Hangisini Almalısın: Bebek Ayakkabısı Seçim Rehberi

Ayakkabı bir aksesuar değil, bebeğinin ortopedik gelişimine destek olan ve doğru seçilmesi gereken bir giyim ürün. Vücudu hızla değişen ve gelişen bebeğin, yürümeye başlaması ile birlikte artık adımlarını yere sağlam basmasını sağlayacak bir ayakkabıya ihtiyaç duyacak.

Peki, bebek ayakkabısı seçimini nasıl yapacaksın, bebek ayakkabı numarasını nasıl tespit edeceksin? Kafandaki tüm soru işaretlerini yok etmek ve seçimini kolaylaştırmak için sana bu rehberi hazırladık.

Bebeğinin ne zaman bir ayakkabıya ihtiyacı olacak?

Bebeğin yürüme alıştırmaları yapmadan önce onun ayaklarını bir patik veya çorapla koruman yeterliydi. Ancak ilk adımlarını atıp iki ayağının üzerinde durmaya başlamasıyla birlikte bir ayakkabıya ihtiyacı olacak. İlk adımlarıyla birlikte diyoruz, ancak ayakkabı ihtiyacı artık dışarı çıkabileceği için geçerli! Yoksa uzmanlar, evde yapılan yürüme alıştırmalarında bebeğin mümkün olduğunca yalın ayak olmasını öneriyorlar. Yani bu süreç yaklaşık 1 yaşını geçtiğinde başlayacak.

İlk adım ayakkabısı alırken dikkat etmen gereken 6 şey

1. Doğru büyüklükte olmalı. Bebeğin sana ayakkabının topuğunun vurduğunu ya da ayakkabının kendisine büyük geldiğini söyleyemeyecek, bu yüzden senin ayrıntılı bir şekilde kontrol etmen gerekir. Peki bu kontrolü nasıl yapacaksın?

  • Uzunluk testi: Ayakkabının ön kısmına bastırarak, bebeğinin baş parmağı ile ayakkabının uç kısmındaki mesafeyi kontrol et. Bebeğinin parmağı ayakkabının ucuna ne sıfırlanmalı ne de çok uzak olmalı. Yarım santimlik bir boşluk ideal olacaktır.
  • Genişlik testi: Bebeğin giyinmişken ayakkabının yanlarına elinle bastırarak ayak kenarlarının konumunu belirle. Uzunluk testinde olduğu gibi ayak, kenarlara sıfırlanmamalı.
  • Topuk testi: Bebeğinin bileğinden tut ve ayağını ayakkabı içerisinde yukarı aşağı oynat. Eğer bebeğinin ayağı rahatça hareket ediyor ama ayakkabı çıkmıyorsa, büyüklük olarak ideal bir ayakkabı seçtin demektir. Eğer ayak ayakkabı içinde hiç oynamaz veya oynarken ayakkabıdan çıkarsa, bu ayakkabı büyüklük açısından doğru bir tercih değildir.

Bebek ayakkabısı ölçüsü tespitini bu aşamalara göre uygularsan, seçtiğin ürün miniğinin ayağını büyük bir ihtimalle rahatsız etmeyecektir.

2. Hafif olmalı. Bebeğin yürürken zaten yalpalıyor ve ufak bir aksaklıkta düşme riski ile karşılaşıyor. Ağır bir ayakkabı ile bu zorlu iş onun için daha da zorlaşır. Bu yüzden işini kolaylaştırmak ve gereksiz efor sarf etmesini engellemek için hafif bir ayakkabı tercih etmelisin.

3. Esnek olmalı. Tabanı çok sert, ayak şekillerine göre kıvrılmayan, şekil almayan bir ayakkabı, bebeğinin hem hareket kabiliyetini kısıtlar hem de iskelet ve kas sisteminin zedelenmesine neden olur. Bir ilk adım ayakkabısının burun kısmı en az 40 derece bükülebilmelidir. Bu nedenle satın alırken ayakkabıyı bük, eğ ve esnekliğini ölç.

4. Kaymaz tabanlı olmalı. Kaymaz tabanlı bir ayakkabı ile kayarak düşme gibi riskleri en aza indirirsin.

5. Uygun fiyatlı olmalı. Hızla gelişen bebeğin ilk ayakkabısını çok kısa bir süre için kullanacak. Bu kısa süre için bir ton para harcamaya gerek olmayabilir. Ayrıca yüksek fiyat her zaman kalite göstergesi de değildir.

