Ağlayan Bebek Kalmasın: Stres Noktalarına Ayak Masajı!

Ayağın her bir alanı, vücuttaki organlarla veya kaslarla bağlantılı. Refleksolojiye göre önemli olan, rahatsızlığın ayaktaki hangi bölge ile bağlantılı olduğunu bilmek.

Sıkı dur! Huzursuz bebeklerin ağlamasına, sızlamasına deva olacak harika bir masaj yöntemiyle geldik. Miniğini rahatlatacak küçük dokunuşlar ayağından geçiyor, nasıl mı? Gel anlatıyoruz!

Refleksoloji nedir, ne işe yarar?

Refleksoloji, vücuttaki gerilimi azaltmak ve ağrıları hafifletmek amacıyla vücuttaki basınç noktalarına yapılan bir masaj tekniği. Öyle ki yetişkinlere göre bebeklerde çok daha etkili. Bunda miniklerin ayaklarındaki bağların ve kasların tam olarak gelişmemiş olmasının payı var.

Bebeklerde ayak masajının faydalarına 7 adım ve bölgede değindik! Lafı daha fazla uzatmadan sihirli masaj noktalarına geçelim.

1. Baş ve diş

Bebekler sık sık baş ve diş ağrısı çekebiliyorlar. Refleksolojiye göre ayak baş parmak uçları, bebeğinin baş ve diş bölümlerine denk geliyor.

Özellikle bebeğinin diş çıkarma döneminde, belirli noktalara hafif bir basınçla masaj yaparak sakinleşmesini sağlayabilirsin. Sen bu bölgeye masaj yaparken o mışıl mışıl uykulara dalarsa şaşırma!

Ah ne zordur o: 11 Soruda Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

2. Sinüsler

Sinüsler yetişkinler için can sıkıcıyken, bebekler için daha önce deneyimlemedikleri bir şey olmasından ötürü ızdırap verici olabilir. Eğer bebeğin durmadan burnunu çekiyorsa veya dinmek bilmeyen bir burun akıntısı varsa bu bölge sihir gibi!

Minik kuşunu rahatlatmak için ayak parmaklarının iç kısımlarına doğru masaj yap. Ağrının azalması için resimdeki noktalara hafifçe bir baskı uygula. Bu, onun yatışmasını sağlayacak.

Bebeğine nefes aldır: Gel Nefes Gel: Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Hakkında Her Şey

3. Göğüs

Bebeklerde göğüs tıkanması enfeksiyondan veya soğuk algınlığından kaynaklanabiliyor. Sıradaki masajımız tam da bu sorunlara göre!

Eğer bebeğinde tıkanıklık veya öksürme gibi bir sorun varsa; ayak parmaklarının hemen altında, ayaktaki kemer/yay kısmın hemen üzerinde bulunan bölgeye hafif bir basınç uygula. Masajını dairesel hareketlerle yap. Akciğerlere karşılık gelen bu bölge, bir nebze de olsa ufaklığı rahatlatacak.

Yavrucakların kabusu: Minicik Bedene Büyük Yük: Bebeklerde ve Çocuklarda Öksürük

4. Karın boşluğu

Tümörler, spazmlar, sıkışma ve nefes alma gibi sorunlardan muzdarip çocuklar için ayak parmaklarının kökünün biraz altı can alıcı nokta. Bu kısım daha çok karın boşluğundaki rahatsızlıklarla bağlantılı.

Bebeğinin mide ağrısı gibi sorunlarında ayağının bu bölgesini ovuşturarak sakinleşmesini sağlayabilirsin.

Ağlayan bebeklere doğal sakinleştirici: Hırçın Bebekler İçin Bebek Sakinleştirici Ninni ve Müzik Önerileri!

5. Üst karın

Ayak tabanları, bağırsaklarla bağlantılı olan bölge. Mide ekşimesi, kabızlık ve hazımsızlık gibi problemler için bu alana hafifçe masaj uygulayarak miniğinin rahatlamasını sağlayabilirsin.

Kendi küçük, derdi büyük: İçi Kurudu Yavruların: Çocuklarda ve Bebeklerde Kabızlık Neden Olur, Nasıl Geçer?

6. Alt karın

Gaz sancılarına deva bir diğer bölge, alt karın kısmı. Eğer bebeğinde gaz sancısı ve bağırsaklarında şişme gibi sorunlar varsa ayak tabanının alt kısımlarını ovuşturarak ufaklığı rahatlatabilirsin. Özellikle kalın bağırsağı harekete geçiren bu bölge gaz sancılarında çok etkili.

Ayak masajı olur da gaz masajı olmaz mı? Masaj Terapisti Selen Eloğlu'ndan bebeğine şifa olacak tüyolar!

7. Pelvis

Bebeklerde ayak topuğu, pelvis bölgesine denk düşüyor. Eğer bebeğinin karın veya kalçasında ağrısı varsa, ayak topuğuna hafifçe basınç uygulayarak masaj yap.

Masajlar şenlensin: Masajlar Onsuz Olmaz: Piyasadaki 9 Bebek Yağı İncelemesi