Hamilelikte Ayak Yanması: Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Hamilelikte ayak yanması gebelikte sık karşılaşılan sorunlardan biri. Üstelik yalnızca ayaklarında değil; zaman zaman ellerinde de yanma meydana gelebilir. Peki hamilelikte ayak yanmasına neden olur ve ne iyi gelir? Sana bu sorunla başa çıkmana yardımcı olacak öneriler hazırladık, hadi başlayalım!

Hamilelikte ayak yanması neden olur?

Hamile kadınların üçte ikisi gebelik esnasında avuç içlerinde ve ayak tabanlarında yanma hissederler. Bu hissiyat beyaz tenli kadınlarda daha sık görülür. Hamilelikte ayak yanması bazen şiddetli olurken bazen çok hafif olabilir. Ancak bu sorunu yalnızca hamileyken değil, hayatının pek çok döneminde yaşayabilirsin. Hamilelikte ayak yanması nedenleri şöyle:

Oku: Hamilelikte Stres Nelere Yol Açar? Nasıl Baş Edebilirsin?

Bunlar hamilelikte ayak yanmasının başlıca etkenleri olsa da en yaygın görülen sebeplerin başında gebelikte ortaya çıkan gestasyonel diyabet ve hormonlardaki dalgalanmalar geliyor.

Dikkat dikkat: Gestasyonel Diyabeti (Gebelik Şekeri) Olan Hamileler Nasıl Beslenmeli?

Hamilelikte ayak yanması ne zaman başlar?

Hamilelikte ayak yanması özellikle gebeliğin ilk 3 aylık döneminde baş gösterebilir. Bu da genellikle ellere ve ayaklara kan akışının artmasından kaynaklanır. Ellerde ve ayaklarda kızarma ile kaşınma da olabilir.

Hamilelikte ayak yanması nasıl geçer?

Altında ciddi bir hastalık sebebi yatmadığı sürece hamilelikte ayak yanması problemi doğumdan sonra hormonların normal seviyesine dönmesiyle birlikte geçer.

Eğer hamilelikte ayak yanması sende kronik bir hale geldiyse durumu ciddiye almalı ve problemin altında yatan nedeni mutlaka öğrenmelisin. Ardından buna yönelik tedavi görebilirsin.

Hamilelikte ayak yanması tedavisi nasıl yapılır?

Hamilelikte ayak yanması şeker ya da vitamin eksikliği gibi hastalıklara bağlı olarak görülebileceğinden genellikle tanı için vücutta vitamin eksikliği olup olmadığına ve kan değerlerine bakılır. Elektromiyografi ve MR çekilerek ayak yanmasına neden olan sorun tespit edilmeye çalışılır.

Bir hastalığa bağlı olan ayak yanması doğal yöntemlerle geçmez, bunlar yalnızca geçici süreliğine rahatlama sağlar. Bu nedenle hastalığa yönelik tedavi görmen ve beslenmeni düzene sokman gerekebilir.

Bunları bilmelisin: Hamilelikte Alınması Gereken Vitamin ve Mineraller Nelerdir?

Hamilelikte ayak yanması için hangi bölüme gitmelisin?

Nöroloji ayak yanması için uğraman gereken ilk bölüm. Dahiliye veya ortopedi bölümlerine de görünebilirsin.

Böyle de bir dert var: Hamilelikte Bacak Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Hamilelikte ayak yanmasına ne iyi gelir?

Eğer hamilelikte ayak yanması problemin ciddi bir sebepten kaynaklanmıyorsa evde yapabileceğin birtakım uygulamalarla kısa süreli de olsa kendini rahatlatabilirsin.

  • Bir pet şişeye su doldurup dondurduktan sonra ayaklarının altına koyabilirsin.
  • Hamilelikte ayak altı yanmasına iyi gelen ferahlatıcı jellerden sürebilirsin. Okaliptus, nane ve mentol esanslı spreyleri tercih edebilirsin.
  • Ayaklarının altına buzdolabında bekletip soğuttuğun kolonyadan sürebilirsin.
  • Ilık suyla dolu olan bir leğenin içerisine 2 yemek kaşığı sirke karıştırarak günde 2 kez ayaklarını bu karışımın içinde bekletebilirsin. Sirke ile ayak yanmasından kurtulmak mümkün. Sirke yerine deniz tuzu da ekleyebilirsin.
  • Zerdeçal vücuttaki kan kan akışını ve dolaşımını dengelediği için ayak altı ağrısı ve yanmasına iyi gelir. 2 çorba kaşığı zerdeçala biraz su ekleyip kendine macun hazırla ve bunu günde 1-2 kez ayaklarına sür. Ayaklarına kına gibi leke yapabilir, böyle bir şey olursa panikleme.
  • Kan dolaşımını iyileştiren şeylerden bir diğeri de egzersiz yapmak. Düzenli bir şekilde spor yapmak ve fiziksel olarak aktif kalmak, hamilelikte ayak şişmesi ve yanması sorunlarına iyi gelir.

Neler var neler: Hamilelikte Egzersiz Yapmanın Sana ve Bebeğine Sağladığı 12 Fayda

  • Sentetik çoraplar ayaklardaki yanma hissini artırdığı için kullanma. Pamuklu çoraplar ayaktaki nemi ve teri emdiği için yanmayı azaltır, seçimin pamukludan yana olsun.
  • Ayakkabının iç tabanının delikli olması ayaklarının hava almasını sağlar bu da yanma hissine iyi gelir.

Hamilelikte ayak yanması cinsiyet belirtisi mi?

Hayır, hamilelikte ayak yanmasının cinsiyetle bir ilgisi yok. Bunlar geçmişten günümüze gelen söylentilerden ibaret.

Peki bunlardan haberin var mı: Bebek Cinsiyet Tahmininde Çok İddialı 11 Hurafe!