Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Bebeklerin göz rengi hep merak konusu olmuştur. Mavi gözlü bebeklerin göz renginin zamanla kahverengiye dönüşmesi gibi durumlar olduğu için de ister istemez şüphelenmeler olabiliyor. Bebeklerin göz rengi ne zaman belli olur, neden değişir? Detaylar yazımızda!

Bebeklerin göz rengi ne zaman belli olur?

Bebeklerde göz rengi hamileliğin 4. haftası ile oluşmaya başlasa da net olarak ancak doğumdan sonra anlaşılır. Fakat bebeklerin göz rengi ilk doğdukları zamanda da belirgin değildir.

Bebeklerin göz rengi değişir mi, diye merak edebilirsin. Yenidoğan bebeklerin göz rengi gri, mavi veya lacivert görünür.

Aslında bebeklerin bu dönemde belirli bir göz rengi yoktur ve göz, gelen ışığı direkt yansıtır. Bu durum da genellikle bebeklerin göz renginin mavi görünmesine yol açarak ailelerin yanılmasına yol açar. Bebeklerin göz rengi neden değişir, artık öğrendin. Gözün gerçek rengi de genellikle 6. aydan sonra belli olur.

Özellikle yenidoğanlarda çok yaygın: Bebeklerde Göz Kayması (Şaşılık) Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebeklerin göz rengi ne zaman kesinleşir?

Bebeklerin göz renginin kesinleşmesi için en az 6 ay gereklidir. Genellikle 6 ila 9 ay arasında kalıcı göz rengine sahip olurlar, bazense 12 ayı bulabilir. Bu dönemde gözler kalıcı rengini bebeğin gelişim düzeyine göre alır.

Miniğinin göz sağlığına dikkat et: Bebeklerde Göz Çapaklanması ve Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebeklerde gri göz rengi hangi renge döner?

İristeki pigmentleşme ilk yıl boyunca artarak devam ettiği için rengin derinliği bebeğinin ilk yaş gününe kadar belirgin hale gelmeyebilir. Göz rengi aileden gelen genlerle belirlendiği için bu değişim her bebek için farklı olur.

Yeşil ya da mavi gözlü bebeklerin göz renkleri zamanla kahverengiye dönüşür. Kahverengi gözü olan bebeklerin göz renginde herhangi bir değişim olmaz.

Bilmende fayda var: Bebeklerde Göz Hastalıkları ve Belirtileri!

Bebek göz rengini anneden mi babadan mı alır?

Göz rengi genetik bir durumdur. Bebeklerin göz rengi anneden ve babadan gelen genlerle belirlenir. Dolayısıyla bebeğin göz rengi hesaplamasında dedelerin ve ninelerin göz renkleri de önem taşır.

Yani, bebeğin göz rengi toplamda 6 kişiden gelecek renk ağırlığına göre değişir. Eğer ailede renkli göz geni bulunuyorsa bebeğin de göz rengi renkli olabilir.

Bu da ilgini çekebilir: 5 Maddede Bebek ve Çocuklarda Güneş Gözlüğü Kullanımı

Kaynakça ve İleri Okuma

Yaşamın İlk 2 Yılında Çocuk Sağlığı ve Bakımı-Prof. Dr. Gülbin Gökçay

Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler-Heidi Murkoff