Kısa Zamanda Uzmanlaşacaksın: Bebek Nasıl Kundaklanır?

Miniğine kavuştun, onu tıpkı karnındaki gibi rahat ettirmek istiyorsun. Kundaklama tam da bu noktada imdadına yetişiyor. Pek çok faydası olan kundaklamanın birtakım riskleri de var. Bebek nasıl kundaklanır, dikkat etmen gereken noktalar neler? Hepsini anlattık!

Bebek kundaklamak ne demek?

Kundaklama, bebeğin dokuz ay boyunca sarmalandığı sıcak rahmin içinden çıktıktan sonra birdenbire geldiği ortama ayak uydurmasını sağlamak ve geçiş dönemini kolaylaştırmak için bir örtü içinde sarılması işlemi.

Bebek kundaklanmalı mı?

Bütün bebekler büyüdükleri zaman aktifleşiyorlar ve artık kundaklanmak istemeyerek üzerlerindeki örtüyü fırlatıp atıyorlar. Bazı bebekler kundaklanmaktan hoşlanırken bazıları hoşlanmayabiliyor. Kural basit: Eğer bebeğinin hoşuna gidiyorsa kundakla, gitmiyorsa kundaklama.

Kundaklama daha çok büyüklerimizden kalan bir yöntem ve yıllar içinde kundaklamaya karşı bakış açıları değişti. Bunun sebebiyse, bebeklerin kalça ve bacak bölgelerinin çok sıkı sarılması sonucu ortaya çıkan kalça çıkığı problemi.

Bir zaman sonra da farklı kundaklama modelleri devreye girdi ve yarım kundakla tam kundak (üst kundak ile alt kundak da deniyor) ortaya çıktı. Şimdilerde çocuk sağlığı uzmanları tarafından önerilen, yarım yani alt kundak. Kundaklama pek çok faydası olduğu için belli bir süreyle önerilen bir yöntem.

Kundaktan terfi günleri de gelecek: Fiyat ve Model Bilgileriyle En Çok Tercih Edilen 9 Ev Tipi Ana Kucağı

Bebek kundaklamak ne işe yarıyor?

 • Kundaklama bebeğin kendi uykusundayken tuhaf hareketler yapmasını engelliyor.
 • Yenidoğan bebeklerde uyurken sıçrama, kollarını kaldırma gibi refleksler geliştiği için minikler kendi kendilerini uyandırabiliyorlar. Kundak, bebeğin daha rahat ve uzun süreli uyumasına yardımcı oluyor.
 • Kundaklanan bebek uykuya daha çabuk geçiyor. Böyle böyle büyüyecek: Yenidoğan Uyku Düzeni: 6 Soru 6 Cevap!
 • Vücut ısı dengesi tam oluşmadığı için ilk günlerde bebeğin ısınmasını sağlıyor.
 • Sancılı ve gazlı bebeklere iyi geliyor.
 • Huysuz veya kolik bebekleri sakinleştiriyor. Ah o dinmeyen ağlamalar: Kolik Nedir? Kolik Bebek Annelerinin Bilmesi Gereken Her Şey
 • Ancak sıcak bir odadayken bebeğini kundaklama. Çünkü aşırı ısı SIDS (ani bebek ölümü) için risk faktörü.

"Kendi kendine uykuya dalan bebek" kulağa masal gibi geliyor değil mi?

Yarım kundak nedir?

Bebeğin doğal pozisyonunda kalmasına izin veren, gövdenin üst kısmını daha sıkı saran, kalça ve bacakları çok sıkmayan kundaklama modeli.

Bebek nasıl kundaklanır?

 • Karyoladaki battaniyeyi veya örtüyü yayarak bebeğini içine çapraz biçimde yatır. Örtünün ucunu 12 cm içeri kıvır. Miniğinin kafasını bu kıvrımın üzerine yerleştir.
 • Bebeğinin sol koluna yakın olan köşeyi tutarak kolunun üzerinden geçir ve minik kuşunu kapat. Sağ kolunu kaldır ve örtünün köşesini sağ taraftan bebeğinin arkasına doğru sar.
 • Alttaki ucu kaldır, bebeğinin üzerine getir ve onu sarmala.
 • Diğer ucu al, sağ kolunun üstünden geçir ve bebeğinin sol tarafında kavuştur. İşte yenidoğan kundağın hazır!
 • Ufaklık, ellerinin hareketinin engellemesini sevmiyorsa sarmalamayı kollarının altında yap ve ellerini serbest bırak.

Bebek taşımada ten tene temaslı günler: Anneler Arasındaki En Popüler Markalarla Sling Seçme Rehberi

Kundak yaparken nelere dikkat etmelisin?

 • Yarım kundakta dikkat edilmesi gereken en önemli şey, bebeğin altına serilen örtünün veya battaniyenin çok kalın olmaması ve mümkün olduğunca terletmeyen, doğal malzemelerden yapılmış olması.
 • Miniğinin kundak içindeki vücut ısısı çok yüksek olmamalı, Amerikan Pediatri Derneği bu konuda özellikle uyarıyor.
 • Bir diğer önemli şey de bacakların sıkı sıkı birleştirilip kundak içinde sıkıştırılmaması. Kalça çıkığının en büyük sebebi bu. Bacaklar mümkün olduğunca gevşek olmalı.
 • Bebeğin yüzünün kapanmamasına da dikkat et.
 • Kundağı içine elin girecek şekilde bol bırak.
 • Sımsıkı yapılan kundak, bebeklerde alt ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olabiliyor. Kundağın gevşekliğini ayarlayarak tüm olumsuzlukların önüne geçebilirsin.

Minnoşunu nasıl taşıman gerektiğini biliyor musun: 8 Güvenli ve Sevgi Dolu Bebek Taşıma Pozisyonu

Kundak ne zaman bırakılır?

Kundaklama bebeği sınırlayan bir şey olduğundan büyük bebeklerin gelişmesini önleyebiliyor, bu yüzden bebeğin bir aylık olduktan sonra kundaklamayı bırakabilirsin.

Maksimum bir süre vermemiz gerekirse de bunun 3-4 ay olduğunu söyleyebiliriz. Miniğin dönmeyi öğreneceği için bu durum kundaklı bir bebek için artık tehlikeli olmaya başlıyor.

Kundak gidince ne gelecek? Bebeğinle güvenli bağ kurmaya devam etmek için videomuzu izle!

Kaynaklar: Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler-Heidi Murkoff Mahallenin En Mutlu Bebeği-Dr. Harvey Karp