Bebek Yorganı Nasıl Olmalı, Biz Senin İçin Hangilerini Seçtik?

Bebeğin için yaptığın her seçim çok önemli! Özellikle konu uyku vakti ve uyku ortamı olduğunda; yastık, yatak ve yorgan seçimi büyük önem taşıyor. Peki, bebeğin için alacağın yorganın hangi özellikleri taşıması gerektiğini biliyor musun? Bu yazımızda bebek yorganı seçmenin püf noktalarını ve bazı markalardan örnekler verdik.

Bebeğin ne zaman bir yorgana ihtiyaç duyar?

Yenidoğan bebekleri koruma iç güdüsü ile sıkı sıkı sarsak, kat kat giydirsek de aslında çok sıcağı sevmezler. Bu nedenle yaklaşık 6. aya kadar onlar için yorgan kıvamında bir örtü kullanmak doğru değil. Zaten bu süreçte bebeğin için bir yorgan kullanmak ona sıkıntı verebilir ve bazı problemlere yol açabilir. Bu problemler arasında;

 • SIDS (ani bebek ölümü sendromu, özellikle gereğinden ağır yorganlar sebebiyle),
 • Yoğun terleme ile birlikte kilo kaybı,
 • Boğulma riski,
 • Nefes açlığı var.

Bu tür tehlikeler erken ve yanlış yastık kullanımında da görülebiliyor. Marka ve Model Önerilerimizle Bebek Yastığı Seçme Rehberi yazımızdaki tavsiyeleri inceleyebilirsin.

Bebeğin 6. ayına doğru ilerlediğinde bir yorgan kullanmaya başlayabilirsin. Ama bu süreye kadar ince bir pike, battaniye veya bebek uyku tulumu kullanman faydalı olacak. Ancak kullanacağın pike veya battaniyeyi bebeğinin üzerine örttüğünde boğulma riskine karşı göğsüne kadar çekmeye dikkat etmelisin.

Bir bebek yorganı seçerken nelere dikkat etmelisin?

1- Dolgu maddesi

Bebek yastığı, yatağı ve yorganı için dikkat etmen gereken en önemli şey, dolgu maddesi. Bir bebek yorganı satın alırken dolgu maddesinin;

 • Hava alması,
 • Bebeğinin üzerinde ağırlık yapmaması,
 • Doğal malzemelerden üretilmesi,
 • Terletmemesi gibi konulara dikkat etmelisin.

Bu şartlara uyacak dolgu maddeleri arasında;

 • Pamuk,
 • Bambu,
 • Pamuklu elyaf,
 • Organik silikon var.

Yün, kaz tüyü gibi materyaller her ne kadar doğal malzemeler olsa da, bebeğinin üzerinde ağırlık yapacağı için özellikle ilk 6 ay önerilmiyor. Ama 1 yaş itibariyle bu malzemelerden üretilen yorganları rahatlıkla kullanabilirsin. Yataklarda da tercihin yukarıda bahsettiğimiz maddeleri barındıran ürünlerden olmalı.

Yeri gelmişken bu yazıya da bakmalısın: Deliksiz Bir Uyku İçin İdeal Bebek Yatağı Nasıl Seçilir?

Bu bebek yorganları için Taç Pamuk Yorgan güzel bir örnek olacak.

Özellikler Ebat Fiyat
Dış kumaşı ve iç dolgusu %100 pamuk 95x145 cm 139,00 TL

Linens Bambu Yorgan da seçtiklerimiz arasında!

Özellikler Ebat Fiyat
İç Dolgu: %60 Bambu %40 Mikrojel 95x145 cm 136,44 TL

Mikrojel dolgu hakkında da bilgi verelim: Elyaf, hava almayan platformlar içinde özel makinelerle ekstra inceltiliyor. Böylece kaz tüyüne yakın bir hafiflik elde ediliyor. Elyafın içinde de maksimum hava dolaşımı sağlanıyor.

