Bebek Taşıma: Kanguru Nasıl Kullanılır?

Türkiye’nin ilk babywearing yani bebek giyme uzmanı olan Ceren Bebek’e kanguru bağlama yöntemleri ve püf noktalarını sorduk.

Ergonomik kanguru nedir?

Önce ergonomi nedir bunu söyleyelim. Bebeğin omurgası 2 yaşa kadar sürekli bir gelişim gösteriyor ve bir G pozisyonu oluşturuyor. Bizim bebeği taşırken buna dikkat etmemiz gerekiyor. Bu da ergonomik kanguru ile mümkün. Burada ergonomiyi sağlayan aslında dokuma kumaş. Yani ürünün bebeğin şeklini alabiliyor olması. Süngerli taşıyıcıların olabildiğince kullanılmaması gerek. Çünkü bunlar taşıyıcının şeklini alır ancak önemli olan bebeğin şeklini almasıdır.

Kangurunun diğer önemli özelliklerden biri de bebekle birlikte büyüyebiliyor olması. Ergonomide bahsettiğimiz kalça gelişimini destekleyebilmesi için yenidoğandan itibaren kullanabileceğiniz bir ürün almak istiyorsanız, küçülebilir ve büyüyebilir özellikleri olan bir ürün tercih etmelisiniz. Bu da ergonomik kanguruların bir diğer özelliği.

Bebeği kanguruya nasıl bağlayabiliriz?

Bebeği almadan önce kangurunun klipslerin belimize bağlıyoruz. Bacak arasını ayarlıyoruz. Bu sayede bebeği açmaya veya zorlamaya gerek olmuyor. Sırt kısmını bebeğin bacak arasından geçiriyoruz. Sonra emniyet kilidi dediğimiz parçayı sırtımızda kalan bölgeye bağlıyoruz. Böylece bebeği taşıyıcıya koymuş olduk.

Devamında aynaya bakarak, ne yaptığımızı görerek ilerliyoruz. Özellikle yenidoğan bebeklerin kafasını ve boynunun desteklememiz gerekiyor. Taşıyıcıyı hem bebeğe hem de kendimize göre kol kayışlarından çekerek sıkıştırmamız gerekiyor. Bebeği giyerken kangurunun sıkı olması önemli bir kriter. Çünkü bebeğin sallanması, darbe alır gibi bir etki yapabiliyor bünyesinde.

Kangurunun boyun desteğini ayarlayabilmek için arkasında kalan kısa kayışı da çekip sıkılaştırıyoruz ve bebeğin rahat edeceği pozisyona getiriyoruz. Bu aşamadan sonra bebeğin boynu destekli, vücudunun şekli alınmış, bacak arası uygun şekilde açık oluyor. Bacaklarının şekli önemli, az daralttıysak ya da çok açık bıraktıysak bebeğin pozisyonu bize hemen işaret verecek. Bacakları aşağı sallandığında ya da elleri çok yukarıda olduğunda kanguruyu yanlış bağladığımızı anlayabiliriz.

Bebek için kanguru seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Birçok farklı kanguru modeli var. Ama hangi taşıyıcı olursa olsun bizim kriter olarak almamız gereken şeyler;

  • Bebeğin vücudunun şeklini alması,
  • Boyun desteği alması,
  • Bacaklarını aşağı sarkıtmayacak olması.

Daha ayrıntılı bilgi ve türleri burada: Nasıl Kullanılır, Hangisini Almalısın? 10 Model İncelemesiyle Bebek Kanguru Rehberi