Bebek Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Bebeğinin hassas cildi, birçok probleme karşı çok açıktır. Bu nedenle ona gereken özeni göstermelisin. Peki bebek cilt bakımı nasıl yapılır, biliyor musun?

Bu yazımızda “Bebeklerde cilt bakımı nasıl olmalı?” soruna tüm yönleriyle cevaplar verdik. Hadi okumaya başla!

En önemli sorun, cilt kuruluğu!

Minik yavrunu kucaklar kucaklamaz “Bebeğimin cildi çok kuru!” diye isyan edebilirsin. Meraklanma, yenidoğan bebeklerde kuru cilt çok sık rastlanan ama özel ilgi gerektiren bir durum. Bunun sebebi ise anne karnında bebeğin sürekli sıvı bir ortamda olması ve dünyanın kuru havasına hemen alışamaması! Ayrıca çok ince bir cilde sahip oldukları için nem tutma becerileri gelişkin değildir. Bu yüzden de ciltlerinde kuruluk, pullanma, soyulma gibi durumlar görülebilir.

Bebek cildindeki kuruluğu engellemek için doktorunun önerisiyle su bazlı bebek yağı veya losyon gibi ürünleri kullanabilirsin. Bu işlemi her gün tekrarlamanda fayda var. “Nemlendirmek için bebek cildine zeytinyağı sürülür mü?” diye merak ediyorsan da cevabımız hayır! Çünkü zeytinyağı, asidik bir ürün.

Sıcak su, bebeğinin cildinin iyice kurumasına neden olur. Bu nedenle bebeğini yıkarken kullanacağın su ılık olmalı.

Daha fazla bilgi için: Bebeklerde Cilt Kuruluğu Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Pişiğe karşı önlem al!

Bebeklerde pişik, çoğunlukla önlem almamaktan ve gereken özeni göstermemekten oluşuyor. Özellikle bez bölgesinde meydana gelen pişik sorunuyla karşılaşmamak için şu yöntemleri uygulayabilirsin:

 • Bebeğinin bezini sık sık değiştir. Altını ıslattığında ya da kaka yaptığında bekletmemeye dikkat et.

 • Bebeğinin altını yalnızca su ile temizle. Islak mendil gibi ürünler içinde alkol ve parfüm barındırdığı için tahrişi arttırabilir.

 • Yalnızca içeriğine güvendiğin pişik merhemlerini, her alt değiştirme saatinden sonra uygula. Pişikle savaşta en iyi yöntem bu.

 • Pişiği önlemek için bebeğinin cildine zeytinyağı sürme. Zeytinyağının içerisindeki asitler bebeğinin pişik sorununu çoğaltabilir.

 • Arada bir bebeğinin vücudunu havalandır. Sürekli kıyafetlerin içinde kalması ve terlemesi pişiği azdırır.

 

Güneş yanıklarına dikkat!

Güneş elbette insan için çok faydalı. Ancak güneşin saçtığı UV ışınları cilt için tehlikeli olabiliyor. Söz konusu bebekler olunca ise bu tehlike ve güneş yanığı riski artıyor. Bu nedenle bebeklerde güneş yanığı konusu için önlem almanda fayda var.

 • Bebeğini 12:00-16:00 saatleri arasında güneşe çıkarma.
 • Muhakkak cildi ile uyumlu bir bebek güneş kremi kullan ve her dışarı çıktığında bunu bebeğinin cildine uygula. Güneş kreminin bebek cilt bakım ürünleri arasında önemli bir yeri var.
 • Eğer deniz ya da havuza sokacaksan UV korumalı mayoları tercih edebilirsin. Bu sayede cildinin güneş ışınlarından etkilenmesini engelleyebilirsin.

Bebeklerde Güneş Yanığı: Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Konak temizliği önemli!

Konak; 1-3 aylık bebeklerin kafasında, kaşlarında ve yüzünde çıkan sarımsı, kabuklu yapılara deniyor. Bebeklerde konak oluşumunun tek sebebi vücutlarının çok fazla yağ salgılaması ve bu yağın cilt yüzeyinde birikip kabuk halini alması.

Bebeklerde konak temizliğini yapmak önemli. Çünkü kabuklar kaldıkça cilt üstünde kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilirler. Bu nedenle:

 • Kabukların üzerine bebek yağı veya vazelin sürerek yumuşat ve nazik hareketlerle masaj yaparak kabukları düşür.
 • Bir konak tarağı ile bebeğinin saçlı derisini minik hareketlerle tarayıp kabukların düşmesini sağlayabilirsin.
 • Konak şampuanları da kabukların dökülmesinde etkili. Bebeğinin başında konak gördükçe şampuanlayabilirsin.

Daha fazlası burada: Bebeklerde Konak: Neden Olur, Nasıl Temizlenir?

Göbek bağı bakımını ihmal etme!

