Bebeklerde Ayrılık Korkusu ve Başa Çıkma Yöntemleri!

Bebeğin büyüyor ve büyüdüğü sırada yeni yeni huyları ile seni şaşırtıyor. Bu değişikliklerden bazıları seni mutlu edebileceği gibi bazıları endişelendirebilir. Örneğin, bebekte ayrılık korkusu! Seni üzen ve suçlu hissettiren bu durumun nedenlerine ve neler yapabileceğine dair önerilere yer verdiğimiz yazımızı okuyabilir ve neler yapabileceğine dair fikir edinebilirsin.

Bebeğini bir bakıcıyla tanıştırdığında ya da onu ilk kez yuvaya bıraktığında, hatta yan odaya geçtiğinde bile bebeğinde ayrılık endişesi gözlemleyebilirsin. Örneğin, dışarıya çıkmak için hazırlandığın sırada bebeğinin ağladığını, kapıya doğru gittiğini ya da evin içinde her nereye gidersen seninle geldiğini görebilirsin. Bu durumla sık sık karşılaşman mümkün! Bu anlamda, bebeklerde ayrılık endişesi şaşırtıcı değildir. Ancak, hem kendin hem de bebeğin için bu endişeye dair püf noktalarını bilmen iyi olabilir.

Bebeklerde Ayrılık Korkusu Ne Zaman Başlar?

Öncelikle, bebeklerde ayrılık sendromunun ne zaman başladığı sorusuna cevap verelim. Bazı bebeklerde daha erken görülebilecek olmakla birlikte, genellikle 9 aylık bebekte ayrılık kaygısı görülür.

Hatta bu yüzden, bebeğinin 6 aylık olduğu dönemde bakım için başkasından yardım almanın, onun gelişimi açısından iyi olacağı düşünülür. Çünkü bebeğinin ayrılık korkusu başlamadan başka insanlara alışması daha kolay sağlanır. 2-3 aylık bebeğin, sadece ihtiyaçlarının karşılanmasıyla mutlu olabiliyorken, 8- 9 aylık olduğu dönemlerde sürekli seni yanında istemeye başlar. O yüzden başka insanların varlığına erkenden alışmasında fayda var.

Bebeklerde Ayrılık Korkusunun Nedenleri Nelerdir?

  • Bebeğin artık daha iyi bir hafızaya sahip! Paltonu giymenin, çantanı almanın neye işaret ettiğini hatırlıyor ve ardından yaşanacakları hemen kavrıyor. Haliyle, belirsiz bir süreliğine ortadan yok olmanı istemiyor.

  • Normal olan bu durumun dışında, bebeğinin geçmişte yaşadığı ayrılık deneyimleri de tepkilerini etkiler. Örneğin, bebeklerin sadece ebeveynlerinden uzak kalmaya ya da ayrılmaya değil, bakıcı değişikliklerine de tepki ile yaklaştıkları biliniyor. Ayrıca, aileden birini kaybetmek, çocuklar için de yetişkinler kadar sarsıcı olabiliyor. Eğer bebeğin de bu tür bir ayrılık deneyimi yaşadıysa, bebeklerde ayrılık endişesini daha derin yaşayacağını tahmin edebiliriz.

  • Bebeğinin geçmiş ayrılık deneyimlerinin yanı sıra seninle olan ilişkisi ve gelişim seviyesi de bu ayrılık korkusunu nasıl yaşadığı, ne şekilde üstesinden gelmeye çalıştığı konusunda belirleyicidir.

Bebeklerde Ayrılık Korkusu ile Başa Çıkma Yöntemleri

Kendini suçlama!

Öncelikle, bebeğinin ağlamasının ve mutsuz görünmesinin sana suçluluk duygusu hissettirmesine izin vermemelisin. Bebeklerde anneden ayrılma korkusu, normaldir ve çok nadiren annenin yaptığı ya da yapmadığı bir şeyden kaynaklanır.

Hatta, sen evden çıktıktan kısa bir süre sonra, bebeğinin ağlamasının artık bir işe yaramayacağını fark ederek, her ne yapıyorsa, onu yapmaya devam edeceğini tahmin etmek pek de zor değil!

Bakıcı seçiminden emin ol!

Sadece güvenilir değil, ayrıca bebeğinin her türlü huysuzluğuna karşı anlayışlı ve sabırlı bir bakıcıya emanet ettiğinden emin olmalısın. Ayrıca, bakıcının sen evden ayrılmadan yarım saat kadar önce eve gelmesi ve bebeğinle ilgilenmeye başlaması ya da üçünüzün belli bir süreyi birlikte geçirmesi iyi olabilir. Ayrıca, bu yöntem bebek bakıcıya nasıl alıştırılır sorusunun cevaplarından da biri!

Ayrıca, bebeğimi bakıcıya kaç aylıkken bırakabilirim diyorsan, işte sorunun cevabı:

Bu arada bakıcı konusunda sıkıntıların varsa ya da bakıcı arıyorsan, Bebek ve Çocuk Bakıcı Hizmetleri sayfasımızdan yararlanabileceğini hatırlatalım.

Bebeğine gitmeden önce haber ver!

Bebeğinin ağlamasını engellemek için farkında olmadığı bir anda evden çıkmak, emin ol ki, hiç iyi bir fikir değil! Bu şekilde davranman bebeğinde her an bir yere gitmiş olabileceğin korkusu yaratır. Böylece ayrılık anksiyetesi bebekte artar. Ayrıca, sana olan güvenini de sarsar. Bizden söylemesi!

Bunun yerine, evden çıkmadan on ya da on beş dakika kadar önce ona haber vermen, ne zaman geleceğini açıklaman sana olan güvenini sağlamlaştırır. Dönmeyeceğine dair endişelerini de ortadan kaldırır.

Bu arada, gitmeden uzunca bir süre önce haber verdiğin durumda gideceğini unutabilir ya da gitmeden hemen önce haber verdiğinde ise, gidecek olmana alışma zamanı kalmayabilir. O yüzden zamanı iyi ayarlamanı tavsiye ederiz.

Küçük Bir Uyarı!

Bebeğin senden ayrıldığında sürekli olarak ağlıyor, uzunca bir süre bu ağlaması sürüyorsa, yanlış bakıcı ile çalıştığını düşünmeni öneririz.

Ayrıca, bebeğinle birlikteyken, onunla nasıl vakit geçirdiğini, birlikte neler yaptığınızı, ona ne kadar güven verdiğini gözden geçirmende de fayda var. Bu konu ile ilgili olarak, 3 Soruda Çocuğunla Kaliteli Zaman Geçirmek ve Kaliteli Zaman Etkinlikleri! adlı yazımıza bakabilirsin.

Bebeklerde Ayrılık Endişesi Ne Zaman Biter?

Bu sorunun cevabı genel olarak bebeğinin 18- 19 aylık olduğu dönemlere denk düşer. Ancak, üç yaşından önce yatılı olarak ya da anneden ayrı bir evde bebeğin kalması önerilmez, hatırlatalım.