İki Önemli Doğumsal Hastalık: Anensefali ve Hidrosefali

Anne karnında başlayan ve hayatı ciddi şekilde etkileyen iki hastalık olan anensefali ve hidrosefali hakkında merak ettiğin her şeyi bu yazıda bir araya getirdik.

Anensefali nedir?

Anensefali; anne karnındaki bebeğin kafatasının ve beyninin yeterli şekilde gelişmemesi ile meydana gelen bir sorundur. Anensefali durumunda bebeğin beyni tam olarak kapanmaz. Kafatası eksik, yani beyni dışarıya açık şekilde doğar. Ayrıca beynin düşünme fonskiyonunu yerine getiren ön kısmı da gelişim göstermez.

Anensefali nedenleri nelerdir?

Anensefalinin nedeni tam olarak bilinmiyor. Ancak etki ettiği düşünülen bazı ciddi durumlar söz konusu. Bunların başında beslenme ve kontrolsüz, takibi yapılmayan gebelik geliyor. Folik asit eksikliğinin anensefaliyi %70 oranında etkilediği düşünülüyor.

Bu nedenle ne yazık ki ülkemizde kırsal bölgelerde görülme olasılığı yüksek. Yanlış beslenme, doktor kontrollerinin yapılamaması, yapılsa da doktorun tavsiyelerine ve takviyelerine uyulmaması gibi durumlar, anensefali ihtimalinin artmasına neden oluyor. Ayrıca bakır ve çinko eksikliğinin de bu sorunu tetiklediği düşünülüyor. Bu yüzden, henüz hamile kalmadan önce bile folik asit kullanmaya başlamak çok önemli.

Anensefalinin genetik bir aktarımla ortaya çıktığı da düşünülüyor. Ayrıca annenin içinde bulunduğu kötü yaşam şartları, çevre ve varsa kullandığı tehlikeli ilaçlar da anensefaliyi tetikleyen nedenlerden.

Mutlaka oku: Hamilelikte Folik Asit Kullanımı Hakkında Merak Ettiğin Her Şey

Anensefali nasıl tespit edilir, belirtileri nelerdir?

“Anensefali kaçıncı haftada belli olur?” diye soruyorsan, hemen cevaplayalım. Bu sorun, hamileliğin 3. ve 4. ayları içerisinde yapılan rutin ultrasonlarda kolayca tespit edilir. Annede bununla alakalı herhangi bir belirti görülmez.

Aman ihmal etme: Hamilelik Döneminde Yapılan Testler Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

Anensefali tedavisi var mıdır? Anensefali olan bebek yaşar mı?

Ne yazık ki anensefalinin tedavisi yok. Bu hastalığa yakalanan bebekler, anne karnında, doğum sırasında ya da doğumdan çok kısa bir süre sonra hayatını kaybederler.

Hidrosefali nedir?

Beynin sürekli ürettiği serebrospinal sıvının, yine beyin tarafından yeterli şekilde emilememesiyle meydana gelen sıvı birikimine hidrosefali ismi verilir. Bu sıvı birikimi bebeğin başının gitgide büyümesine neden olur. Bu sorun anne karnında görülebileceği gibi, doğumdan sonra da meydana gelebilir.

Hidrosefali nedenleri nelerdir?

Hastalığın en önemli nedeni, kendiliğinden oluşan beyin içi kanamalarının beyin odacıklarını genişletmesidir. Bu durum özellikle erken doğan bebeklerde sıklıkla görülür. Bunlar dışında doğum esnasındaki yaralanmalar, kafa travmaları, menenjit ve enfeksiyonlar da bebeklerde kafa büyümesine yani hidrosefaliye neden olur.

Bilgilen: 7 Maddede Erken Doğum

Bebeklerde hidrosefali belirtileri nelerdir?

  • Çok spesifik olarak bebeğin baş çevresinin büyümesi,
  • Kafada oluşan yumuşak şişlikler,
  • Kusma,
  • Hareketsizlik,
  • Nöbet geçirme, kitlenme,
  • Beslenmede düzensizlik,
  • Oldukça tiz ve keskin çığlıklar atma, hidrosefalinin belirtilerinden bazılarıdır.

Hidrosefali çeşitleri nelerdir?

Engelsiz hidrosefali: Kafa boşluğunda engellerin olmaması nedeniyle meydana gelen hidrosefali çeşididir.

Normal basınçlı hidrosefali: Beyin içerisindeki sıvının ara ara yükselmesiyle oluşur. Saatlik ölçümler yapılarak belirlenir.

Engelleyici Hidrosefali: Beyin içinde biriken sıvının kafa boşluğuna akmasıyla oluşan hidrosefali türüdür.

Beyinle ilgili ciddi bir hastalık daha: Serebral Palsi (Beyin Felci) Nedenleri, Tipleri ve Tedavisi Hakkında Her Şey

Hidrosefali olan bebek ne kadar yaşar?

Hidrosefali, tedavi edilebilen bir hastalık. Bu yüzden doğru müdahale ve bakım yapıldığında bebek, normal bir birey gibi yaşamını sürdürebilir.

Hidrosefali nasıl tedavi edilir?

Hidrosefali tedavisi, ameliyat ile yapılır. Ameliyatta amaç, beyine zarar vermeden içerideki sıvıyı ve basıncı azaltmaktır. En sık yapılan ameliyat yöntemi şant ismi verilen sistem ile beynin içindeki sıvıyı karın boşluğuna yönlendirmektir. Beyinde biriken sıvı, karın boşluğunda daha kolay bir şekilde emilir.

Hidrosefali ameliyatından sonra bebek, muhakkak takip edilmelidir. Çünkü beyinde biriken bu sıvı, bebekte başka fiziksel sorunlara da neden olabilir. Bu sorunlar genellikle bebeğin motor becerilerini ve fiziksel koordinasyonunu etkiler. Bu yüzden ameliyatın ardından muhakkak bir fizyoterapist ile birlikte hareket edilmelidir.

Hidrosefali tedavi edilmezse bebeğin beyin dokusu zarar görebilir, görme yeteneği ve zekası etkilenebilir. Bu yüzden erken müdahale yapılması çok önemlidir.

Bebeğin Beyin Gelişimini Desteklemek İçin Zengin Uyaran Çeşitliliği Nasıl Sağlanır?

Hidrosefalinin bitkisel tedavisi var mıdır?

Ne yazık ki yukarıda da belirttiğimiz gibi hidrosefalinin tek tedavi yöntemi ameliyattır.

Kaynaklar:

Bebek ve Küçük Çocuk Bakımı-Steven P. Shelov/Tanya Remer Altmann