Suni Sancı ile Doğum Nasıl Olur?

Suni sancı nedir ve hangi durumlarda tercih edilir? Suni sancı ile doğum nasıl yapılır? Normal sancıdan farkları nelerdir? Sana ya da bebeğine herhangi bir zararı var mıdır? Tüm merak ettiklerin burada!

Suni sancı nedir?

Bazen doğum süreci kendiliğinden başlamayabilir. Bazen de doğum sancılarının ortasında kasılmalar durabilir ve bir ilerleme olmaz. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsan doktorun tıbbi müdahaleyle doğum sancılarını başlatabilir. Suni sancı bu noktada, doğum sürecini başlatmak ya da hızlandırmak üzere başvurulan bir yöntem.

Suni sancı hangi durumlarda verilir?

  • Doğumun geciktiyse (gebeliğin 42. haftasına yaklaştıysan ya da ulaştıysan),
  • Suyun patladığı halde sancıların başlamadıysa,
  • Rahminde enfeksiyon varsa,
  • Doktorun tarafından bebeğinin gelişiminin durduğuna ya da yeterince hareketli olmadığına dair birtakım kaygılar söz konusuysa,
  • Bebeğinle aranızda kan uyuşmazlığı varsa,
  • Amniyotik sıvı miktarında azalma söz konusuysa suni sancı alman gerekebilir.

Bunlara dikkat: Amniyon Sıvısı ile İlgili Yaşanabilen 6 Sorun

Eğer doğum sancılarının kendiliğinden başlamasını ümit ederken doktorun, suni sancı vermeyi tercih ederse meseleye olumlu yanından bakmaya çalış. Suni sancıyla doğurmak, normal süreci beklemekten daha iyi olabilir. Suni sancı, doğuma ruhen ve bedenen hazırlıklı olarak girmeni sağlar.

Hamile Yogası Eğitmeni Pınar Sitemkar'ın etkili egzersizleriyle hem mental hem fiziksel olarak doğuma hazırlan!

Suni sancı ile doğum başlatmak için neler yapılır?

Doktorun, suni sancıları çeşitli şekillerde başlatabilir ancak rahim ağzının yumuşaması, incelmesi ve açılıyor olması gerekir. Böyle olmadığı takdirde doğum sürecini başlatabilmek için birtakım önlemler alınabilir.

İlaçlar

Rahim ağzını yumuşatmak ve açmak için çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Bunların arasında misoprostol (Cytotec) ve dinoproston (Cervidil, Prepidil) sayılabilir. Bunlar aynı zamanda doğum sancısını da başlatmaya yaradığı için oksitosin gibi diğer suni sancı ilaçlarına başvurmaya gerek kalmayabilir.

Rahim ağzının doğuma hazır hale getirilmeye ihtiyacı varsa ilacın etki etmesi için yeterince zaman geçmesi gerekir. Bunun için de doğum sancılarının başlatılacağı günden bir önceki gece hastaneye gitmen yeterli.

İhtiyacın olacak: Doğum Sancısıyla Baş Etmenin 12 Yolu

Mekanik teknikler

Bu yöntemlerden birinde içinde su olan balon uçlu küçük bir kateter rahim ağzından rahme doğru yerleştirilir. Rahim balonu reddettiği için onu dışarı doğru iterken 2-4 cm açılır.

Su kesesinin boşaltılması

Suyun patladığında bebeğinin etrafını saran amniyotik kese yırtılır ve içindeki sıvı dışarı doğru akmaya başlar. Bu durum kısa bir süre sonra doğumun başlayacağına işaret eder. Bu yırtılmanın sonuçlarından biri de rahim kasılmalarının artmasıdır.

Bebeğinin yolculuğu başladı: Hamilelikte Suyun Gelmesi

Amniyotik keseyi patlatmak

Doğum sancılarını başlatmanın veya hızlandırmanın bir yolu da amniyotik keseyi yapay yollarla patlatmak. Doktorun bunu yapmak için ince bir plastik kancayı rahim ağzına yerleştirerek zarlarda küçük bir delik açar.

