19 Günlük Hamilelik

Bugünlerde mutlu haberi almayı beklerken çifte mutlulukla karşılaşma ihtimalin yüksek. Eğer ikiz bebeklere hamileysen yumurtalar bugün ayrılmaya başlayacak.

19 günlük gebelikte bakalım nasıl değişiklikler söz konusu olacak?

  • Doğuma 261 gün kaldı.

İçeride neler oluyor?

19 günlük gebelik foto

Bu görselde, döllenmeden beş gün sonra blastosist aşamasındaki bir embriyoyu görebilirsin. Bu aşamada blastosist rahim içine hareket etti ve rahme yerleşmeye hazırlanıyor. Hamile kaldın ve çocukların ikiz olabilir mi? Elbette bu mümkün. Ama şunu da belirtelim, ikizler tek veya çift yumurta ikizleri olabilir, bu ikiz türlerinin her biri farklı bir aşama gösterir. Özdeş olmayan ikizler yani çift yumurta ikizleri, ayrı spermler tarafından döllenen iki ayrı yumurtanın sonucudur. İkizler, tüp bebek işleminde rahim içerisine iki embriyo yerleştirilirse de meydana gelebilirler. Tek yumurta ikizleri ise, tek bir yumurta tek bir sperm tarafından döllendiğinde ve iki embriyoya bölündüğünde meydana gelir. Bu bölünme, döllenmeden dokuz gün sonrasına kadar herhangi bir aşamada meydana gelebilir. Zamanlaması, plasentaların ve amniyotik keselerin oluşma şekli için kritiktir.

Zigot ilk üç gün içinde bölünürse iki ayrı plasenta ve amniyotik kesesi gelişir. Bölünme, döllenmeden dört ila dokuz gün sonra blastosist aşamasında meydana gelirse, fetüsler bir plasentayı paylaşacak ancak ayrı keselere sahip olacaktır. Bölünme dokuzuncu günden sonra gerçekleştiğinde, fetüsler bir plasenta ve bir keseyi paylaşacaklar yani tek yumurta ikizi olacaklar.

İki ayrı döllenmiş yumurtadan gelen çift yumurta ikizlerine sahip olmak, büyük ölçüde aileye bağlıdır. Sıklıkla ikizlerin bir nesli atladığı söylenir, bu pek doğru değildir. Yani senin veya eşinin ailesinde ikiz olan yakın bir akrabanız varsa senin de ikiz sahibi olma şansın yüksektir. Çift yumurta ikizlerinin genellikle anne tarafıyla ilgili olduğu düşünülür. Ancak bu türün erkeği, kızının yumurtladığında bir seferde birden fazla yumurta bırakmasına neden olan bir geni taşıyabilir.

Daha fazla bilgi burada: 13 Soruda İkiz Gebelik Hakkında Her Şey!

Kayıp ikiz

Bazı kadınlar hamileliğin erken döneminde hiç farkına bile varmadan ikizlerden birini düşürebilir. Bazen düşük semptomları olabilir, ancak kafa karıştırıcı bir şekilde hamilelik daha sonra tamamen normal bir bekar bebeğin doğumuyla sonuçlanarak vadeye kadar devam eder. Bunun ne sıklıkta veya neden olduğundan kimse tam olarak emin değil. Her 65-70 doğumda yaklaşık bir doğum ikiz doğum iken, hamileliğin çok erken dönemlerinde taramalar kullanan araştırmalar, gebe kalma anında rakamın çok daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bazı uzmanlar tüm doğumların yüzde 15'inin ikiz olarak başlayabileceğine inanıyor. İkizlerden birinin kaybı ise doğanın kusurlarla başa çıkma yolu olabilir.

İşin doğrusu…

Tek yumurta ikizlerine sahip olma ihtimalin 1000'de 3,5!

Fakat bazı uzmanlar doğurganlığı artırıcı tedavilerden sonra ikizlere sahip olma şansının 38'de 1 kadar yüksek olduğunu tahmin ediyor.

Kaynakça ve İleri Okuma

The Day By Day Pregnancy Book-Dr. Maggie Blott

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.