Marka ve Model Önerilerimizle Bebek Yastığı Seçme Rehberi

Deliksiz bir uyku ve doğru fiziksel gelişim için bebek yastığı seçimi çok önemli. Ancak bebeğine seçeceğin yastığın bazı kriterlere uygun olması gerek. Bebeğinin fiziksel gelişimi ve sağlığı için nasıl bir bebek yastığı seçmen gerektiğini bu rehber yazımızda açıkladık, hem de yastık markaları ve modellerinden öneriler vererek! Bu yazı ile bebeğin mükemmel uykulara gözlerini yumacak!

Bebekler ne zaman yastık kullanmalı?

Bu yazımızda bebek yastıklarından bahsediyoruz evet, ama bebeğin doğar doğmaz bir yastıkla yatmaya başlamayacak. Hatta uzmanlar bebekler için ideal yastık kullanımı zamanının, 2 yaştan itibaren olduğunu söylüyor. Bu süreçten önce yastık kullanmak bebeklerde şu gibi sorunlara neden olabiliyor:

Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için en az 2 yaşına kadar yastık kullanımını ertelemende fayda var.

Yatak seçimi de bir o kadar önemli: Deliksiz Bir Uyku İçin İdeal Bebek Yatağı Nasıl Seçilir?

Bebeğinin bir yastık kullanıp kullanamayacağını nasıl anlarsın?

 • Bebeğin yüz üstü yattığında destek almadan kafasını kaldırabiliyorsa,

 • Boyun kasları yeterli gelişimi sağladıysa,

 • Kendi başına doğrulabiliyor ve desteksiz dik oturabiliyorsa yastık kullanımı için uygun fiziksel özelliklere sahip demektir. Ancak bu hareketler 2 yaşından evvel de görülebilir. Yine de küçük alıştırmalarla bebeğinin yastık kullanmak isteyip istemediğini görebilirsin.

Yorgan kullanımı ve seçimi de benzer özellikler taşıyor: Bebek Yorganı Nasıl Olmalı, Biz Senin İçin Hangilerini Seçtik?

Bebek yastığı seçimini nasıl yapmalısın?

Bebeğin yeterli fiziksel gelişimleri gösterdi ve yaşını doldurdu. Onu bir yastığa alıştırmadan önce bebeğinin gereksinimlerini görmeli ve ona uygun bir yastık seçmelisin. Bebek yastığı için nasıl bir tercih yapman gerektiğini senin için sıraladık.

 • Öncelikle bebeğinin ilk yastığı ince ve yumuşak olmalı. Sert ve kalın bir yastık bebeğine rahatsızlık verir ve boyun ağrılarına sebep olur.

Mesela English Home Comfy Pamuk Bebek Yastığı modeli, uygun bir örnek.

Ürün Özellikler Ebat Fiyat
English Home Comfy Pamuk Bebek Yastığı Dış kumaşı ve iç dolgusu %100 pamuk 35x45 34,99
 • Bebeğinin yastığı yıkanabilir olmalı. Bebeğin uykusunda sık sık terler, ağlayabilir, yeni dişleri nedeniyle salya salgılayabilir. Tüm bu sebeplerden ötürü yastıkta bakteri oluşumu meydana gelebilir. Bu yüzden bebek yastık kılıfı olarak yıkanabilir özellikte olanları tercih etmelisin.

Yıkama konusu geçmişken, bu yazıya da bakmalısın: Bebek Kıyafetlerini Yıkarken Dikkat Etmen Gereken 5 Püf Nokta!

 • Bebeğin için seçtiğin yastığın doğal malzemelerden üretilmesi, cildinin tahriş olmaması açısından önemli. Bu nedenle bebeğin için organik malzemelerden üretilmiş bir yastık seçmen faydalı olacak.

Bu bebek yastığı modelleri için sana örnek olarak Johnn Tree markasının organik bebek yastığını seçtik.

Ürün Özellikler Ebat Fiyat
Johnn Tree Organik Bebek Yastığı %100 ağartılmamış organik pamuk 39x21 105,00 TL
 • Bebeğin hassas ve yabancı materyallere alerji oluşturabilecek bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bazı doğal ürünler bile onda alerjiye neden olur. Ayrıca yastık gibi malzemeler bakteri üretimi için çok uygun bir ortam sağlar. Bu nedenle, hele de bebeğin alerjik bir yapıya sahipse antibakteriyal bir yastık almanı öneririz.

Prof. Dr. Yonca Tabak röportajı: Çocuklarda Alerjiyi Tetikleyen Faktörler ve Tedavi Yaklaşımları

Antibakteriyal yastık için sana İşbir markasının bebek yastığını öneriyoruz.

