Lohusa Şerbeti: Anne Sütünü Arttırır mı, Sunumu Nasıl Yapılır?

Lohusa şerbeti yeni doğum yapan annelerin evlerinin olmazsa olmazı! Peki lohusa şerbeti nasıl yapılır, anne sütünü arttırır mı, sunumunda neler kullanılır? Bu yazıda lohusa şerbeti tarifinden tarihine kadar her şey var.

Hadi bu kıpkırmızı, tatlı mı tatlı içecek hakkında biraz konuşalım.

Bu bilgiler de aklında olsun: A’dan Z’ye Hafta Hafta Lohusalık Rehberi

Lohusa şerbeti nedir?

Lohusa şerbeti; kırmızı renkli, tatlı, çeşitli baharatlarla harmanlanmış bir içecek. Genellikle kırmızı gıda boyası ve baharatlar içeren lohusa şekeri ya da kızamık şekeri ismi verilen bir malzeme ile yapılıyor. Yeni doğum yapan annelere rahatlama sağladığı düşünülen lohusa şerbeti, eve bebeği ve anneyi görmeye gelen konuklara da ikram ediliyor.

Bu arada mavi lohusa şerbeti olarak bilinen bir lohusa şekeri de bulunuyor. Bunun klasik şekerden tek farkı içerisinde mavi gıda boyasının bulunması.

Lohusa şerbeti nasıl ortaya çıktı?

Lohusa şerbetinin tarihi Osmanlı Dönemi’ne dayanıyor. Osmanlı’da zaten oldukça geniş bir şerbet kültürü vardı. Pek çok özel gün için şerbet hazırlanırdı. Sarayda bir doğum gerçekleştiğinde muhakkak hazır bulunan lohusa şerbetinin de yapılış amacı, aslında tamamen simgeseldi. Annenin sütünün bol olması ve bebeğin hayatını ağız tadıyla geçirmesi için hem misafirlere dağıtılan lohusa şerbeti, Helvahane denilen mutfaklarda hazırlanırdı.

Osmanlı’da lohusa şerbeti ikram edilirken sunuma da çok dikkat edilirdi. Şerbet kristal ya da işlemeli sürahilere koyulur, özel taslarla sunulurdu. Tüm bu adetler Osmanlı Dönemi’nden günümüze aynı şekilde geldi ve hala devam ediyor.

Bunlar işine yarayacak: Doğumdan Sonra Kendini Şımart: 12 Lohusa Ürünü

Lohusa şerbeti nasıl yapılır?

Lohusa şerbeti yapımı oldukça kolay. Sana aşağıda lohusa şerbeti tarifi verdik.

Malzemeler
1 adet çubuk tarçın
2-3 adet karanfil
1 adet muskat
3/4 su bardağı toz şeker
100 gr lohusa şekeri
7 su bardağı su
İsteğe göre çekilmiş fındık, ceviz
Hazırlanışı
Bir tencerenin içinde lohusa şekerini ve suyu karıştırarak kaynat.
Kalan tüm malzemeleri karışıma ekle.
Rengini alınca ve kaynayınca şerbeti ocaktan al.
Soğuyunca baharatları bir süzgeçle al ve şerbeti sürahiye koy.
Buzdolabında soğuttuktan sonra bardaklara al ve istersen üzerini ceviz, fındık ile süsle.

Lohusa şekeri nerede satılır?

Bu bilgiyi de vermeliyiz. Şerbetin ana maddesi olan lohusa şerbeti ya da diğer adıyla kızamık şekerini aktarlarda kolayca bulabilirsin.

Süsün püsün olmasın mı: Kendini Kraliçe Gibi Hissetmeni Sağlayacak 16 Lohusa Tacı

Lohusa şerbetinin faydaları neler?

Lohusa şerbetinin bilimsel olarak kanıtlanan bir faydası olmasa da içeriğindeki malzemelerin etki ettiği düşünülen bazı durumlar var. Gel bakalım neymiş bunlar?

