Bebeklerde Karın Guruldaması Neden Olur?

Karın guruldaması herkeste görülebilen bir durum. Ama söz konusu bebekler olunca, hele ki bu guruldamaların sayısı fazlaysa telaşlanman normal.

Gel bakalım bebeklerde karın gurultusu neden oluyormuş?

Bebeğin memeyi kavrayamaması

Bebeklerin karnı neden guruldar, diye merak ediyorsan ilk kontrol etmen gereken şeylerden biri emzirme pozisyonun. Eğer yanlış bir emzirme tekniği kullanıyorsan bebeğin memeni tam kavrayamadığı için hava yutar ve bu durum bağırsaklarında hava boşlukları yaratıp gaz yapmaya başlar. Bu durum da karın gurultusu ile kendini gösterir. Eğer sorun bundan kaynaklanıyorsa emzirme pozisyonunu düzeltmenle karın gurultusu ortadan kalkacaktır.

Hadi öğren: Doğru Emzirme Pozisyonunu Bulman İçin 4 Öneri!

Süt alerjisi

Bebekler süt ve süt ürünleri başta olmak üzere pek çok besin bebeklerde gıda alerjisine neden olabilir. Özellikle süt ve süt ürünleri gaz ve ishale neden olduğu için bebeklerde karın gurultusuna yol açabiliyor. Bu sorun gıda alerjisine neden olan besini kestiğin zaman ortadan kalkabilir.

Detaylar burada: Bebeklerde Süt Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Kolik

Yeni doğan bebeklerde karın guruldamasının en sık görülen nedenlerinden biri kolik. Kolik; bebeklerde huzursuzluk, ağlama krizleri ve gaz sancıları ile gelen bir sorun. Kolik bebekler yoğun gaz sancısı çektikleri için sık sık karın guruldaması yaşamaları normal. Yani özellikle ilk 3 ayda yenidoğan bebeklerde karın guruldaması ve gaz sancısı görülmesinin nedeni kolik sorunu olabilir.

Anneler sordu, tecrübeliler yanıtladı: Bebeğimin karnı sizce neden gurulduyor?

bebeklerin karnı neden guruldar

Bebek reflüsü

Bebeğinin mide yapısı henüz yeterince gelişmediği için yediği besinler midesinden yukarı çıkıp ağzına gelebilir. Hatta bazen bebeğinin reflü yüzünden çıkardığı besinleri görüp kustuğunu zannedebilirsin. Ancak bunlar tamamen bebeğinin midesinin henüz olgunlaşmamasından kaynaklı sindiremediği besinlerdir. İşte bu durumda bebeğin karnının guruldaması söz konusu olabilir.

Bebeklerde Reflü Belirtileri Neler? Nasıl Geçer?

İshal

"Bebeğimin karnı gurulduyor" diyorsan ishal şıkkını da gözden geçirmelisin. Çeşitli hastalıklara bağlı olarak gelişen ishal zaman zaman diş çıkarma dönemlerinde ya da fazla lifli gıdalarla beslenme sonucunda da meydana gelebiliyor. İshal, bağırsaklarda hareketliliğe neden olduğu için de bebeklerde bağırsak guruldaması şeklinde kendini gösterebiliyor.

Burada işine yarayacak bilgiler var: Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir?

Anneler birbirine tavsiyede bulundu: Bebeğimin karnı gurulduyor, ne iyi gelir?

Açlık

Bebeklerde karın guruldaması bazen de hiçbir sağlık sorununa bağlı olmadan tamamen açlık nedeniyle görülebiliyor. Eğer bebeğinin sağlığının yerinde olduğuna eminsen, sindirim sistemi ile ilgili bir sorunu yoksa karın guruldamasının açlık nedeniyle olduğunu düşünebilirsin. Bebeklerde karın guruldaması nasıl geçer, dersen de en basit çözüm olarak emzirmeyi ya da beslemeyi dene bakalım!

Emziren annelerin en büyük sorusu: Bebeğim Doyuyor mu?

Kaynakça ve İleri Okuma

Altmann Remer, T., Shelov, P., Steven. Bebek ve Küçük Çocuk Bakımı. Cengizhan Elmas (Çev.). Ankara: İmge Kitabevi, 2015.

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.