Bebekli Evlerde Yaşanan 8 Dram (Doğruya Doğru)

Bebekleri sevmeye, mis kokularını içimize çekmeye, onları güldürmeye ve oynamalara doyamıyor olabiliriz ama madalyonun bir de öteki yüzü var. O minik fare, evin bir ferdi olduğu andan itibaren artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını biliyoruz.

Peki, bu yeni hayat beraberinde nasıl sürprizler ya da dramlar getiriyor, işte şimdi bunlara değinme vakti! Bakalım davulun sesi uzaktan mı hoş geliyormuş?

1. Yarım yamalak uykular

Ebeveyn olmak kolay değil. Bir kere her an tetikte olmak zorundasın. Ama bu sevimli afacanlar, bazen işi abartıp gecenin en olmadık vakti uyanıp sabaha kadar uyumamakta öyle bir direniyorlar ki uykusuzluk, alnına yazılmış kara bir kader oluyor maalesef.

O zaman bebek sakinleştirici sihrimiz gelsin: Uyku Sorunu Yaşayan Bebekler için 6 Bebek Uyutan Müzik

2. Araya giren her zaman kara kedi olmuyor

Yarana tuz basmak istemeyiz ama malum böyle de bir gerçek var. Öyle yatağınızda sarmaş dolaş yatmak falan geride kaldı. Bir bakmışsın sizin minik kuş gelmiş aranızda yatmak istiyor. E ne yapacaksın? Evlat bu atsan atılmaz, satsan satılmaz.

Zamanla bunlar da olacak, şimdiden hazırlık yap: Endişe Etmene Gerek Yok: Bebeklerde Ayrılık Korkusu ve Başa Çıkma Yöntemleri!

3. Bütün gözyaşını bir günde harcamak

Hadi açken, gaz sancısı varken, rahatsızken ağlamasının nedenini anladık. Peki ya durup dururken ağlamalar? O, tüm gözyaşını bir günde bitirmeye ant içmişçesine ağlarken, senin ciğerin parçalanıyor biliyoruz.

Ama bazen nedensiz sandığımız bebek ağlamalarının da altında sebepler yatabilir. Mesela fazla enerjisini atıp rahatlıyordur, “Buraya nereden geldim?” buhranıyla hayata adapte olmaya çalışıyordur, bilemeyiz.

Bu gözyaşlarını biri dindirmeli artık: Yenidoğan Bebek Ağlaması: Neden Ağlıyor? Ne Yapmalısın?

4. İçi de dışı kadar güzel mi?

En sevdiğin dalganın, deniz dalgası olduğunu biliyoruz ama hiçbiri, bebeğini severken aniden yüzüne fışkıran kusmuk dalgası kadar unutulmaz olamaz. İnsan anne/baba olunca nelere katlanıyor görüyor musun? Sen onca ay karnında taşı, o gelsin yüzüne kusuversin. Bir de kokusu var ki…

Şimdi hemen o kokuyu unut, burada çok sürprizli bir şeyler var: Yeni Trend: Anne Sütünden Yapılan Takılar

5. Bebek bezini değiştirirken gelen o sıcaklık

Hayat minik sürprizlerle dolu. Hem de sıcacık! Mesela sen tertemiz duygularla yalnızca bebeğinin bezini değiştirmek isterken, onun canı tam da o an çişini yapmak isteyebiliyor. İşte bunlar hep küçük tatlı şakalar. Yaşadığın sarı sıcak şok ayrı bir köşede dursun. Biz, aniden fışkıran çişi zapt etmeye çalışan mücadeleci ruhunu sevmeye devam edelim!

Artık, karar vermek zor değil: Milyonlarca Annenin Ortak Sorusu: Hangi Bebek Bezini Almalıyım?

6. Ücra köşelerden değişik kokular geliyorsa dikkat

Tuvalet eğitimiyle ilgili nutuk çekmek istemiyoruz. Onu burada yeterince anlattık zaten: Tuvalet Eğitimi Hakkında Bilmek İstediğin Her Şey!

Biz işin sürprizli kısmındayız. Bezin yavaş yavaş çıktığı dönemlerde, senin minik fırsatçı kendine kuytu bir köşe bulup tuvaletini söyleme zahmetinde bulunmayabilir. Kendisini kötü manzaralar içinde bulmak bir yana, etraftaki sinsi kokular da felaketin habercisi olabilir. İşte o an, çocuklu hayatının en dramatik anlarından birine hoş geldin çağrısının ta kendisidir!

Yok öyle kaçmak: 8 Maddede Bebek Kakası Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

7. Gaz sancısı

Güz sancısı yerini gaz sancısına bıraktıysa, sırt ve karın ovalamaktan ellerin nasır tuttuysa bebekli hayatına merhaba de.

Aradığın rahatlatıcı sihir burada:

8. Kucak sevdası

Aile facialarımızın sonuna geldik. Çünkü bir aileye bu kadar dram yeter bizce. “Ağaç yaş iken eğilir.” diye boşuna dememiş atalarımız. Öyle daha minicikken kucağa alıştırırsan koltuk yüzü göremezsin sonra. Oturmak, dinlenmek eylemleri hayatından çıkıverir. Bebeğini yatağına koyduğun an kurulu saat gibi başlar, zırlamaya. Sonra gelsin bel ağrıları…

Moralleri bozmak yok, yardımcılarını unutma: En Çok Tercih Edilen 9 Titreşimli Ev Tipi Ana Kucağı