6. Mümkün olduğunca cırtcırtlı ayakkabıları seç. Bağcıkla uğraşma, pratik olanları seç.

İlk adım ayakkabısı için önerilerimiz var, görmek ister misin?: Anneysen Seçti: 10 Markanın En Uygun 20 İlk Adım Ayakkabısı

Yürüyen bebeğin için ayakkabı alırken nelere dikkat etmelisin?

Yürüyen bebeğin için gördüğün o çok sevimli, çok renkli ayakkabıları almak için tutuşuyorsun ama bebeğin için en doğru ayakkabı modaya uygun ve sevimli olanlar değil, fonksiyonel açıdan fayda sağlayan ayakkabılardır.

  • İlk adım ayakkabısında da olduğu gibi, yürüyen bebek ayakkabısı için de en önemli unsur, doğru büyüklüğün seçilmiş olması. Bebeğin için ilk adım ayakkabısının büyüklüğünü seçerken uyguladığın tüm adımları, bu ayakkabıda da uygulayabilirsin. Bunun dışında sana birkaç tüyo daha vereceğiz.

Bir çorapla denet: Bebeğin bu ayakkabıları çeşitli kalınlık ve uzunluklarda çoraplarla giyecek. Bu yüzden ayağında bir çorapla ayakkabıyı dener ve sıkma, vurma gibi sorunlar yaşamazsa o ayakkabı uygun bir boyuttadır.

Küçük parmağını ayakkabı içine sokmaya çalış: Eğer ayakkabı bebeğinin ayağındayken küçük parmağın ayakkabının içine girebiliyorsa, bebeğinin ayağı da içinde rahat hareket edebilir demektir.

Bebeğinin ayağında kontrol et: Ayakkabıları denerken bebeğine giydir ve yürümesini sağla. Adımlarında bir tuhaflık olup olmadığını, ayakkabının ayağından çıkıp çıkmadığını kontrol et.

  • Ayakkabının üretildiği malzemeye dikkat etmelisin. Bebeğinin ayağının hava almasını engelleyecek, terletecek veya zedeleyecek lastik, plastik gibi malzemelerden kaçınmalısın. Hava sirkülasyonu sağlayabilen ayakkabıları tercih etmen daha faydalı olacak. Hava almayan ayaklarda mantar, koku gibi ciddi problemler ortaya çıkar.

  • Elastiklik hala önemli ama 3 yaş ile birlikte artık daha sert tabanlı ve ayağına destek sağlayacak ayakkabılar tercih etmelisin.

Bebek ayak numaraları nasıl tespit edebilir?

Bir ürün seçerken en önemli konu, bebek ayakkabı numarasını doğru bilmek ve uygun ölçüdeki ayakkabıyı satın almak olacak. Peki bebek ayakkabı numarası nasıl tespit edilir? İşe bebeğinin topuğu ile ayağındaki en uzun parmak arasındaki mesafeyi ölçerek başlayabilirsin. Ölçtükten sonra bu uzunluğa karşılık gelen bilgileri aşağıdaki tablomuzdan öğrenebilirsin.

Topuk ile ayaktaki en uzun parmak arasındaki uzunluk Beden Yaş aralığı Bebek ayakkabı numarası
11 cm Bebek small 0-6 ay 17-18 EU / 0-2 UK
12.4 cm Bebek medium 6-12 ay 19-20 EU / 2-3 UK
14.2 cm Bebek large 12-18 ay 21-22 EU / 3-5 UK
15.5 cm Bebek X large 18-27 ay 23-24 EU / 5-6 UK
16.1 cm Çocuk 30-36 ay 24 EU / 7-8 UK
17 cm Çocuk 4 yaş 25 EU / 8-9 UK
17.8 cm Çocuk 5 yaş 26 EU / 9-10 UK

Ortopedik bebek ayakkabısı alman şart mı?

Ortopedik ayakkabılar bebeğinin ayağına destek verir ve ayak sorunlarının gelişimini engeller. Ancak bu demek değildir ki her bebek ortopedik ayakkabı giymeli! Özellikle bebeğinde düztaban, çıkık ayak kemiği gibi problemler varsa ve bir ayak problemine yatkınlık söz konusuysa ortopedik bebek ayakkabıları faydalı olabilir.

