Doğum Fotoğrafçısı Seçmende Sana Yardımcı Olacak 7 Tüyo

Sen o kadar ay karnında taşı, kilo al, aylarca zorluğuna katlan, doğumda sancısını çek, doğur ama geriye yalnızca hatırladıkların kalsın. Olur mu öyle şey? Birbirinize kavuştuğunuz o özel ana ait hiç mi fotoğraflarınız olmayacak? Bu işi o kadar iyi yapan profesyonel fotoğrafçılar var ki senin bunca çektiğin cefayı ödüle çevirecek nitelikteler.

Peki, fotoğrafçı tutmaya karar verdin ama nasıl seçim yapacaksın? İşte bu noktada devreye biz giriyoruz, iyi bir doğum fotoğrafçısı seçmene yardımcı olacak tüyolar nelermiş bak bakalım.

1. Hastane yönetimiyle görüş

Bir doğum fotoğrafçısı arayışına girmeden önce sana vereceğimiz ilk tavsiye, hastane yönetimiyle görüşmen. Çünkü anlaşmalı doğum fotoğrafçıları, hastanelerle yaptıkları görüşmeler çerçevesinde başka bir fotoğrafçıyla çalışılmasına engel olabilirler.

Senin istek ve beklentilerini karşılayamayacak bir doğum fotoğrafçısının deklanşörüne teslim olmak istemezsin herhalde. Bu nedenle doğumdan önce hastane yönetimiyle mutlaka görüş ve bu konuyu netleştir.

2. Ön plana çıkan profesyonel fotoğrafçılarla görüş

Amerika ve Avrupa ülkelerinde giderek yaygınlaşsa da Türkiye’de doğum fotoğrafçılığı çok köklü bir geçmişe sahip değil. Ama bu işi profesyonel anlamda yapan çok iyi fotoğrafçılar var.

Doğum fotoğrafçılığında özellikle zamanlama çok önemli. Bu nedenle seçimini alanında ön plana çıkmış, işini büyük bir özveriyle yapan ve müşterilerine karşı memnuniyet sağlayan, güvenilir fotoğrafçılardan yana yapmanı tavsiye ediyoruz.

Pek çok fotoğraf ve fotoğrafçı inceleyerek kendine bir liste hazırla ve daha sonra elemeler yap. "Bu işte para var." düşüncesiyle hareket eden amatör fotoğrafçılardan uzak dur.

Bu anı ölümsüzleştirmek için Doğum Fotoğrafçıları sayfamızdan alanında en iyi fotoğrafçılardan fiyat teklifi alabilirsin.

3. Olabildiğince çok sayıda doğum fotoğrafçısının portföyünü incele

Bir insan için yaptığı işlerden daha iyi bir referans yok. Doğum fotoğrafçılığında da durum böyle. Bu nedenle mümkün olduğunca çok sayıda doğum fotoğrafçısının portföyünü ve web sitesini incele. Fotoğrafların çeşitliliği ve portfolyonun zenginliği bu anlamda çok önemli.

Ayrıca fotoğrafların ışık, kontrast, kalite, renk, netlik ve kadraj gibi özelliklerine de dikkat et. Bu işe yıllarını vermiş fotoğrafçıların yanı sıra portföyünde daha az çalışma yer alan ve daha az doğum tecrübesi olan fotoğrafçılarla da karşılaşabilirsin. Burada önemli olan, kişinin çalışmalarıyla fark yaratabilen bir vizyona sahip olması. Bolca doğum ve bebek fotoğrafı inceledikten sonra bunu göreceksin zaten. Arkadaşlarının doğum fotoğrafçısı tavsiyelerini de göz ardı etme.

Bak, bunlar aklını çelebilir: Dünyaca Ünlü Doğum Fotoğrafçılarından 10 Doğum Fotoğrafı Örneği

4. Fotoğrafçının tarzına göre karar ver

Evet, sektörde pek çok doğum fotoğrafçısı var ama senin de fotoğraf çekiminde belli bir tarzın veya beğenin olabilir. Örneğin; siyah beyaz fotoğraflardan hoşlanıyor olabilirsin, modern ve çağdaş ya da klasik bir tarzın olabilir. Bu nedenle kendi tarzına hitap eden bir fotoğrafçı seçimiyle harika bir doğum albümüne sahip olabilirsin.

