18 Günlük Hamilelik

Rahim içinde her gün önemli değişiklikler oluyor. Şu andan itibaren sadece 72 saat içinde döllenmiş yumurta implante edilecek yani rahime yerleşmiş olacak.

Artık hamilelik başlıyor! Bakalım 18 günlük hamilelik de dediğimiz adet döngünün 18. gününde nelerle karşılaşacaksın?

  • Doğuma 262 gün kaldı.

İçeride neler oluyor?

Yukarıdaki görselde bir zigottan morulaya dönüşen 16 hücreli bir embriyoyu görebilirsin. Blastosist, sonunda uterusun iç yüzeyine yerleşecek olan içi boş bir hücre topuna bölünme sürecindedir.

Döllenmeden yaklaşık dört gün sonra, morulada sıvı toplanmaya başlar. Bu, bir hücre kalınlığında ayrı bir dış hücre katmanı oluşturur. Oluşan bu iç tabaka embriyo ve dış tabaka ise plasentaya dönüşür. Tüm yapı şimdi yaklaşık 58 hücreden oluşuyor ve blastosist olarak adlandırılıyor. Blastosist implante edilmeden önce rahim boşluğunda birkaç gün geçirir. Morula seyahat ederken aşılmaz bir dış yüzeye sahipti, ancak blastosist implantasyona hazırlanırken bu sert dış yüzey kaybolur.

Bu bilgilere ihtiyacın olabilir: Yerleşme Kanaması (Üstüne Görme)

Sağlığına odaklan!

Doğurganlığa alternatif yöntemler!

Gebe kalmakta güçlük çekiyorsan veya şansını artırmak istiyorsan, tamamlayıcı bir terapi kullanmayı düşünebilirsin. Bunlara bir göz atalım.

Refleksoloji

Refleksoloji, vücudun belirli bölgelerine enerji akışını hızlandırmak için ayaklardaki basınç noktalarını manipüle ederek çalışır. Refleksolojinin gebe kalmaya yardımcı olduğuna dair pek çok çalışma var, bu şu anda bilimsel araştırmalarla desteklenmemektedir. Ancak gebe kalmada sorun yaşayan çiftlerde bir faktör olabilecek stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Akupunktur

Alternatif yöntemlerden olan akupunkturda kısırlık gibi sorunların vücudun enerji akışındaki tıkanmalardan kaynaklandığı düşünülür. Üreme organlarına bağlı enerji noktalarına minik iğneler sokularak akış yeniden sağlanır. Ancak akupunkturun da bilimsel kanıtlar tartışmalıdır, bazı çalışmalar yararlı bir etki öne sürerken bazı çalışmalar ise kesinlikle bu uygulamanın yapılmasını önermiyor. Ancak doğurganlık tedavisi görürken seni rahatlatırsa, uygulamayı devam ettirmende herhangi bir sorun yok.

Akupunkturun tedavi görmeyen çiftlerde doğurganlığı iyileştirip iyileştiremeyeceği açık değildir, ancak refleksolojideki gibi sperm sağlığını iyileştirerek ve gebe kalma şansını engelleyebilecek bir faktör olan stresi azaltarak erkek doğurganlığını artırdığı düşünülmektedir.

Doğurganlığı Olumlu ve Olumsuz Etkileyen 13 Faktör!

Kafaya takılan sorular!

İnsanlar hamile kalıp kalmadığımla neden bu kadar ilgileniyor?

İnsanlara bir bebek istediğini söylediğinde, süreçle aşırı derecede ilgilendiklerini fark edeceksin. Bu süreç ve merak seni zorlayabilir, gebe kalmadığın takdirde hayal kırıklığına uğramana neden olabilir. Bu sorularla baş etmenin en iyi yolu, insanlara bir bebek sahibi olursan kendinin haber vereceğini söylemek olabilir. Bu meraklı insanlara hayal kırıklığına uğramamak ve üzülmemek için bu soruları sık sık sormamalarını istediğini söyleyebilirsin.

Kaynakça ve İleri Okuma

The Day By Day Pregnancy Book-Dr. Maggie Blott

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.