Bebeklerin Muhabbet Kuşları ile Olan 8 Benzerliği

Muhabbet kuşlarını sevmeyenimiz yok. Peki bu sevimli kanatlıların, minnoş bebeklerle ne gibi ortak yönleri var biliyor musun? Biz de bilmiyorduk ama insan gerçekten hayret ediyor. Şaka falan yapmıyoruz, komik ama gerçek olan bu özelliklerle biraz yüzünü güldürelim istiyoruz.

1. Sevgi pıtırcıklığı

Sevgi dolu bir açılış yapalım istedik. Yeryüzünde sevgiye aç olmayan herhangi bir canlı var mı? Bu minnoşlar da öyleler. Sevilmeye, ilgi görmeye bayılırlar. İkisini de sevdikçe sevesin gelir ve bu sevgi onlarla arandaki bağı güçlendirir.

Şu güzelliklere bakar mısın: “Meleğim Benim, Bebeğim Benim” Temalı Bebek Fotoğrafları

2. Öpücük ver bakalım

Sevgi dolu bir öpücüğün anlatamadığı şey yok. O yüzden değil bebek sahibi, bir hayvan sahibi bile olduğumuzda onu öpücüklere boğarız, bu bir kuş bile olsa. Kendi öptüğümüz yetmez bir de o bizi öpsün isteriz ve bu yüzden muhabbet kuşuna dahi öpmeyi öğretiriz ve öğrenir de! Tıpkı minnoş bebekler gibi. Bebeğinin sana verdiği ilk öpücüğün dün gibi aklında olduğuna eminiz.

Peki ya ilk gülümseme? Tazecik bir anne adayı olarak bu anları hafızana iyice kazıma fırsatı sunan yazımızdan tüyolar almak istersen: O Minnak Yüz Gülsün Yeter: Bebeğini Güldürmenin 6 Yolu

3. Taklitler aslını mı yaşatıyordu?

Papağanlar kadar olmasalar da muhabbet kuşları da taklit yoluyla konuşabiliyor. Harika bir gözlemci olan bebekler de taklit ederek öğreniyorlar. Bu taklitler, şebeklikler falan çok şirin ama aman yanlarında hareketlerimize dikkat edelim sevgili ebeveynler, sağları solları belli olmaz.

Baksana şu hallerine: Tüm Stresini Unutmanı Sağlayacak Birbirinden Şaşkaloz Bebek Fotoğrafları

4. Topluluk uyumu

Muhabbet kuşlarını bir arada beslerken kuşların uyumuna dikkat etmek gerekiyor. Özellikle bazı dişiler bir arada duramadıklarından birbirlerine zarar verebiliyorlar. Dişiler her yerde mi fena olur? Huysuz ama şirin mi şirin bir kız bebeğinin, diğer şirinelerle bir arada kaldığı zamanlarda her şeyin güllük gülistanlık olduğunu iddia edebilir misin?

Ya size yaptıkları: Bebekli Evlerde Yaşanan 8 Dram (Doğruya Doğru)

5. Bu ne sıcakkanlı bir şey!

Muhabbet kuşları, sosyal canlılar olamları nedeniyle insanlara ve diğer kuşlara da çok çabuk şekilde yakınlık gösterebiliyor. Sıcakkanlı bebişler de öyle değiller mi? Bazen yanından ayrılmak bilmezler.

Peki bu bebişlerin kahkahalara sebep olan hallerini merak etmiyor musun? Hepsi Dünyalar Saçması 20 Bebek Fotoğrafı yazımızda!

6. Kafalara dikkat!

Yavru muhabbet kuşunun başındaki çizgiler belirgindir, bu çizgiler ergin olanlarında kaybolurlar. Yenidoğan bebeklerin başında da bıngıldak olur ve bebeğin 12. ve 18. aylarında kaybolur.

Bir de o kafaların içinde dönenleri bilsen: Bir Bebeğin İç Sesi: Anneme Neler Oluyor Böyle?

7. Ah şu oyuncaklar...

Ziller, halkalar ve plastik toplar muhabbet kuşlarının favori oyuncaklarından ve kafeslerinin içinde onlarla oynamaya bayılıyorlar. Ziller ve plastik toplar miniklerin de tatlış beşiklerinde en sevdiği bebek oyuncaklarından.

Bu da sana ufak katkımız: Seçmekte Zorlananlar İçin 7 Maddede Bebek Oyuncakları

8. Benim gözlerim küçükken maviymiş

Muhabbet kuşlarının göz iris renkleri ortalama 4. aya kadar görünmez. Baktığımızda simsiyah bir göz görürüz. Bebeklerin de göz renkleri ilk doğdukları zaman pek belli değildir, genellikle grimsi renktedir ve 6. aydan sonra netleşir.

Değişen tek şey göz rengi olmuyor tabii. Senin hayatında nelerin değiştiğinin farkında mısın: Anne Olduktan Sonra Hayatında Değişen 8 Şey