Bak bakalım en çok hangisine çarpılacaksın: Doğum Anını Tüm Çarpıcılığı ile Gösteren 12 Doğum Fotoğrafı

5. Doğum fotoğrafçısı fiyatlarını incele, karşılaştır

Doğumun tam anlamıyla ne zaman gerçekleşeceği belli olmadığı için doğum fotoğrafı çekmek zor bir süreç. Ve bu sürece hakim olmak, doğum tecrübesi edinmiş olmak çok önemli. Bu nedenle bu işi sırf portföyü için yapmak isteyen ve para talep etmeyen amatörlerden kaçınmanı öneriyoruz. Çünkü zamanlama çok önemli ve ufak bir tecrübesizlikle kaçırılan o anları geri döndürebilmek ne yazık ki mümkün değil.

Fotoğrafçılıkta en önemli şeyin ışık olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle doğumun gerçekleşeceği ortamdaki ışık koşulları göz önünde bulundurularak fotoğrafçının iyi bir ekipmana sahip olması gerekir. Kullanılan ekipmanların çeşitliliği ve kalitesine göre fotoğrafçıların talep ettiği fiyatlar birbirinden farklı olabilir. “Az para vereyim, nasıl olsa hepsi aynı.” ya da “Çok para vereyim, güzel bebek fotoğraflarım olsun.” dememen gerek. Bu düşünce aldatıcı olur.

Ayrıca fotoğraf çekiminden sonra hazırlanacak albüm ve paketler de fiyatlarda farklılığa sebep olan bir diğer unsur. Burada durum tamamen senin keseyi ne kadar açacağına bağlı. Tüm bunları göz önünde bulundurarak yeterli ekipmana, bilgiye ve doğum tecrübesine sahip olan kişilerden yana seçim yapman en doğrusu olur.

İşin ehliyle çalışınca ortaya böyle şeyler çıkıyor: Tüm Dünyada Ortalığı Duygu Seline Çevirecek 12 Doğum Fotoğrafı

6. Albüm teslim süresi ve paket seçeneklerini öğren

Doğum fotoğrafçısının sana sunduğu ekstra ayrıcılıklara ve paket seçeneklerine mutlaka göz at. Kişiye özel albüm tasarımı, belli sayıda fotoğraf baskısı ve fotoğrafların dijital halleri için DVD teslimi gibi seçeneklerin olup olmadığını ve bunların teslimat süresini öğren.

Kanvas baskı, pleksi sandviç baskı, panoramik albüm gibi ekstraları olan doğum fotoğrafçıları daha avantajlı olabilir.

7. Fotoğrafçınla yüz yüze görüş

Kimi insan çok iyi fotoğraf çekse bile iletişim konusunda o kadar iyi olmayabilir. Doğum sürecinde yanında rahat ve güvende hissedeceğin bir fotoğrafçıyla çalışmanda fayda var. Bu nedenle doğumdan önce mutlaka fotoğrafçın ile yüz yüze görüş.

Bunun; doğum öncesi fotoğrafları, doğum anı fotoğrafları, ilk emzirme ve yenidoğan fotoğrafları gibi pek çok evresi var. Belki enerjiniz çok tutar ve çocuğunun ilerleyen yaşlarında da aynı fotoğrafçıyla devam etmek isteyebilirsin. Böyle örnekler çok.

Birlikte sürecin nasıl işleyeceğine, çekim mekanının neresi olacağına ve çekimin ne kadar süreciğine karar verin. Ayrıca yüz yüze görüşme, fotoğrafçının doğum fotoğraflarını ve bebek fotoğraf albümlerini canlı canlı görmek için de iyi bir fırsat.

Burada da geçtiğimiz yılın en iyileri var, bir bak istersen: 2017’nin Ödül Alan Doğum Fotoğrafları