 • Bu kontrollere Türkiye'de topladığın evrakınla gitmelisin. Önceki ultrason görüntüleri, tahliller, test sonuçları doktorunun işini kolaylaştıracak.
 • Burada doğum tipine doktorunla birlikte karar verebilirsin. Ancak tüm bu kararları fiyat açısından değerlendirmekte fayda var. Sezaryen doğum da gerçekleştirebilirsin.
 • Epidural, spinal gibi anestezi yöntemlerini seçebilirsin.

Okusan iyi olur: Epidural Doğum Nedir, Nasıl Uygulanır?

5- Doğumdan sonra Amerika'daki süreç nasıl işleyecek?

Doğumun gerçekleşti ve bebeğini sağlıkla kucağına aldın! Bu andan itibaren, Amerika'da doğum yapma amacın olan vatandaşlık işlemlerinin harfi harfine yerine getirilmesi lazım.

 • Normal doğum yaptıysan 1, sezaryen doğum yaptıysan 2 gece hastanede kalacaksın. Süre uzarsa, ek ücret talep edilecek.
 • Eğer bebeğini sünnet ettirme gibi bir talebin varsa gerçekleştirilir. Bunu kısıtlayan herhangi bir durum söz konusu değil.
 • Hastane personeli, bebeğinin vatandaşlık işlemlerini gerçekleştirmek üzere alman gereken doğum sertifikası talebi ve SSN yani Social Security Numbers alabilmeniz için sana veya eşine bir form doldurtacak. Ardından bu bilgiler Vital Records'a gönderilecek (Nüfus müdürlüğü gibi düşünebiliriz.).

 • Doğum sertifikası yaklaşık 2-3 gün içerisinde hazırlanmış olacak. Bu belgeyi almak için eşinin ya da senin hastaneden aldığınız doğum belgesi ve kendi pasaportunuzla gitmeniz gerekiyor. Ofiste belirtilen ücreti verdikten sonra doğum sertifikasını alabilirsiniz. (Doğum sertifikasının ilk kopyasının güncel fiyatı 28 dolar.) Artık çocuğun resmi olarak Amerika vatandaşı! Bu belge ile pasaport ve SSN işlemleri için gereken belgeler da hazırlanmış oluyor.
 • Artık vakit geçirmeden pasaport ve SSN işlemleri yapılmalı. Pasaport işlemi için her şehirde bulunan ofislere başvurabilirsin. Başvuru için bebeğin doğum sertifikası, 2 adet fotoğrafı, senin ve eşinin pasaportları, son olarak da belirlenen ücreti vermek gerekiyor. Başvurunun ardından 2-3 gün sonra pasaportu teslim alabileceksiniz.
 • SSN için de, bulunduğun şehirdeki Social Securtiy Office'lere başvurman lazım. Doğum sertifikası ve anne-baba pasaportu başvuru için yeterli olacak. Başvurudan sonra talep edilen bir nevi vatandaşlık numarası olan SSN, bir kart ile bulunduğun adrese 2-3 gün içerisinde postalanacak. Bu kart için herhangi bir ücret alınmıyor.
 • Türkiye'ye dönüş için vize işlemlerini yaparken eğer vaktin de varsa, Türk vatandaşlığı işlemlerini buradan da halledebilirsin. Ancak bu işleri yerinde halletmek istiyorsan, bebeğinin Türkiye'ye girişi için bir defaya mahsus kullanılan e-vizelerden faydalanabilirsin.

6- Amerika'da doğum ücretleri

Bunun için net bir fiyat vermek mümkün değil. Çünkü her hastane, her doktor ve hatta aracı olarak tuttuğunuz her ajans hizmetine göre farklı fiyat biçebiliyor. Ancak hepsi bir arada değerlendirildiğinde; kontroller, doğum, konaklama, ulaşım, pasaport işlemleri, uçak bileti gibi harcamaların bir araya gelmesiyle ortaya çıkacak fiyat, yaklaşık 15 bin-40 bin dolar arasında olacak. Aşağıdaki durumlar da ücreti arttıran faktörlerden:

 • Doğum sonrası komplikasyonlar,
 • Sezaryen doğum,
 • Epidural veya spinal anestezi tercihi.

Toplam olarak bakıldığında, yalnızca doğum için bu kadar para vermek mantıklı görünmeyebilir. Ancak amacınızın bir vatandaşlık ve hak satın alma olduğunu düşürseniz, bu ücreti sağlamak daha anlaşılır olabilir. Yine de Amerika'da doğum yapmak, her bütçeye hitap edebilecek bir olay değil, bu kesin.

7- Türkiye'ye dönüş nasıl gerçekleşecek?

Bebeğinin uçağa binmesi için en az 10 günlük olması lazım. Bu süreden sonra uçağa binmesi için de doktorundan onaylı bir izin belgesine ihtiyacı var. Bunları hallettikten sonra pasaportu ve vizesi de hazırsa artık yola çıkabilirsiniz.

Bu konuda da sana yardımcı olalım: Bebeğinle Uçak Yolculuğuna Çıkmadan Önce Oku, Pişman Olma!