Yenidoğan Bebek Neden Ağlar?

Bebeğin seninle kurabileceği tek iletişim yöntemini kullanıyor ve ağlıyor. Peki, sana ne anlatıyor? Ne istiyor? Bu ağlamalardan ne anlamalı ve ne yapmalısın? İşte yenidoğan ağlaması ile ilgili cevaplarımız.

Yenidoğan bebek neden ağlar?

Bebeğin ağlıyorsa, sana bir şey söylemek istiyordur. Peki, neler söylüyor olabilir?

Acıkmıştır!

Sakin bebekler acıktıklarında ağlamak yerine kıpırdanabilir ve yavaş yavaş huysuzlanmaya başlayabilirler. Senin bebeğin de bu sakin bebekler arasına giriyorsa böyle bir tepkiyi gözlemleyebilirsin. Ancak yine de bebeğinin acıktığını ifade etme yönteminin genellikle ağlama şeklinde olacağını unutma! Yenidoğan bebek geceleri neden ağlar sorusuna yanıt olarak da acıkmasını verebiliriz. Tabii yeni doğan bebeğin aç olduğu nasıl anlaşılır sorusunun başka yanıtları da var.

Afiyet olsun: Yenidoğan Bebeği Emzirme: 7 Soru 7 Cevap!

Rahatsız hissediyordur!

Bebeğine rahatsızlık veren şey;

 • Islak ya da kakalı bir bez,

 • Gaz ve hazımsızlık sorunları,

 • Üşümesi ya da gereğinden fazla sıcak hissetmesi,

 • Kaşındıran giysiler giymesi olabilir.

Canı sıkılmış ya da korkmuştur!

Peki karnı tok altı temiz bebek neden ağlar? Muhtemelen bebeğinin canı sıkılmıştır, ilgini ve şefkatini istiyordur, yalnız hissetmiş ve korkmuştur. Bu yüzden sesini duymak, dokunuşunu hissetmek, kucağında olmak için ağlıyor olabilir.

Yorgun ve uykusuzdur!

Bebeğinin aşırı yorgun ve uykusuz olması ağlamasına sebep olur. Genellikle günde 16 saate kadar uyuması beklenen bebeğin uyuyamadığında huysuzlanır ve ağlar. Ayrıca fazla gürültü ve görsel uyarıcıya maruz kalması da ağlamasına neden olabilir. Bu konuda daha fazla bilgi için Yenidoğan Uyku Düzeni: 6 Soru 6 Cevap! adlı yazımıza bakabilirsin.

Yenidoğan bebek ağlamalarını anlamlandırmak: Ne anlamalıyım?

Bebeğinin ağlamaları yukarıdaki sebeplerden hangisine işaret ediyor? İşte bununla ilgili basit birkaç ipucu:

 • Acıktığı için ağlıyorsa dudaklarını oynatıp meme arıyor olabilir.

 • Ağrıdan dolayı ağlama, ani ve tiz bir çığlık şeklindedir.

 • Gözlerini ovuşturuyorsa uykusu gelmiştir.

 • Bir gürültünün ardından ağlamaya başladıysa korkmuştur.

Ne oluyor da küçücük canı ile bu kadar yırtınıyor: 9 Maddede Bebek Ağlaması

Yenidoğan bebeklerde ağlama ne kadar sürer?

Yenidoğan bebeğin ortalama olarak günde 1 ila 4 saat arasında ağlayabilir.

Yenidoğan bebek ağladığında ne yapılmalı?

 • Bezini ve aç olup olmadığını kontrol et!

Bebeğinin bezinin kuru ve temiz olduğundan emin olduktan sonra acıkmış olup olmadığını araştırabilirsin. Bunun için öncelikle bebeğini sakinleştirmen gerekebilir, söyleyelim.

 • Vücut ısısını kontrol et!

Bebeğinin elleri ve ayakları üşümüş mü? Terlemiş ve bunalmış mı görünüyor? Bu sorulara cevap verdikten sonra bebeğinin üstüne yeni bir şeyler giydirebilir ya da üstündekileri inceltebilirsin. Hatta bebeğine ılık bir banyo yaptırmak iyi bir fikir olabilir. Böylece onu sadece sakinleştirmiş değil, keyfinin yerine gelmesini de sağlamış olursun. Bu konuda Yenidoğan Banyosu: Bebeğinin Yıkanma Zamanı Geldi adlı yazımıza bakabilirsin.

 • Sakinleştirici sözler söyle!

Sessiz ve sakin bir şekilde konuşabilirsin. Bu sesler bebeğine rahmindeyken duyduğu sesleri hatırlatır ve böylece kendisini daha iyi hissetmesini sağlar. Eğer beşiğinde yatıyorsa onunla konuşurken okşamayı da deneyebilirsin.

 • Emmesini sağla!

Bebeğinin emme ihtiyacı çok güçlüdür. Sadece memeni değil; parmağını dahi emmesini sağlayarak onu sakinleştirebilirsin. Çünkü emme hareketi bebeğinin nabzını düzenleyerek, mide kaslarını rahatlatır.

 • Kucağına al!

Yatağında durmuyor ve ağlamaya devam ediyorsa ağlamasını durdurmak için yapabileceğin en iyi şey, onu kucağına almak olur. Kalp atışlarını ve kokunu hissettiğinde sakinleşecektir.

Bu sırada yumuşak hareketlerle karnını ve sırtını nazikçe okşayabilir ya da ten temasını sağlayacak şekilde onunla uzanabilirsin.

 • Yavaş yavaş salla!

Bebeğini kucağına alıp sallarsan kendisini eski günlerdeki gibi karnında hisseder ve rahatlar. Yorulduğun zamanlarda bebek arabası, kanguru ya da ana kucağını kullanarak bebeğini sallamaya devam edebilirsin.

Okumanın tam sırası: 8 Güvenli ve Sevgi Dolu Bebek Taşıma Pozisyonu

İyi bir alternatif olarak dışarıya çıkmayı da deneyebilirsin. Özellikle evine yakın bir park, ağaçlık bir yol varsa bu sadece bebeğin için değil, senin için de rahatlatıcı olabilir.

 • Rahatlatıcı sesler duymasına yardımcı ol!

Bebeğine anne karnını hatırlatan, beyaz gürültü (white noise) denen birçok ses var. Elektrik süpürgesi, çamaşır ve saç kurutma makineleri bunlardan bazıları! Bebeğini yatıştırmak için bu makinelerin seslerini duymasını sağlayabilirsin.

Ayrıca bebekler için derlenmiş sakinleştirici müzik ya da deniz gibi doğadan esinlenerek oluşturulmuş sesleri de dinletebilirsin. Hem senin için de elektrik süpürgesi sesinden daha keyifli olacağı kesin!

Bu arada bebeğini sakinleştirecek ninnilerden ve şarkılardan oluşan bir liste hazırladık. Çal gitsin:

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş:

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.