Ortopedik ayakkabılar, ayağın sağlıklı kalması gereken noktalarına destek sağlar. Önlem olarak ortopedik ayakkabıları tercih edebilirsin ancak eğer sorun yoksa bu bir zorunluluk değil.

Bebeğin için U.S. Polo Assn. markasının unisex ortopedik ayakkabısını seçtik.

Marka Fiyat
U.S. Polo Assn. unisex ortopedik ayakkabı 69,99 TL

Bebek sandaleti seçimini nasıl yapmalısın?

Yaz aylarında bebeğinin ayakları da rahat etsin, bir güzel hava alsın diye bir adet sandalet edinmeye ne dersin? Bebek sandaletinde büyüklük açısından ayakkabı seçiminde verdiğimiz tüyolardan faydalanabilirsin. Ancak bunun dışında dikkat etmen gereken birkaç nokta daha var:

  • Bebek sandaleti seçerken sandaletin ayakta koku yapmayacak ve zarar vermeyecek materyallerden üretilmiş olmasına dikkat etmelisin.

  • Sandaletin kenar kısımlarının bebeğinin ayağını zedelemeyeceğinden ve sıkmayacağından emin olmalısın.

  • Plastik gibi malzemelerin kullanılmamış olmasına özen göstermelisin. Sandaletle ayak yeterince hava alıyor olsa da plastik materyaller, özellikle sıcak havalarda ayakta koku ve mantar oluşumuna neden olabilir.

Bebeğin için Camper markasının deri bebek sandaletini seçtik.

Marka Fiyat
Camper beyaz deri sandalet 279,00 TL

Diğer önerilerimiz de burada: Minik Ayaklar Hava Alsın: Birbirinden Rahat ve Şirin 20 Bebek Sandaleti

Bebek ev ayakkabısı nasıl olmalı?

Bebek ev ayakkabısı dediğimiz şey aslında panduf! Ama artık panduf modelleri öyle çeşitlendi, öyle ayakkabı görünümü aldı ki, artık bunlara ev ayakkabısı dememiz tuhaf olmuyor! Bebeğinin ayaklarını sıcacık tutacak, birbirinden sevimli bebek ev ayakkabısı modelleri var!

Bebek ev ayakkabısı alırken dikkat etmen gereken önemli nokta, yine diğerlerinde olduğu gibi ayağı terletmemesi.

Bebek ev ayakkabısı olarak sana H&M ve Soobe markalarından iki örneğimiz var.

Marka Fiyat
H&M süet bebek ev ayakkabısı 69,90 TL
Soobe bebek ev ayakkabısı 29,95 TL TL

Ayrıca bebek patikleri de bu kategoride değerlendirilebilir. Özellikle yürümeye henüz başlamamış bebeğin için güzel bir alternatif olan bebek patikleri, bebeğinin ayaklarını hem sıcak tutacak hem de bir aksesuar gibi şirinliğine şirinlik katacak.

Bebeğin için kız ve erkek ayrı ayrı olmak üzere, 2 bebek patiği modeli seçtik. Haydi bak bakalım beğenecek misin?

Marka Fiyat
Panço erkek bebek patiği deri 49,95 TL
Panço püsküllü kız bebek patiği 29,95 TL TL

Daha fazla model önerimiz burada: Rahat ve Neşeli Tasarımlarıyla Dikkatimizi Çeken Bebek Patikleri

Bebek spor ayakkabısı için birkaç öneri

Geldik bebeğin için almakta sabırsızlandığın ayakkabı çeşidine! Bebek spor ayakkabılarının rahatlığı, kullanım kolaylığı sağlaması ve modelleri seni mest ediyor, biliyoruz. Zaten ilk adım ayakkabılarının da, yürüyen bebek ayakkabılarının da en rahatları ve bebeğinin ayağına uygun modelleri bebek spor ayakkabıları içerisinden çıkıyor. Özellikle esnek tabanlı ve hava alan yapılı modeller, tam da gelişmekte olan bebeğinin ayaklarına göre! Bebek spor ayakkabısı için sana birkaç model önerimiz var.