  • Anne sütünü arttırıyor.
  • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
  • Boğaz ağrılarına iyi geliyor.
  • Mideyi rahatlatıyor.
  • Ödem attırıyor.
  • İdrar yollarının temizlenmesine yardımcı oluyor.

Lohusa şerbeti süt yapar mı?

Halk arasında şekerli içeceklerin ve tarçın gibi baharatların anne sütünü arttırdığı inanışı var. Bu nedenle lohusa şerbetinin de anne sütünün üretimine katkı sağladığı düşünülüyor. Yine de bu amaçla şerbet tüketmeden önce doktoruna danışmanda fayda var. Çünkü diyabet ve doğum sonrası kilo verme sürecini etkileyebilir.

Buna da bak: Doğum Sonrası Kilo Verme ve Beslenme Yolları

Lohusa şerbeti sunumu nasıl yapılır?

Anneler artık ziyarete gelen konuklarına lohusa şerbeti ikram ederken aynı Osmanlı Dönemi’nde olduğu gibi sunuma oldukça özen gösteriyorlar. Bu yüzden kullanılan birçok özel ürün var. Bunları inceleyelim.

Lohusa şerbeti sürahisi

Hazırlanan içeceği lohusa şerbetliği de denen bu sürahiler içerisine doldurabilirsin. Lohusa şerbeti sürahileri içerisinde en çok kristal ve ibrik ağızlı olan modeller tercih ediliyor.

Hem Rahat Hem Şık Lohusa Gecelik ve Sabahlık Önerileri

Lohusa şerbeti sebili

Eğer konukların için çeşitli ikramların olduğu bir masa hazırladıysan lohusa şerbetini de bu sebillere doldurarak masaya koyabilirsin. Genellikle bir musluğu olan ve içindeki sıvıyı buradan temin eden bu sebiller sayesinde misafirlerin şerbetten istedikleri kadar alabilir. Ayrıca dekoratif bir ürün olduğu için de annelerin tercih ettiği ürünlerden biri.

Lohusa şerbeti kadehi

Sürahiden ya da sebilden alınan lohusa şerbetlerini servis etmek için genellikle kadeh formundaki bardaklar kullanılıyor.

Lohusa bardak süsü

Sunuma şıklık katmak için kullanılan ürünlerden biri de lohusa bardak süsü. Lohusa şerbeti bardak süslemesi için genellikle tül, çiçek gibi motifler kullanılıyor ve bebeğin cinsiyetini ifade eden renklerde seçiliyor.

Muhakkak bak: Çiçekli, Boncuklu ya da Sade 14 Lohusa Terliği ve Seti

Lohusa şerbeti tepsisi

Şerbetin konulduğu kadehlerin ya da bardakların servis edileceği tepsi de yeni annelerin gözde ürünlerinden. Genellikle metal sunum tepsileri tercih ediliyor. Ee tabii ki lohusa şerbeti tepsisi de süslenebiliyor. Aynı kadehlerde olduğu gibi renkli tüllerle, kurdelelerle ve çiçeklerle tepsini süsleyebilirsin.

Bu arada tüm bu ürünleri tek tek satın almak istemezsen lohusa şerbet takımı olarak satılan setlerden de satın alabilirsin. Bu setler içerisinde sürahi, bardak ve tepsi bir arada bulunuyor.

Lohusa şerbeti dolapta kaç gün saklanır?

Net bir bilgi olmasa da tazeliğini yitirmemesi için lohusa şerbetinin en çok 3 gün dolapta saklanması öneriliyor.

Lohusa şerbeti yanında ne ikram edilir?

Eğer içeceği tek başına sunmak istemiyorsan yanına lokum ve badem şekeri gibi ikramlıklar verebilirsin.

İhtiyacın olacak: Marka Marka, Model Model 10 Lohusa Pijaması