Doğum Sonrası Karın Germe Ameliyatı Hakkında Her Şey

Doğum sonrasında kadınların karnında oluşan sarkma, son derece can sıkıcı bir durum. Özellikle hamilelik döneminde karın bölgesinde oluşan değişim, doğumdan sonra olumsuz görüntülere yol açabiliyor. Karın germe ameliyatı ile bu sorundan kurtulabilirsin. Ancak bu noktada da ameliyat sonrası oluşan yara izini göz ardı etmemek gerekiyor.

Bu yazımızda Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Serdar Yüce’ye doğum sonrası karın germe hakkında merak edilenleri sorduk!

Karın germe ameliyatı nedir?

Aşırı kilolu olan insanlar zayıfladıktan sonra karın bölgelerinde sarkmalar meydana gelebiliyor. Buna ek olarak hamilelik döneminden sonra da karın bölgesinde sarkma yaşanabiliyor. Bu durum kadınlar için oldukça rahatsız edici olabiliyor. Karın germe ameliyatı sayesinde bu sarkık olan karın bölgesi tekrar eski haline getiriliyor. Karın germe ameliyatının 4 çeşidi var, bunlar;

  • Tam karın germe,
  • Mini karın germe,
  • Yüksek yan karın germe,
  • Drensiz karın germedir.

Karın germe ameliyatı fiyatları operasyonun çeşidine ve uygulanan yöntemlere göre değişiklik gösteriyor. Operasyonun alanında uzman kişiler tarafından yapılması ve karın germe ameliyatı sonrasında mutlaka doktor kontrolüne gidilmesi gerekiyor.

Doç. Dr. Serdar Yüce, karın germe ameliyatının oldukça ciddi bir operasyon olduğunu söylüyor. Bu nedenle bireylerin, ameliyat sonrasında iyileşme tamamlanana kadar kendilerine dikkat etmeleri gerekiyor. Karın germe ameliyatı sonrası iz kalıyor. Bu bakımdan ameliyat konusunu çok iyi düşünmek gerekiyor.

Karın germe ameliyatı nasıl yapılır?

Karın germe ameliyatı, genel anestezi uygulanarak yapılıyor. Ancak bunun yanında bazen lokal anestezi yöntemi de uygulanıyor. Karın germe ameliyatında kullanılan cerrahi teknik, genel olarak kişinin karın yapısına göre değişiklik gösteriyor. Karın germe ameliyatı ile fazla olan doku ve cilt çıkartılıyor. Daha sonra göbek deliği tekrar konumlandırılarak ameliyat işlemi tamamlanıyor.

Karın germe ameliyatı hamileliğe engel mi?

Özellikle hamilelik söz konusu olduğunda karın germe ameliyatının mutlaka ertelenmesi gerekiyor. Bu durum hem anne adayı hem de bebek için olumsuzluklara neden olabiliyor. Olası bir sorunla karşılaşmamak için karın gerdirme ameliyatını doğumdan sonra yaptırmak daha sağlıklı.

Hem hamileliğin zor sürecini hem de ameliyatın iyileşme sürecini göz önünde bulunduracak olursak, karın germe ameliyatı için en doğru zamanlamanın doğum sonrası olduğunu söylüyor, Doç. Dr. Serdar Yüce. Ancak karın germe ameliyatından sonra hamile kaldıysan, hamileliğini devam ettirmelisin. Bu durumda da doktor kontrolünde olman gerekiyor.

Sezaryen doğum karın germe ameliyatına engel mi?

Doç. Dr. Serdar Yüce, sezaryen doğumun karın germe ameliyatına engel bir durum olmadığını söylüyor. Sezaryen doğum izi karnın alt bölgesinde yer alıyor. Karın germe ameliyatı ise göbek kısmına yakın oluyor. Ancak ideal olan, sezaryen doğum yaptıktan 1-2 sene sonra karın germe ameliyatı olmak. Yüce, sezaryenin hemen ardından karın germe ameliyatının yapılamayacağını söylüyor.

Doğumdan ne kadar süre sonra karın germe ameliyatı yapılabilir?

Karın germe ameliyatı için bireylerin, doğumdan sonra yaklaşık 1 yıl beklemeleri gerekiyor. Bu durum anne adayı için en sağlıklısı.

Karın germe ameliyatından sonra tekrar hamile kalınabilir mi?

Karın germe ameliyatından sonra tekrar hamile kalınabilir. Ancak bu durum uzmanlar tarafından önerilmiyor. Hamilelik sürecinin başlaması, ameliyatın iyileşmesine olumsuz etki edebiliyor.

Eğer hamilelik planın varsa karın gerdirme ameliyatını daha sonra yaptırmak en doğrusu. Karın gerdirme ameliyatından yaklaşık 1 sene sonra hamile kalınabilir.

Karın germe ameliyatı sonrası iyileşme ne kadar sürer?

Karın germe ameliyatının iyileşme süresi yaklaşık olarak 8 hafta. Bu iyileşme süresi bazı etkenlerden dolayı değişiklik gösterebiliyor. Ancak genellikle karın gerdirme ameliyatı olanlar kendilerini 8. haftada iyi hissetmeye başlıyorlar.

İyileşmenin hızlanması için kişinin ameliyat sonrası kendine dikkat etmesi gerekiyor. Hastanın yaşı, karın germe çeşidi, sağlığı ve ameliyat sonrası bakım, iyileşme sürecini etkileyen faktörler arasında yer alıyor.

Doğumdan sonra ikinci bir operasyon gerekebilir mi?

Doç. Dr. Serdar Yüce, doğumdan sonra ikinci bir operasyonun gerekmeyeceğini söylüyor.

Bu da ilgini çekebilir: Doğum Sonrasında Estetik Hakkında Merak Ettiğin Her Şey

Kaynakça ve İleri Okuma