Doğum Sonrasında Estetik Hakkında Merak Ettiğin Her Şey

Annelerin en büyük dertlerinden biri, hamilelik sırasında alınan kiloların sarkma ve çatlaklara neden olması. Bu nedenle de doğum sonrasında estetik operasyonlara olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Annelerin en çok tercih ettiği estetik işlemler hakkında merak edilen ne varsa anlattık!

Doğum sonrasında kadınlar vücutlarında nelerden şikayet ediyorlar?

Hamilelik döneminde ortalama 8-10 kilo alınıyor. Bazı kadınlar aldıkları kiloları doğum sırasında rahatlıkla verip eski görünümlerine kavuşurken, bu süre boyunca dikkat ettiği halde kilolarını veremeyen kadınlar da bulunuyor.

Hamilelik ve doğumun kadınlarda yarattığı en önemli şikayetler ise genellikle vücutta sarkma, deformasyon ve yağlanma gibi değişimler oluyor. Doğum sonrası yapılan estetik ameliyatlarda kadınların en çok karın germe ve meme dikleştirme yönünde talepleri oluyor.

Doğum sonrasında estetik ameliyatlar ne zaman yapılabilir?

Anadolu Sağlık Merkezi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Haluk Duman, doğum sonrasında estetik ameliyatların zamanlamasının çok önemli olduğunu söylüyor.

Meme estetiğinde, bebeğin sağlıklı bir şekilde yaşamını idame ettirebilmesi için doğumdan sonra en az 12 ay sonrası uygun görülüyor. Emzirme dönemi sonrasında da memede birtakım değişiklikler olabileceği için bu 12 aylık süreden sonra 6 ay daha beklemekte yarar var.

Emzirmeye ara verilmemesi için karın germe (abdominoplasti) ameliyatlarında da uygun zamanlama için doğumdan sonra en az 12 ay geçmesi gerekiyor.

Eğer bebek sütten erken kesildiyse veya hiç süt verilmediyse, doğumdan 6 ay sonra normal kiloya dönüldüğü takdirde estetik işlemleri yaptırmakta bir sakınca yok.

Estetiğe karar vermeden önce elinden geleni yaptın mı: Doğum Sonrasında Vücudunu Toparlamak İçin Yapman Gereken Her Şey

Doğum sonrası meme estetiği hakkında merak edilenler

Memenin emzirme dönemindeki büyüklüğüyle kalması, sarkması veya hem sarkık hem de içi boşalmış bir görüntüde olması doğum sonrasında sıklıkla görülen sorunlardan.

 • Büyük memeli olan kadınlarda sarkma, çöküntü gibi problemler daha çok görülüyor. Ameliyat yalnızca küçük bir sarkma içinse genellikle meme protezi uygulanıyor.
 • Sarkıklık ileri derecedeyse meme küçültme ve dikleştirme işlemleri yapılıyor.
 • Sarkıklığa ek olarak memenin içi boşalmışsa dikleştirmenin yanı sıra protez takviyesiyle memeye dolgunluk veriliyor.
 • Meme dikleştirme ve küçültme işlemleri yaklaşık 2-3 saat sürüyor. 1 gecenin ardından taburcu olmak mümkün.
 • Meme dikleştirme ve karın germe ameliyatlarından sonra ortalama 2-3 gün arayla pansuman yapılıyor. Yaklaşık 12 gün sonra dikişler alınıyor. Operasyon sonrasında görülen morluklar 3-4 hafta içinde tümüyle kaybolurken, ödem ve şişlikler de 2-3 ay içinde tamamen geçiyor.
 • Ameliyattan sonraki 1 aylık sürede özel bir sütyen kullanılması gerekiyor.
 • Hastalarda ciddi ağrı şikayetleri bulunmuyor.

Romantik günlere ne kadar kaldı: Kaldığın Yerden Devam: Doğum Sonrası Cinsel İlişkiye Dair Kafana Takılan Her Şey

Doğum sonrası karın estetiği hakkında merak edilenler

Doğum sonrası karın bölgesinde çeşitli deformasyonlar meydana geliyor. Özellikle ikiz bebek doğumu yapanlarda bombe şeklinde bir göbek kalıyor. Karşılaşılan problemlere yönelik olarak anneler tarafından en çok karın germe ameliyatları yaptırılıyor.

 • Doğum sonrasında normal kiloya gelindiğinde karın bölgesiyle göbek arasındaki en önemli deformasyon, derinin büzüşmesi oluyor. Karın germe ameliyatıyla kaslar gerilirken, fazla cilt ve yağ dokusu ortadan kaldırılarak daha güçlü bir karın bölgesi oluşturuluyor.
 • Hamilelikten sonra fazla kiloların kalması karında sarkma ve bel-karın bölgesinde yağlanmaya sebep oluyor. Buna en iyi çözüm olarak karın germe işleminin yanında yağ aldırma (liposuction) da uygulanıyor.
 • Bazı hamileliklerde karın kaslarının yapışıklığı fazla açılıyor. Bu tip durumlarda darlaştırma işlemleri yapılıyor ancak açıklık kapatılamazsa düz bir karın elde edilemiyor.
 • Liposuction ve karın germe ameliyatları yaklaşık olarak 2-3 saat sürüyor.
 • Hasta drenli olarak 1 gece hastanede kalıyor ve drenler 4-5 gün sonrasında çıkartılıyor.
 • Karın bölgesindeki işlemlerde özel bir korse kullanılıyor. Hastaya 2 ay boyunca mekik çekmemesi öneriliyor.

