Huzur Veren Bebek Gülüşü İçin 6 Öneri!

Onun yüzü güldükçe senin kalbin eriyor değil mi? Bebek gülmesi kadar sebepsiz mutluluk veren nadir şey var. “Bebeğim ne zaman gülmeye başlayacak?” diye kendini üzme, bu o kadar zor değil. Peki, bebekleri nasıl güldürebiliriz? Bebeğini güldürmek için tavsiyelerimizi dene ve yüzünde açan gülücüklerle sen de mutlu ol.

1. Onlar unutulmuyor: İlk gülümseme

bebekleri güldüren hareketler

Bebekler doğumdan itibaren gülümserler; fakat genellikle bu ilk teşebbüslerde sadece kaslarını çalıştırıyorlar. Bebeğin henüz birkaç haftalıkken ondan diş etlerinin bile göründüğü bir gülümseme almayı deneyebilirsin. Rahat ve uyanık olduğu, yüzünü izlediği bir anı bekle. Onu yüzünden yaklaşık 30 cm uzakta tut (bundan uzağa odaklanamaz) ve sessizce konuşarak onu gülümsemene karşılık vermeye teşvik et. Bu, bebekleri güldüren hareketlerin başında geliyor.

Bak burada da en meleksileri var: “Meleğim Benim, Bebeğim Benim” Temalı Bebek Fotoğrafları

2. Yüzünü eskitme: Yenilik faktörü

bebekleri güldüren şeyler

Her şeyin ötesinde, anne babasının yüzünü dikkatle izlemek bebeğinin çok hoşuna gider. Ancak değişiklik hayatı renklendirir, bu nedenle büyük kardeş okuldan geldiğinde ya da bir arkadaşın seni ziyaret ettiğinde, yeni gelen kişiyle biraz yüz yüze vakit geçirmek, bebeğinin gülücükler saçmasını sağlayabilir. Evdeki evcil hayvanı izlemek de ona eğlenceli gelebilir.

Hiç bunu düşünmüş müydün: Bebeklerin Muhabbet Kuşları ile Olan 8 Benzerliği

3. Her zaman işe yarar: Ce-ee

bebekleri güldürecek şeyler

Değişmeyen klasik ce-ee’nin eğlendirme, güldürme ve ister inan ister inanma eğitim konusunda başarısız olma ihtimali az. Bu oyun aslında bebeğine, görülmedikleri zamanlarda da nesnelerin varlıklarının devam ettiğini öğretir. Nesne sürekliliği diye bilinen önemli bir kavram. Öte yandan, battaniyeyi yüzünden nasıl çekeceği konusunda da önemli bir eğitim sağlayabilir. Ayrıca koltuğun ya da ellerinin arkasından fırlayan yüzün onu kahkahalara boğar. Bebekleri güldüren şeyleri arıyorsan ce-ee oyununu denemelisin.

Eğlenelim mi biraz: Tüm Stresini Unutmanı Sağlayacak Birbirinden Şaşkaloz Bebek Fotoğrafları

4. Kahkahalar onda saklı: Gıdı gıdı

bebekleri güldüren şeyler

Bebekleri güldürecek şeylerden bir diğeri, dokunulmak! Sevdikleri insanlar tarafından dokunulmak bebeklerin çok hoşuna gider; bu onlar için rahatlatıcı olduğu kadar sevdiği insanla bağ kurmasını da sağlar. Onu hafifçe gıdıklaman, kol ve bacaklarını nazikçe bükmen ve esnetmen, göğsüne hafifçe masaj yapman sevgi dolu dokunuşlarla kahkahalarını birleştirir. Bebeğini neyin gıdıkladığını keşfetmek, tadına dayılmaz bir ödül!

Gülmek, eğlenmek süper de işin bir de bu tarafı var: Bebekli Evlerde Yaşanan 8 Dram (Doğruya Doğru)

5. Kıkır kıkır gülüşler: Parmakların tadı

bebekleri nasıl güldürebiliriz

Bir başka klasik: Leziz ayak ve el parmaklarını yalayıp yutuyormuş gibi yaparsan, bebeğin kıkır kıkır gülmeye başlar. Anne babaların içgüdüsel olarak neden böyle bir şey yaptığı muamma ancak pek çok insan, parmakları yeme isteğimizin memelilerin köklerine kadar gittiğini düşünür (Köpeklerin yavrularıyla nasıl oynadığını izle.).

Ayrıca bu, küçük yırtıcı hayvanları nasıl uzaklaştıracağına dair ufak bir eğitimin başlangıcı. Bunun dışında boynuna ve karnına, dudağını yaklaştırıp üfleyerek sesler çıkarmayı dene. Bir hareketi ne kadar çok tekrarlarsan bebeğinin onu daha gülünç bulma olasılığı da artar.

Bebeğine bir de bu gözle bak: Bir Bebeğin İç Sesi: Anneme Neler Oluyor Böyle?

6. Cem Yılmaz olmana gerek yok: Küçük komiklikler

bebekleri güldüren sesler

Bebekler, anne babaların onları eğlendirmek için ne kadar komik göründüklerine bayılırlar (Gerçekten çok komik!). Hayvan taklitleri, şarkı söylemek (muhteşem bir sese gerek yok), bebekleri güldüren sesler çıkarmak, hapşırıyormuş gibi yapmak ya da odanın içinde bebeğinle salsa dansı yapmak gibi aktiviteler, çok sevdiğin minicik bebeğinin yüzünde o dayanamadığın gülümsemeyi görmeni sağlar.

Bebek gülmesi tamam da peki ya annelerin gülmesi ne olacak? Senin yüzünden gülümsemeyi eksik eder miyiz hiç, şimdi gülme sırası sende! Dünyalar Saçması 20 Bebek Fotoğrafı yazımızı okumadan önce kahkahalarını hazırla.