Miniğin de Eğlensin: Bebekler Ne Zaman Yüzmeli?

Minik kaplumbağanla birlikte bir an önce kızgın kumlardan serin sulara atlamak istediğini biliyoruz. Ama bebeğinin ne zaman ve nasıl yüzmesi gerektiği ile ilgili sorularının olduğunu da tahmin ediyoruz. Yazımıza göz attıktan sonra bebeğinle ilk tatilini planlamaya başlayabilirsin!

Bebekler yüzmeye ne zaman başlamalı?

Bebeğin 4 aylık dünyaya alışma evresini tamamladıktan sonra artık seninle tatile çıkmaya hazır olacak. Temiz ve steril olduğuna inandığın her havuz ve denizde onunla suyun tadını çıkarabilirsin. Burada önemli olan suyun sıcaklığı ve bebeğini çok yormaman. Çok soğuk veya çok sıcak sular bebeğin için zararlı olabilir.

Bebeğinin bir süre suda batmadan kalabildiğini görmen ve ardından “Yoksa bebekler doğuştan yüzme bilir mi?” sorusunu sorman mümkün. Böyle bir durum tabii ki yok ama belki de 9 aylık sulu geçmişinden ötürü bu ortama alışkındır. Aslında bebeklerin suda batmamasının sebebi, vücutlarında bulunan bir süper güç olan kahverengi yağlar. Yani bebeğini suya bıraktığında bir süre batmadığını görürsen, bunun tamamen onun kahverengi yağ yoğunluğundan kaynaklandığını bilmelisin.

Ayrıca bebekler dalma refleksi ile doğarlar. Bu refleks doğduktan sonra 1,5 yaşa kadar devam eder ve yavaş yavaş azalır. Eğer bu süreçte refleksin üzerine gidilirse, bebeğin su yutmadan suyun altında bir balık gibi süzülür. Yani bebeğin aslında bir süper kahraman!

Dalma refleksi ile ilgili "Bebeklerde Nefes Tutma Refleksi Kaç Yaşına Kadar Sürer?" videomuzu izlemeden geçme!

Bebekler nasıl yüzmeli, nelere dikkat edilmeli?

Bebeğinle bol bol suda geçireceğin bir tatile çıkmadan önce hazırlaman gereken bir liste var.

⦁ Su içerisinde küçük kazalar olabilir, hazırlıklı olmalısın. Bu yüzden listenin başını mayo bebek bezi alıyor.

⦁ Bebeğini suda daha çok kalmaya teşvik etmek için sevdiği bir oyuncağı da suya sokabilirsin ve ona ulaşmasını sağlayabilirsin.

⦁ Mayo giydirmek istiyorsan onu sıkmayacak, bedenine uygun ve doğru malzemelerden üretilmiş bir model seçmelisin. Kız ve Erkek Bebekler İçin Seçtiğimiz 17 Kullanışlı Bebek Mayosu Modeli yazısı sana yardımcı olacak.

⦁ Sudan çıkışı esnasında üşümemesi için bir havlu veya bornoz almayı unutma!

⦁ Eğer bebeğin ek gıdaları tüketmeye başladıysa yanına muhakkak aperatif bir şeyler al. Bebeğin de aynı senin gibi suda vakit geçirdikten sonra hızla acıkacak.

Bunlar tam da yanında taşıyabileceğin cinsten: Doya Doya Yesin: Bebeğin İçin 10 Parmak Gıda Önerisi

Kapsamlı bir hazırlık için mutlaka oku: Yaz Aylarında Bebeğinle Tatile Çıkarken Yanına Alman Gereken 10 Eşya!

Tüm malzemeleri hazırladın, peki bebeğini güvende tutmak için neler yapman gerektiğini biliyor musun?

⦁ Gireceğiniz havuz veya deniz suyunun bebeğini sarsmayacak sıcaklıkta olduğuna emin ol.

⦁ Bebeğini suyun içerisinde yormamaya dikkat et. 10 dakika aralıklarla suya sokman yorulmadan keyifli vakit geçirmesi için uygun.

⦁ Eğer hassas ve atopik (çok hassas karma cilt) bir cildi varsa, klorun veya deniz suyunun cildine zarar verip vermeyeceğini doktoruna danışmalısın.

⦁ Bebeğinin güneş altında kalmasına izin verme. Bebekler çok çabuk yanabilir, güneş yanığı bebeklerde çok ciddi sorunlara yol açabilir. Muhakkak gölge altında kalsın ve güneş kremini yanından sakın ayırma!

Bu yazımızdan fikir alabilirsin: Aman Kuzun Yanmasın: Piyasadaki En İyi 11 Bebek Güneş Kremi

⦁ Suda olduğu sürece seni görmesini sağla ve onunla sürekli konuş. Bu, senden güven almasını sağlar. Hatta sevimli şarkılar söyleyebilirsin.

Kusursuz bir tatil için bunlara bakabilirsin: Minik Kuzunla Mükemmel Bir Tatil İçin En Popüler 10 Bebek Dostu Otel Önerisi

Videomuz izlemeden geçme!

Bebeğini sınır tanımaz bir yüzücüye dönüştürmek için kendi çabaların haricinde bir yüzme kursundan da yardım alabilirsin.

Göz atmak istersen hepsi burada: Bebekler için yüzme eğitimi veren merkezler