Önceliğin her zaman doğum kilolarından kurtulmak ve doğal yollarla toparlanmak olsun. Bak, bunlar da çok faydalılar: Her Gün 20 Dakika Yapabileceğin Doğum Sonrası Karın Toparlama Hareketleri

Doğum sonrası vajina estetiği hakkında merak edilenler

Vajina estetiği, doğum sonrasında vajina girişinde yırtık ya da istenmeyen izleri kaldırmak, genişleyen vajinayı eski haline getirmek için uygulanıyor.

 • Kadınların şikayetlerine bağlı olarak en sık yapılan vaginaplasti işlemleri; labia minora (vajina iç dudaklarının küçültülmesi), labia majora (dış dudaklar) yağ enjeksiyonu ve vajina daraltma operasyonları.
 • Operasyondan sonraki ilk 15 gün hastalar için zor olabiliyor.
 • Ağrı kesici ilaçlarla ağrılar azaltılıyor.
 • Bu dönemde hastalar için en önemli şey, küvette yıkanmamak ve 1-1.5 ay cinsel ilişkide bulunmamak.

Doğumdan sonra ekstra hassasiyet göster: 9 Maddede Doğum Sonrası Perine Bakımı

Kimler doğum sonrasında estetik yaptırabilir?

 • Herhangi bir gebelik beklemiyorsan,
 • Sağlığın açısından herhangi bir problem yoksa,
 • Sigara içmiyorsan veya ameliyattan önce ve sonra birkaç hafta sigara içmemeye razı oluyorsan,
 • Ameliyat olmana engel teşkil edecek bir kiloda değilsen,
 • Gebelikten sonra vücudunun görünümünden rahatsızlık duyuyorsan ve en önemlisi sonuçlar hakkında gerçekçi bir beklentin varsa, doğum sonrası estetiği için iyi bir aday olduğunu söyleyebiliriz.

Doğum sonrası çatlaklar için estetik yapılıyor mu?

Hamilelikte oluşan çatlaklar, doğumdan sonra pek çok anne için moral bozucu oluyor. Çatlaklar derinin en üst seviyesinde olduğu için cerrahi olarak uzaklaştırılamadığı sürece bugünün teknolojisiyle pek de bir şey yapılamıyor. Değişik lazer tipleriyle tedavi denense de henüz kesin bir sonuç bulunmuş değil; ancak görünürlükleri ciddi derecede azaltılabiliyor.

Dev hizmet: Tüm Hamilelerin Ortak Sorusu: En İyi Çatlak Kremi Hangisi?

Doğum sonrası karın bölgesi ve meme estetiğinde en çok merak edilen sorular ve cevapları!

Doğum sonrasında karın bölgesi ve meme estetiğinde ameliyatların izi kalır mı?

İzler tamamen geçmese de 1-2 yıl içinde belirsizleşmeye başlıyor. İzlerin mümkün olduğunca bikini altında kalmasına dikkat edilmesi hasta memnuniyeti açısından önemli.

Karın bölgesi ve meme estetiği her yaştan anneye uygulanabiliyor mu?

Evet, bu estetikler her yaşta anneye uygulanabiliyor.

Sezaryen doğum yapanların vücudu normal doğum yapanlara göre daha mı çok deforme oluyor?

Hiç ilgisi yok. Sezaryen doğumun artması karın operasyonlarını artırdığı için böyle bir algı var. Yalnızca bazı durumlarda, sezaryen izleri kullanılarak karında yeni bir ameliyat izi oluşmasının önüne geçildiği için sezaryen doğum yapanlar operasyon yaptırmaya daha açık ve korkusuz oluyorlar.

Yakın zamanda hamilelik düşünülmesi durumunda ne yapmak gerekiyor?

Yakın zamanda hamilelik düşünüyorsan estetik işlem tercih etmemen gerekiyor. Arada uzun bir zaman varsa estetik yaptırmanda bir sakınca yok.

Hastanın kalp, diyabet ve tansiyon gibi kronik bir hastalığı varsa estetik ameliyat yapılabiliyor mu?

Kronik hastalığı olan kişi kontrol altındaysa, bu estetik operasyonlar standart ameliyattakinden farklı bir risk taşımıyor.

Başka neler merak ediliyor: Doğum Sonrasında Annelerin En Çok Merak Ettiği 10 Şey