2- Yorganın dış kumaşı

İç dolgu en önemlisi olsa da, bebeğinle sürekli temas halinde olan kısım, yorganın dış kumaşı olacak. Bu yüzden dış kumaş malzemesini de özenle seçmen gerekli. Bebeğinin hassas cildinin zarar görmemesi ve alerjik reaksiyonlara maruz kalmaması için bu kumaş türlerini pamuk ve antialerjik-antibakteriyal ürünlerden seçmen faydalı olacak.

Antialerjik ve antibakteriyal özellik taşıyan yorganlara örnek olarak bebeğin için Yataş Dacron Hollofil Allerban Bebek Yorganı'nı seçtik. Yataş'ın bu bebek yorganı, özel antibakteriyal malzemesi sayesinde alerjiye ve solunum yolu rahatsızlıklarına neden olan unsurları ortadan kaldırıyor.

Özellikler Ebat Fiyat
4 delikli elyaj dolgu ve antialerjik Hollofil dış kumaş 95x145 cm 74,95 TL

3- Boyut

Bebeğin için seçtiğin yorganın ebatları çok önemli. Çünkü bebeğinin ihtiyacı olduğundan büyük boyutlarda bir bebek yorganı, boğulma riskine ve gereğinden fazla terlemeye neden olabilir. Bu nedenle bebeğin 6 ayını geçirdikten sonra kullanabileceğin en doğru boyut 95x145 cm'dir. Yukarıda verdiğimiz tüm örneklerin boyutunu da 95x145 cm olarak seçtik.

4- Güvenlik

Yukarıda bebeğin için seçtiğin yorganın ağır olmayan, uygun boyutta ve alerjik olmayan özellikte olması gerektiğini söyledik. Ancak güvenlik açısından dikkat etmen gereken başka konular da var. Örneğin yorganın dış kılıfının süssüz olması çok önemli bir konu. Püskül, saçak gibi materyaller bebeğin için zararlı olabilir. Bebeğinin eli takılabilir, boğazına kaçabilir ve buna benzer sorunlara neden olabilir.

Aynı zamanda bebek yorganının dış kılıfının düğmeli olmamasına da dikkat etmelisin. Her ne kadar düğmeli kısımları bebeğinin ağız kısmından uzak tutmaya çalışsan da, yorganın yönü bebeğinin hareketleri ile değişebilir ve düğmeli kısımlar bebeğinin ağız kısmına denk gelerek olumsuz durumlara yol açabilir.

Bunlar da bilinmeli: Yenidoğan Uyku Düzeni: 6 Soru 6 Cevap!

Bebek yorganı için sana birkaç öneri daha verelim.

Özdilek Yorgan Pamuklu

Pamuk yorgan, bebekler için en çok tercih edilenlerden birisi. Bebeğin için Özdilek markasının pamuklu bebek yorganını tercih edebilirsin.

Özellikler Ebat Fiyat
Dış kumaş-İç dolgu: %100 Pamuk 95x145 cm 79,95 TL

Yatsan Organic Touch Bebek Pamuk Yorgan

Bebeğinin hassas cildi ve bünyesi için uygun, organik malzemelerden üretilmiş ve terletmeyen malzemelerden üretilen Yatsan bebek yorganına bayılacaksın!

Özellikler Ebat Fiyat
Dış kumaş-İç dolgu: %100 organik ve nefes alan pamuk 95x145 cm 305,00 TL

LCW silikon bebek yorganı

Hafifliği ve terletmeyen yapısıyla bebeğinin rahat uykular çekeceği bir yorgan arıyorsan, LCW'nin doğal silikon bebek yorganına bir bakmalısın.

Özellikler Ebat Fiyat
Dış kumaş: %100 pamuk-İç dolgu: %100 nefes alan silikon 95x145 cm 19,95 TL

Bebeğin için yorgan kullanmadan önce, bu ürünler sana yardımcı olabilir: Trend Bebek Odaları İçin Seçtiğimiz 18 Bebek Battaniyesi

Uyku vaktinin tüm elemanları hazır ama bebeğin uykuya dalmakta güçlük mi çekiyor? Öyleyse uyku eğitimi ile ilgili videomuzu izlemelisin!