Bu işlemin vajinal muayeneden hiçbir farkı yok. Yalnızca ılık bir sıvının, içinden akıp gittiğini hissedebilirsin. Sana ya da bebeğine herhangi bir acı ya da zarar vermez.

Oksitosin

Suni sancı vermenin bir yolu da oksitosin hormonunun yapay versiyonu olan oksitosin (Pitocin ve Syntocinon) adlı ilaca başvurmak. Bedenin normalde gebelik boyunca düşük düzeyde oksitosin salgılar. Aktif doğum süreci başladığında bu seviyeler yükselir.

Oksitosin genellikle rahim ağzı bir dereceye kadar açılıp inceldikten sonra damardan verilir. Kol ya da el damarlarından birine katater yerleştirilir. Damar yolundan düşük miktarlarda ilaç verilir. Bu doz, kasılmalar bir düzene girene kadar ayarlanabilir.

Verilen oksitosin dozu yeterli olduğu takdirde 30 dakika sonra kasılmaları hissetmeye başlaman gerekir. Kasılmalar, doğal şekilde oluşanlardan daha düzenli ve şiddetli olabilir.

Doğumu suni olarak başlatmada başarı sağlanırsa;

  • Şiddetlenen ve sıklaşan uzun süreli kasılmalar,
  • Rahim ağzının açılması,
  • Suyun patlaması (eğer patlamadıysa ya da patlatılmadıysa tabii) gibi aktif ve ilerleyen bir süreçle birlikte doğum belirtilerini hissedebilirsin.

Detaylarıyla anlattık: Bebek Firarda: Doğum Belirtileri Nelerdir?

Suni sancı ile doğum ne kadar sürer?

Suni sancı ile doğumun ne kadar süreceği, kaçıncı doğumunu yaptığına ve hastaneye gittiğinde rahim ağzında ne kadar açılma olduğuna göre değişiklik gösterir. Bu nedenle net bir şey söylemek zor. Ayrıca ilk doğumunu yapacaksan bu, uzun saatler sürebilir.

Suni sancı ile doğum zararlı mı?

Suni sancı yöntemine geçerli tıbbi nedenler varsa başvurulur. Senin ya da bebeğinin sağlığına herhangi bir zararı yoktur ancak riskli bir durum söz konusuysa doktorun, sezaryen gibi daha farklı seçeneklere yönelebilir.

14 Maddede Sezaryen Doğum Ne Zaman Yapılır?

Sezaryen doğumda suni sancı verilir mi?

Eğer sezaryen yapacaksan suni sancı almanın doğumuna hiçbir katkısı olmaz. Bu nedenle sezaryen doğumda suni sancı verilmez.

Ancak normal doğum yapması planlanan bir gebeye suni sancı verilebilir ve ardından anne adayının sezaryene alınmasını gerektiren bir durum yaşanabilir. Böyle zamanlarda suni sancının sezaryen doğuma bir zararı veya zorluğu olmaz.

Oku bakalım: Eğrisiyle Doğrusuyla 12 Maddede Normal Doğum Hakkında Merak Ettiklerin

Suni sancı ile normal sancı arasındaki fark nedir?

Bu, gebeden gebeye değişen bir durum. Bazı anne adayları suni sancı almadığı halde alanlara kıyasla daha fazla ağrı hissedebilir. Tam tersi bir durum da yaşanabilir.

Eğer epidural anestezi uygulanmışsa anne adayı suni sancıları ya çok az hisseder ya da hiç hissetmez.

Farklarını öğren: Tüm Gerçekleri ve Yalancılarıyla Doğum Sancıları

Kaynaklar:

Sağlıklı Gebelik Rehberi-Mayo Clinic Uzmanları