Bebek Çantasında Neler Olmalı?

Evde bebeğin için ihtiyaç duyduğun her şey elinin altında, iyi de bu çocuk hiç dışarı çıkmayacak mı? Böyle zamanlar için ihtiyacın olan şey bir bebek çantası ya da bir diğer adıyla atta çantası!

Minik yavrunla dışarı çıktığında ikiniz de rahat edin diye “Bebek çantasında neler olmalı, nasıl hazırlanmalı?” gibi sorularının cevabını bu yazımızda verdik. Hadi iyi gezmeler!

Bebek çantası nasıl olmalı?

  • Özellikle bebeğin daha küçükse yanına alman gereken eşyaların miktarı biraz daha fazla olacak. Bu yüzden geniş ve çok gözlü bir bebek çantası almanı tavsiye ederiz.
  • Beslenme her daim önemli. Tercih edeceğin atta çantasının en azından bir gözünün termal özellik taşıması faydalı olacak.
  • Sırt çantası şeklinde olması, taşıma açısından kolaylık sağlar.
  • Çantanın kendi ağırlığının hafif olması da tercih açısından önemli. İçerisi zaten pek çok eşya ile dolacak ve ağırlaşacak. Bu yüzden bebek çantası modelleri içinden yapı olarak hafif olanları seçmelisin.

Seçimini buradan yapabilirsin: En İşlevsel 10 Bebek Bakım Çantası

Bebek çantasında neler olmalı?

Atta çantası içerisine koyman gereken bebek eşyalarını ayrı kategoriler içerisinde inceleyeceğiz.

Emzirme ürünleri

Eğer bebeğini emziriyorsan bebek bakım çantası içerisinde muhakkak bu işe yardımcı olacak ürünler bulunmalı. Çünkü dışarıda her zaman rahatça emzirmeye uygun ortam bulamayabilirsin.

Bebek çantası içinde olması gereken emzirme ürünleri
Emzirme önlüğü
Sütünü sağıyorsan saklama kabı
Biberon

Beslenme ürünleri

Bebeğinin belirli saatler içerisinde beslenmesi lazım. Dışarıda olsanız da bu kaide değişmeyecek. Bu yüzden beslenmesi esnasında ona ve sana kolaylık sağlayacak tüm bebek ürünleri çantanın içerisinde olmalı. Bu ürünleri de iki farklı tabloda inceleyeceğiz.

Mama ile beslenen bebeğin çantasında olması gereken ürünler
Bebeğin için kullandığın hazır mama
Termos içerisinde sıcak su
Biberon
Ek gıda ile beslenen bebeğin çantasında olması gereken ürünler
Parmak gıdalar
Evde hazırladığın meyve veya sebze püreleri
Su
Mama önlüğü
Mama kaşığı

Bakım ürünleri

Gün içinde sık sık bebeğinin altını değiştiriyorsun. Haliyle bebek çantasının olmazsa olmazları alt değiştirme ürünleri olacak. Bunlar dışında dışarıda ihtiyacın olabilecek bebek bakımı malzemeleri de aşağıdaki tablomuzda!

Bebek bakım ürünleri
Yedek bebek bezleri
Alt temizleme mendili
Alt açma bezi
Pişik kremi
Kirli bezleri koymak için poşet
Burnu tıkalıysa burun açıcı adaptör
Kirli bezleri koymak için poşet
Diş çıkarma dönemindeyse diş kaşıyıcı

Giyim ürünleri

Bebeğinin kıyafetlerini değiştirmen için pek çok sebep var. Terlemesi, üşümesi, üstüne yemek dökmesi, oyun oynarken pislenmesi, yanında yedek bebek kıyafeti bulundurmak için gayet geçerli nedenler!

Bebek giyim ürünleri
Zıbın
Hırka
Mevsime göre şapka ya da bere
Çorap

Oyuncaklar

Önemli bir işini halletmeye çalışırken ya da arkadaşlarınla bir fincan kahve yudumlarken bebeğin huysuzlanıp sıkılabilir. Bu gibi durumlarda onu oyalayacak ve eğlendirecek ürünlere ihtiyacın olacak. Bu yüzden bebek çantası içerisinde en sevdiği, kolay taşınan ve çok büyük olmayan birkaç oyuncağını koyabilirsin. Pelüş oyuncaklar, çıngıraklar işini görebilir.

Seçmekte Zorlananlar İçin 7 Maddede Bebek Oyuncakları

Anne ürünleri

Anne iyi olmalı ki bebek de iyi olsun! Bu yüzden kullandığın ürüne aslında anne bebek çantası da diyebiliriz. Senin de bebeğinin bakımı esnasında ihtiyaç duyabileceğin bazı ürünler olabilir.

  • Emzirirken tüketebileceğin içecekler ve atıştırmalıklar,
  • Göğüs ucu kremi,
  • Sızıntılara karşı yedek göğüs pedi gibi malzemeler bebek çantası içerisinde bulunabilir.

Bu kadar çok malzemenin varlığı gözünü korkutmasın. Bebek çantaları, bu malzemelerin tümünü kolayca içine alabilecek kapasitede. Zaten bebeğin büyüdükçe bu malzemelerin bir kısmına olan ihtiyacın son bulacak ve yanında daha az ürün taşıyacaksın. Bu yüzden bebeğin büyüyene kadar tek bir bebek bakım çantası ile ihtiyaçlarını karşılayabilirsin.