Doğumdan Sonra İlişki Hakkında Her Şey!

Doğumdan Sonra İlişki Hakkında Her Şey!

9 aylık bekleyiş bitti, bebeğini kucağına aldın. Artık eski günlere dönüp eşinle kavuşma vakit geldi! Ama doğum sonrası ilişki hakkında aklında pek çok soru olduğunu ve bazen dile getirmeye çekindiğini biliyoruz.

Bu yazıda aklına takılan tüm soruları yanıtlıyoruz. Hadi bakalım, eski romantik günlere dönme zamanı!

1- Doğumdan kaç gün sonra ilişkiye girilir

doğum sonrası cinsel ilişki

Doğum yöntemin ne olursa olsun, vücudunun toparlanması için bir süreye ihtiyacın var. Normal doğum yaptıysan epizyotomi alanı veya yırtıklarının, sezaryen doğum yaptıysan da ameliyat dikişlerinin iyileşmesi için beklemen şart. Ayrıca yaklaşık 3 hafta süren kanamalarının da son bulmasını beklemen gerekli. Çünkü bu süreçte vücudun enfeksiyonlara karşı çok açık!

Op. Dr. Yasemin Yakut, bu sorunların ortadan kalkması ve tekrar cinsel ilişkiye başlaman için 4-6 haftalık bir bekleme süresi öneriyor. Kendini iyi hissettiğin takdirde, doğumdan yaklaşık 1,5 ay sonra eşinle ilişkiye girebilirsin. Ama hazır değilsen biraz daha beklemende fayda var. Bu süreçten önce birlikte olmak dikişlerin, vajinan ve psikolojin için pek iyi olmayabilir.

2- Doğum sonrası cinsel ilişkide ağrı ve kanama olur mu?

doğumdan sonra cinsellik

Doğumdan sonra ilişkiye girmek acıtır mı, sık sorulan bir soru. Bahsettiğimiz gibi doğumdan sonra bir süre kanama ve akıntı yaşayacaksın. Ayrıca epizyotomi ya da dikişlerin iyileşmiş görünse de darbelere karşı dayanıksız olabilir. Bu yüzden doğum sonrası cinsel ilişkide ağrı yaşaman normal.

Bu bilgilere ihtiyacın var: 9 Maddeyle Epizyotomi (Doğum Dikişi) ve Bakımı

Fakat bu ağrının tüm ilişki boyunca sürmesi normal değil. Bu gibi bir durumda ya ilişkiye ara vermen ya da bir uzmana danışman gerekir. Normal doğum sonrası cinsel ilişkide acı duymanın sebebi vajinal kuruluk kaynaklı da olabilir. Bu durum doğumdan sonra çok sık meydana gelir. Hormonların değişmesi, yorgunluğun ve aklının sürekli bebeğinde olması havaya girmeni, dolayısıyla da vajinanın kayganlaşmasını engeller. Bu da haliyle ilişki sırasında ağrıya neden olur.

Doğumdan sonr cinsellikte, 8 hafta sonrasına kadar kanama normal görülebilir. Ama bu süreçten sonra hala kanaman varsa, rahim ağzı problemleri ya da dikişlerinle alakalı bir sorun olma ihtimali yüksek. Bu yüzden doktoruna danışmalısın.

Ne kadarı normal, ne kadarı anormal: Doğum Sonrası Kanamaları

3- Doğumdan sonra cinsel isteksizlik

Normal doğum cinsel hayatı etkiler mi?

Doğumdan sonra eşinle tekrar sevişmeye başlama fikri şu an sana korkunç gelebilir. Aslında bunların çok normal ve birçoğu psikolojik olan sebepleri var. Korkma, hiçbiri düzelmeyecek şeyler değil!

  • Hormonların yine değişiyor! Hamileliğinde tepetaklak olan hormonların eski düzenine dönmeye çalışıyor ve bu süreç, ne yazık ki cinsel arzunun yok olmasını etkileyebiliyor.
  • Doğumdan beri boğuştuğun uykusuz geceler, kirli bezler, çamaşırlar ve bebeğinin diğer tüm ihtiyaçları yorulmana neden oluyor değil mi? Hal böyle olunca libidonun uçup gitmesi de normal!
  • Dikişlerin sana sanki hiç düzelemeyecekmiş gibi mi görünüyor? Bunlar yüzünden birliktelik sırasında acı çekeceğini mi düşünüyorsun? Pek çok kadın acı, tekrar hamile kalma korkusu, vajina genişlemesi gibi nedenler yüzünden cinsel birlikteliği mümkün olduğunca erteliyor.
  • Anneliğe kendi kaptırdın, bebeğin tüm ilgini ve sevgini alıyor. Bunları eşine aktarmayı aklından bile geçiremiyor olabilirsin.
  • Vajina kayganlığın azaldı. Bunun en büyük nedeni yukarıda da bahsettiğimiz gibi hormonlar!
  • Eşinle başbaşa geçirebileceğin özel anlar kalmadı. Hele de bebeğinle aynı odada yatıyorsan, asla bu işe girişemeyeceğini tahmin ediyoruz.
  • Fiziksel değişimlerin sana korku veriyor. Özellikle göğsünden akan sütler ve vajinanın genişliği yüzünden psikolojik olarak etkileniyor, eşinin senden soğuyacağını düşünüyor olabilirsin. Hatta bu yüzden sürekli "Normal doğumdan sonra cinsel ilişki eskisi gibi olur mu?" sorusuna cevap arıyor da olabilirsin. Ama merak etme, vajina esnek bir yapıda olduğu için doğumdan bir süre sonra kendini toparlayacaktır. Kege egzersizleri ile bu süreci hızlandırman da mümkün.

