Dünyaca Ünlü Doğum Fotoğrafçılarından 10 Doğum Fotoğrafı Örneği

Aylarca senin vücudunda hayat bulan o değerli parçanın artık özgürlüğüne kavuşma vakti. Bebeğinin hayatta aldığı ilk nefes, gün yüzüne ilk çıkışı, içinde mutluluk barındıran gözyaşları ve doğum anının o kutsallığını ömrün boyunca yanında taşımanı sağlayacak en değerli şey, kuşkusuz fotoğraflar.

Bu özel anları her ne kadar hafızana kazımaya çalışsan da bir fotoğraftaki kadar canlı kalamazlar. Bu nedenle profesyonel bir sanatçıyla çalışmak en iyisi. Şimdi seni dünyaca ünlü doğum fotoğrafçılarının el emeği, göz nuru karelerine götürüyoruz.

1. Bir babanın doğum sonrasındaki mutluluk anı

Hayatın yaşanmışlıkları içinde öyle zamanlar var ki çok eşsiz ve değerliler, o anları saklayabilmek önemli. Laura Fifield isimli bu ünlü fotoğrafçının elinden çıkan kare, minik bebeğine kavuşan babanın yüzündeki mutluluğu sonsuza dek saklayacak.

Sen de böyle harika karelerden oluşan bir bebek fotoğraf albümüne sahip olmak istersen Doğum Fotoğrafçıları sayfamızdan profesyonel bebek fotoğrafçıları ile iletişime geçebilirsin.

2. Doğum çekimlerinde bitmeyen çığlıklar

Ashley Marston isimli fotoğrafçı, doğum sancılarının neden olduğu acıyı kadının yüzünde öyle bir anda yakalamış ki fotoğraf birazdan bu acı çığlıkları duyacakmışız hissiyatı veriyor.

Anı yakalamakta uzman bir fotoğrafçı seçmende yardımcı olabilir: Doğum Fotoğrafçısı Seçmende Sana Yardımcı Olacak 7 Tüyo

3. Sıkılmış yumruklarla gelen doğum anı

Bu da Ashley Marston tarafından çekilen bir diğer fotoğraf. Yine duyguyu anlatmakta çok başarılı değil mi? Bir doğum anının zorlu mücadelesini, kadının sıkılmış güçlü yumruklarında görüyoruz adeta.

Duygular şelale olmaya devam etsin istersen burada daha fazlası var: Tüm Dünyada Ortalığı Duygu Seline Çevirecek 12 Doğum Fotoğrafı

4. Doğum öncesi fotoğraflarında baba desteği

Doğum öncesi fotoğraflarında eşini yalnız bırakmayan erkekler, böyle duygu yüklü sahnelere tanıklık etmemizi sağlıyor. Birbirinden güç alan çiftin bu kenetlenmiş halini ölümsüzleştiren kişi, doğum fotoğrafçılığında en iyilerden biri olan Cradled Creations’tan Jaydene. Kendisi aynı zamanda bir doula.

"O da neyin nesiymiş?" dersen burada anlattık: Doula Nedir? Doğuma Hazırlıkta Sana Nasıl Yardımcı Olur?

5. Doğumdan sonra bebekle gelen mutluluk

Doğum fotoğrafçılığında en iyi karelere imza atan Creadled Creations’tan bir de doğum sonrası fotoğrafı seçtik. 9 ay boyunca minik bebeklerine dört gözle kavuşmayı bekleyen bir anneyle baba için onun ağlayışını bile duyabilmek ne kadar mutluluk verici görüyorsun değil mi?

6. Bu gözyaşlarının ardında yeni bir hayat var

Doğum anı fotoğrafları; zorluklarla geçirilen dakikaların ardından gelen rahatlamayı, duygu selini ve bu kutsallığa duyulan minneti anlatabilmekte çok başarılılar.

Bebeğin, hayatla buluştuğu anda aldığı nefesle ağlamaya başladığı, annenin de yaşadığı zor dakikaların ve yavrusuna kavuşmuş olmanın hissiyle gözyaşlarına boğulduğu o kutsal anı görüyoruz fotoğrafta. Nichole Hanna’nın yakaladığı bu kare, Uluslararası Profesyonel Doğum Fotoğrafçıları Derneği tarafından yılın fotoğrafı seçilerek birincilik ödülü almış.

Geçtiğimiz yılın ödül alan diğer doğum fotoğraflarını buradan görebilirsin: 2017’nin Ödül Alan Doğum Fotoğrafları

7. Başardım değil mi?

Bebeğini kolları arasında sarmalayan bu anne sence de “Başardım değil mi?” der gibi bakmıyor mu? Mutluluk gözyaşları dedikleri böyle bir şey işte. Doğum fotoğraflarının verdiği her his bir başka. Bu fotoğraf da Cat Mcateer tarafından çekilmiş.

8. Bebeğine teslim olmak

Anne ve bebeğin doğumdan sonraki bütünleştiği ilk ana tanıklık etmemizi sağlayan bu fotoğraf, Emily Robinson tarafından çekilmiş. Anne, kendini bebeğine teslim ederken ne kadar da huzurlu görünüyor.

Bu arada evde bebek fotoğraf çekimiyle de harika bir doğum albümüne sahip olabilirsin. Doğum öncesi, doğum anı ve doğum sonrası anlarını fotoğraflatarak tüm doğum hikayeni ölümsüzleştirmek senin elinde. Evde doğum yapan anneler için böyle hizmetler de var.

İnsan paylaştıkça çoğalıyor. Burada da başkalarının hikayeleri var: Normal Doğum Yapanlar Tecrübe ve Duygularını Anlatıyor!

9. İlk kucaklaşma ve gözyaşları

Etkileyici anne ve bebek fotoğraflarına imza atan Emily Robinson’dan başka bir kare. Henüz göbek bağı kesilmemiş bebeğiyle gözyaşları içinde kucaklaşan anneyi görüp de etkilenmemek mümkün değil.

10. Sevgi dolu bakışlar

Bebeğine sevgi dolu bakışlarla bakan anneyi gördüğümüz bu suda doğum fotoğrafı, Michelle Lynn’e ait. Bir anne yavrusuna daha güzel nasıl bakabilir ki?

Seni bu mucizevi anların etkisi altına sokacak diğer fotoğraflar da burada: Doğum Anını Tüm Çarpıcılığı ile Gösteren 12 Doğum Fotoğrafı