1- Nike bebek ayakkabısı (0-6 ay)

Nike markasının PRESTO FLY modeli, tam da yürüme alıştırmaları yapan ve ilk adımını atan bebekler için üretilmiş bir ayakkabı! Hem hava alıyor hem de dibine kadar esnek, daha ne olsun?

Marka Fiyat
Nike PRESTO FLY kız bebek ayakkabı 169,90 TL

2- Adidas bebek ayakkabısı (6-12 ay)

Bebeğin artık yalpalayarak da olsa bir şekilde yürüyor. Öyleyse ona, ayaklarını yere sağlam basmasını sağlayacak bir ayakkabı lazım. Biz Adidas'ın ALTARUN modelini seçtik. Bu ayakkabı hem hava alıyor hem de esnek ama aynı zamanda bebeğinin ayak tabanını destekleyen bir tabana sahip.

Marka Fiyat
Adidas ALTARUN erkek bebek ayakkabısı 155,00 TL

3- Puma bebek ayakkabısı (12-18 ay)

Bebeğinin artık 1 yaşını geçtiği ve çocukluğa doğru ilerlediği bu dönemde artık daha destekleyici bir tabana ihtiyacı var. Sağlam ama hareket kabiliyetini kısıtlamayacak özelliğe sahip bir ayakkabı olan Puma TURIN AC bebek ayakkabısı tam sana göre!

Marka Fiyat
Puma TURIN AC kız bebek ayakkabısı 189,90 TL

Spor ayakkabılarından örnekler vermişken, bu yazımıza bakmamak olmaz: Marka ve Model Önerilerimizle Bebek Spor Ayakkabısı Alma Rehberi

Minik parmaklar fora: Bebek terlikleri

Bebeğin de terlik giyebilir! Hem de bebekler için üretilen terlikler çok sevimli ve seni kıskandıracak cinsten!

Bebek terliği seçimi yaparken, bebek sandaletiyle aynı unsurlara dikkat etmen senin için yeterli olacak. Bebeğinin ayağını zedelememesi ve koku yapmayan cinsten malzemelerle üretilmesi, her zaman olduğu gibi bebek terliğinde de başlıca dikkat etmen gerekenlerden olacak. Ayrıca bebeğinin ayağını tam kavraması ve ani hareketlerde ayağından fırlamaması önemli kriter.

Öyleyse sana hem sevimli hem ayaktan çıkmayacak hem de bebeğinin tatlış ayaklarında koku yapmayacak bir terlik önerisinde bulunalım. Crocs bebek terlikleri tam da aradığımız özelliklerde!

Marka Fiyat
Crocs bebek terliği 109,90 TL

Diğer bebek ayakkabısı önerilerimiz de aşağıda!

Vicco bebek ayakkabısı (18-27 ay)

Bebeğin zaman zaman bazı aksaklıklar yaşasa da artık yürüyor, koşuyor, iki ayağının üzerinde durmanın tadını çıkarıyor. Dilediğince harekt etmesini, hafif yapısıyla onu engellememesini sağlayacak Vicco bebek spor ayakkabısını onun için seçtik.

Marka Fiyat
Vicco erkek bebek spor ayakkabısı 89,90 TL

Quo Quo kız bebek ayakkabısı (12-18 ay)

Gerçek deri ve kış günleri ideal bir ayakkabı olacak Quo Quo kız bebek ayakkabısının ayrıca cırtcırtlı olmasına bayılacaksın!

Marka Fiyat
Quo Quo gerçek deri kız bebek ayakkabısı 180,00 TL

Capretto nubuk erkek bebek ayakkabısı (12-18 ay)

Capretto'nun bu çok şık ve sevimli erkek bebek ayakkabısına hayran olmamak elde değil! Nubuk ve cırtcırtlı tasarımı ile en şık erkek bebek senin bebeğin olacak!

Marka Fiyat
Capretto nubuk erkek bebek ayakkabısı 129,90 TL

Carter's kız bebek sandaleti (0-6 ay)

Bu fiyonklu, deri tokalı, kauçuk tabanlı kız bebek sandaleti tam da senin kızına göre!

Marka Fiyat
Carter's kız bebek sandaleti 44,99 TL

Mağazaları talan ettik, en güzel kıyafetleri bulduk. Bu ayakkabılara çok yakışır: Anneysen Alışverişte: Ünlü Bebek Giyim Markalarını Senin İçin Gezdik!