Yenidoğan bebek bakımı konusunda en önemli hususlardan biri göbek bağı! Bebeğinin göbek bağı doğumundan sonraki 2 hafta içinde düşecektir. Ancak bu aşamadan sonra iltihap, enfeksiyon gibi sorunlarla karşılaşmamak için bakımının yapılması lazım. Göbek bakımı için şu önerileri uygulayabilirsin:

 • Bezin göbek deliğini kapatmasını engelle.
 • Ara sıra kıyafetini kaldırarak hava almasını sağla.
 • Kuru kalmasına özen göster.
 • Doktorun onayladıysa alkollü pamuk ile arada bir temizle.

Ayrıntılı bilgi için: Göbek Bağı Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Bebek tırnağı nasıl kesilir?

Bebeğinin tırnağı hızlı uzar ve çok keskin hale gelir. Bu tırnaklarla bebeğinin cildine zarar vermesi de çok mümkün. Bu nedenle tırnak kesimi işlemini düzenli aralıklarla yapman gerekiyor. Zor olduğunu biliyoruz, gel bakalım bebek tırnağı kesmenin püf noktaları neler?

 • Banyo sonrası en ideal zaman. Çünkü banyoda bebeğinin tırnakları yumuşayacak ve daha kolay kesilir hale gelecek.
 • Bebeğinin tırnağını kesmeden önce huysuz olmamasına dikkat et. Karnı tok, uykusunu almış bir şekilde tırnağını kesersen işler daha kolaylaşabilir.
 • Doğru tırnak makasını kullanmalısın. Tutuşu kolay, küt kenarlı bir bebek tırnak makası işini görür.
 • Çok derine inmemeli ve kesimden sonra ellerini, ayaklarını yıkamalısın.

Korkma yapabilirsin: Bebek Tırnağı Kesmenin Püf Noktaları

Deterjan konusuna dikkat!

Bebeğinin kıyafetlerini yıkadığın deterjanların içinde bulunan maddeler ürünlerin üzerinde kalıp cildinin egzama ve pişik gibi sorunlara açık hale gelmesine neden olabilir. Bu nedenle bebekler için özel üretilen deterjanları tercih etmelisin. Bu deterjanlar daha az kimyasal içeriyor, tam da bebeğinin cildine göre!

İdeal Bebek Deterjanı Nasıl Olmalı? Bebek Çamaşırları Nasıl Yıkanır?

Bebek kıyafetlerini özenle seç!

Bebeklerin cildine en çok zarar veren öğelerin başında kıyafetler geliyor. Sürekli içinde bulundukları kıyafetler cildinin tahriş olmasına ve isilik gibi sorunlarla karşılaşmasına neden olabiliyor. Bu nedenle;

 • Hava alan,
 • Pamuklu,
 • Terletmeyen kıyafetler seçmen gerekir. Çünkü isilik, terleme yüzünden gözeneklerin tıkanmasıyla oluşur.

Egzama için ne yapmalı?

Bebeğin yaklaşık 3 aylık olduğunda ya da ek gıdaya geçtiğinde yüzünde bazı kızarık ve pullu bir yapı görmeye başlayabilirsin. Bu, bebeklerde yüzde kızarıklıkla kendini gösteren atopik dermatit yani egzamaya işaret eden bir belirti.

Eğer bebeğinde egzama varsa doktorunun önerisiyle bir bebek bakım kremi kullanabilir ve kuruluk ile hassasiyeti engelleyebilirsin. Ayrıca bebeğini yünlü ve deterjanlarla yıkanmış kıyafetlerden uzak tutarak egzamanın artmasını engelleyebilirsin.

Bebeklerde Egzama (Atopik Dermatit) Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Şampuan ve sabunlara dikkat!

Bu ürünler her ne kadar temizliğin ana malzemeleri gibi görünseler de içerdikleri alkol, parfüm ve diğer maddelerle bebeğinin cildinin zarar görmesine neden olurlar. Bu nedenle öncelikle bebek şampuanı ve sabun gibi ürünlerin alkol ve parfüm içermediğine emin olmalısın.

İkinci olarak ise pH’ı nötr olan ürünleri kullanabilirsin. Bu arada eğer bebeğinin cildinde kuruma varsa bir süre şampuan ya da sabun kullanmadan sadece saf su ile yıkamanı öneririz.

İşine yarayacak: Piyasadaki 10 Bebek Şampuanını Senin İçin İnceledik!

Bebek pudrasına elveda!

Pudralar yıllarca bebek cilt bakımının en önemli ürünlerinden biri oldu. Özellikle pişik önlemek için kullanılan bebek bakım ürünlerinden biri olan pudralar, aslında oldukça tehlikeli sonuçlar yaratabiliyor.

Bebeğinin pişik ve sürtünme gibi durumlara maruz kalmaması için yapabileceklerini yukarıda söyledik. Bebek pudrası son yıllarda akciğerlere yapışıp kanser yaptığı gerekçesiyle iyice gözden düştü. Aman dikkat!

Kaynakça ve İleri Okuma

Bebek ve Küçük Çocuk Bakımı-Steven P. Shelov/Tanya Remer

Hamilelikten 3 Yaşa Kadar Bebeğimi Büyütüyorum