17 Günlük Hamilelik

Artık döllenmiş yumurta rahimde implantasyona yani yerleşmeye doğru yolculuğuna başlıyor. Yani çok yakında beklediğin haberlerle karşılaşacaksın.

Bakalım 17 günlük gebelikte vücudunda meydana gelecek değişiklikler neler olacak?

  • Doğuma 263 gün kaldı.

İçeride neler oluyor?

17 günlük hamilelik

Görselde göreceğin iki çekirdek, 46 kromozomun tam tamamlayıcısını içeren bir hücre oluşturmak için genetik materyallerini bir araya getiriyorlar. 23 anneden 23’ü babadan gelen bu kromozomlar bir araya gelince hücre bölünmeleri başlayacaktır. Bu görselde kromozomların iki hücreli bir gövde oluşturduğu gösterilmektedir.

Sperm ve yumurtadan alınan kromozomlar 24 saat önce birleşti. Ortaya çıkan zigotun ilk hücre bölünmesini tamamlaması yaklaşık 30 saat sürer. Sadece 0.1 mm çapındaki zigot, kompakt bir top oluşturan 16 hücreye bölünmeye devam ediyor. Hücre bölünmesi öyledir ki hücre yumağı orijinal zigottan hiç büyük değildir. Şimdi morula olarak bilinen 16 hücreli top, döllenmeden üç ila dördüncü gün sonra uterusa doğru ilerler.

Moruladaki her hücre totipotenttir, yani her türlü hücreyi oluşturabilir. Bu noktadan itibaren hücreler dönüşmeleri gereken hale geldikçe bu işlevi kaybedeceklerdir.

Yakında bu bilgilere ihtiyacın olacak: Yerleşme Kanaması (Üstüne Görme)

Doktoruna sor!

Yumurtlama testleri yapıyorum. Testim pozitif çıktı ve hamile kalmam için seks yapmaya devam etmem gerekiyor mu?

Bir süre geçene kadar zaten gebe kaldığından emin olamazsın, bu yüzden en doğru tavsiye sevişmeye devam etmek olacaktır. Yumurtlamanı vücut sıcaklığını veya servikal mukusunu izleyerek veya bir yumurtlama kiti kullanarak takip ediyor olsan bile, tam olarak ne zaman gerçekleştiğinden emin olamazsın. Tam yumurtlama zamanını tam olarak belirlemeniz mümkün olmayacak.

Doğurganlık dönemi birkaç gün olduğundan, en doğurgan zamanın olduğunu düşündüğün zamandan sonra en az birkaç gün seks yapmaya devam edebilirsin.

Seks yapmak ayrıca eşinle bağ kurmana ve "seni seviyorum" demene diğer iletişim araçlarının çoğundan daha açık bir şekilde yardımcı olabileceğinden, gebe kalmaya çalışmadığın zamanlarda bunu değerlendirmek iyi olabilir.

Öğren: Yumurtlama Dönemi Belirtileri: Ovülasyonun 6 İşareti!

Tüp bebek konusuna odaklan!

Eğer bir tüp bebek tedavisi oluyorsan ilk aşama olan yumurta olgunlaştırma işleminden sonra yumurta toplama işlemi planlanacaktır. Uyarılan tüm foliküllerde yumurta bulunmaz. Toplanan yumurtalar laboratuvar ortamında döllendirilerek gelişimi beklenir. Yumurta alımından iki gün sonra rahim iç yüzeyini kalınlaştırmak için sana progesteron verilecektir. Döllenmeden iki ila beş gün sonra en umut verici embriyolar rahme transfer edilmek üzere seçilir. Rahme yerleştirilen embriyonun tutunup tutunmadığını anlamak için yaklaşık iki hafta sonra bir gebelik testi yapılır. 40 yaşın altındaysan rahmine büyük olasılıkla bir veya iki embriyo transfer edilir. 40 yaşın üzerindeysen, üç taneye kadar embriyo transferin olabilir. Kalan kaliteli embriyolar, gelecekteki tedavi döngüleri için dondurulabilir.

Mutlaka bak: Tüp Bebek Tedavisiyle İlgili Bunları Biliyor musunuz?

Kaynakça ve İleri Okuma

The Day By Day Pregnancy Book-Dr. Maggie Blott

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.