4- Doğum sonrası cinsel ilişkiye olan ilgini arttırmak için neler yapabilirsin?

doğum sonrası cinsellik

Aceleye getirme: Vücudunun tamamen iyileşmesi için gereken süreyi bekle. Bu süreçten önce gerçekleşen birliktelik yüzünden hem psikolojik hem de fiziksel olarak etkilenebilirsin.

Neler yapabileceğini öğren: Doğum Sonrasında Vücudunu Toparlamak İçin Yapman Gereken Her Şey

Mükemmel bir ilişki bekleme: Doğumdan sonraki ilk ilişkinin diğerleri gibi olacağını sanma. İlişkinde acı olmasa da eskisi gibi bir orgazm yaşayamama ihtimalin yüksek. Hatta bu durum haftalarca sürebilir. Ama zaman, ilgi ve sevgi ile kısa sürede eski haline döneceksin.

Zamanı doğru değerlendir: Bebeğin yüzünden eşinle yalnız kalamıyor, onun ihtiyaçlarını gidermek için kendi ihtiyaçlarını göz ardı ediyor olabilirsin. Ama bebeğin özellikle ilk aylarında çok sık uykuya dalacak ve bu anları değerlendirmen lazım. Akşam 7'de uykuya mı daldı? Öyleyse hemen kendini eşinin kollarına at!

Zamanı doğru kullanman için bu yazıyı okuman şart: Yenidoğan Uyku Düzeni: 6 Soru 6 Cevap!

Aşkını başka şekillerde ifade et: Eşine olan sevgini dile getirmenin tek yolu cinsel birliktelik değil! Eğer birliktelik için kendini hazır hissetmiyorsan eşine bol bol sarılabilir, yatakta onunla öpüşebilir, el ele tutuşup ona sokulabilirsin. Bu hem eşine olan aşkını göstermenin bir yoludur hem de seni cinsel birlikteliğe hazır hale getirir.

Bu konu hakkında eşinle konuş: İyi bir cinsel ilişki güven, anlayış ve iletişim üzerine kuruludur. Bu yüzden eğer eşinle sevişmek istemiyorsan bahane bulmak yerine, nedenlerini ona açıkça anlatmalısın.

Çok yorulduğun için ilişkiye girmek istemiyorsan bunu ona söyle, yardım iste ve işleri bölüşmeyi teklif et. Böylece hem sen daha az yorulursun hem de eşine olan ilgin artar.

Onun düşüncelerini de önemse. Birlikte fikir alışverişi yapın ve bu durumun üzerine gidin.

İsteklerini dile getirmekten çekinme. Eğer daha uzun bir ön sevişmeyle daha iyi hissedeceğini düşünüyorsan bunu ona söyle. Yönlendirme yapmaktan çekinme, ihtiyacın olanları söyle ki bu sorun çok daha çabuk ortadan kalksın!

Canını sıkma: Cinsel isteksizliğin üzerine ne kadar çok düşünürsen, isteğin o kadar çok azalır. Rahatla, sorunların çözüleceğine emin ol.

Pozisyonunuzu değiştirin: Eşinle bir şekilde ilişkiye girdin ama bulunduğun pozisyon sana rahatsızlık hissi veriyor ya da rahmine baskı mı uyguluyor? Öyleyse pozisyonu değiştirmeyi deneyin. Senin yukarıda olduğun ya da eşinle yan yana yattığın pozisyonlar, hassaslaşan perinene daha az baskı yapar. Bu yöntemleri deneyebilirsin.

Neymiş öğrenelim: 9 Maddede Doğum Sonrası Perine Bakımı

5- Doğumdan sonra ilk ilişkide hamile kalınır mı?

Korunmadığın takdirde bu risk her zaman var! Henüz adet görmemiş olman seni yanıltmasın! Yeni doğum yapan kadınlarda adet döngüsü başlamamış olsa bile yumurtlama yaşanabilir. Bu yüzden yeni bir bebek istemiyorsan, önlemini almadan ilişki yaşamamalısın.

Biraz gülmeyelim mi: Doğum Sonrası Her Evde Yaşanan 10 Trajikomik Olay

Prof. Dr. İsmail Çepni'nin de bu konuda söyleyecekleri var!

Annelerimizin yorumlarını oku: Doğum sonrası eşinizle ilişkiniz nasıl değişti?

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş:

Kaynakça ve İleri Okuma

*Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler?"

Yazar: Heidi Murkoff Yayınevi: Epsilon Yayınları

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.