Ürün Özellikler Ebat Fiyat
İşbir Anti Alerjen Bebek Yastığı %100 silikonize elyaf dolgu ve Quallofil Air Allerban Dolgu Teknolojisi 35x45 18,00 TL

Araya bunu sıkıştıralım, içlerinde yastık da var: Marka, Model ve Fiyat İncelemesiyle Senin İçin Seçtik: 22 Bebek Uyku Seti

 • Bazı bebeklerde düz kafa sendromu adı verilen, başın arka bölgesinde düzleşmeye ve kafatası uzamış gibi bir görünüme neden olan şekilsel bozukluklar meydana gelebilir.

Bunun en önemli nedenlerinden biri, yanlış pozisyonlarda yatırma ve erken yastık kullanımı ile bebeğin başının belli bir bölümüne yapılan baskıdır. Ancak bu durumu düzeltmek veya önlemek için yine belli bir süreçten sonra düz baş sendromu için özel üretilmiş yastıklar kullanabilirsin.

Baby Jem düz kafa yastığı sana bu konu ile ilgili önerebileceğimiz yastıklardan.

Ürün Özellikler Fiyat
Baby Jem Düz Kafa Yastığı %100 pamuk 19,90 TL
 • Henüz oturamayan bebeklerde, beslendikten sonra direkt yatmaları nedeniyle ortaya çıkan ve sık kusma ile kendini gösteren "bebek reflüsü" görülmesi olasılığı vardır.

Bebeğinde böyle bir durum yaşanıyorsa, yatağının baş kısmının eğimini arttırarak ya da bir bebek reflü yastığı alarak şikayetlerini azaltabilirsin. Bebek reflü yastığının en önemli özelliği, baş kısmında yukarı doğru bir eğim olması.

İyice öğren: İçleri Yanıyor Kuzuların: Bebeklerde Reflü

Bebek reflü yastığı olarak sana önerimiz Sevi Bebe Bebek Reflü Yastığı.

Ürün Özellikler Fiyat
Sevi Bebe Bebek Reflü Yastığı %100 pamuk ve baş kısmı 12 derece eğimli 58,90 TL
 • Bebeklerin metabolizması çok hızlıdır ve özellikle uyurken yoğun olarak terlerler. Ayrıca uyudukları yastığın bazı özellikleri de terlemesine katkıda bulunur. Bu nedenle bebekler için özel üretilen terletmeyen bebek yastığı modellerini tercih edebilirsin.

Bu da ilgini çekebilir: Markalar Takibimizde: En Trend 10 Bebek Nevresim Takımı

Bu yastıklara örnek olarak Yatsan markasının Wool Touch Yün Bebek Yastığını örnek verebiliriz. Bu boncuk yün dolgulu yastık, nefes alarak ortamdaki nemi emer ve terlemeyi azaltır.

Ürün Özellikler Ebat Fiyat
Yatsan Wool Touch Yün Bebek Yastığı Woolmark onaylı %100 yıkanabilir boncuk yün 35x45 140,00 TL
 • Emzirme esnasındaki pozisyonları nedeniyle reflü yaşama ihtimali yüksek olan bebeğinin bu durumdan en az etkilenmesi için emzirme yastığı kullanabilirsin. Emzirme yastığı, yatar pozisyondaki bebeğine destek sağlar ve ayrıca emzirirken senin de rahat olmana yardımcı olur.

Ayrıntılı bilgi burada: Yenidoğan Bebeği Emzirme: 7 Soru 7 Cevap!

Emzirme yastığı olarak sana önerimiz, Mothercare markasından geliyor.

Ürün Özellikler Fiyat
Mothercare Emzirme Yastığı %100 yıkanabilir pamuk 99,90 TL

Daha fazlası burada: Bebeğin Rahat Rahat Emsin: En Çok Tercih Edilen 10 Emzirme Yastığı

 • 2 yaşını geçmiş bebeğin için, boyun ve omurgasını destekleyecek, uyku süresini ve kalitesini arttıracak bir yastık tercih edebilirsin. Bu tarz bir yastık arayışındaysan çocuk gelişimi uzmanlarının önerileri ve kontrolleri ile tasarlanmış Yatsan Baby Visco Yastık güzel bir tercih olacak.

Ürün Özellikler Ebat Fiyat
Yatsan Baby Visco Yastık Özel Visco dolgu, hipoalerjenik yapı 44x29x8 85,00 TL

Bebeğinin mışıl mışıl uyuması için bu bilgilere göz at: Yenidoğan Uyku Düzeni: 6 Soru 6 Cevap!

Bebeğin yastık kullanmayı reddederse?

Bebeğinin yastık kullanmayı istememesinde, yatarken başını yastıktan alıp yatağa koymasında herhangi bir sorun yok, onu yastık kullanması için zorlamamalısın. Yastık kullanmak bir zorunluluk değildir, bebeğin zamanla zaten yastık kullanmaya alışacaktır. Eğer yastığı istemezse onu zorlama, birkaç gün sonra tekrar dene. Zamanla alıştığını sen de göreceksin.

Bir süre yorgansız ve yastıksız olarak bu ürünleri kullanabilirsin: Anneysen İnceledi:Marka ve Fiyat Karşılaştırmalı Bebek Uyku Tulumu Modelleri