Anneysen Pazar'dan Daha Çok Para Kazanman İçin 8 Satış Taktiği

Hamilelikte kullandığın ya da bebeğinin artık ihtiyaç duymadığı kıyafetleri ve eşyaları satarak ev ekonomosine ciddi anlamda katkıda bulunabilirsin. Peki, ikinci el bebek eşyalarını komisyonsuz bir şekilde satabileceğin Anneysen Pazar'dan nasıl daha çok para kazanabilirsin?

İşte ikinci el satışta bütçene çiçekler açtıracak 8 satış taktiği:

1. Ürünün fotoğrafını düzgün çek

 • Karanlık, uzaktan çekilip yamuk konmuş fotoğraflar alıcıları cezbetmez. İkinci el alışverişte insanlar zaten kullanılmış bir ürüne baktıklarından ince eleyip sık dokuyorlar. Bir de ürününü tam göstermeyen ya da olduğundan daha kötü gösteren fotoğraf koyarsan satış ihtimalini büyük ölçüde azaltmış olursun.
 • Tek bir açıdan fotoğraf çekme. Alıcı olarak kendini düşün. İkinci el bebek arabası alacak olsan sadece önden fotoğrafını görmek seni tatmin eder miydi?
 • Satmak istediğin ürünün kusurları varsa saklama, aksine yakından fotoğrafını çekip koy uygulamaya. Fiyatını da ona göre belirledikten sonra kim ne diyebilir? Ama fotoğrafta kusurları çekmezsen karşındaki insanı kandırmış olursun. Bir kere alan bir daha almaz. Bu yüzden önce dürüst ol.
 • Özellikle ikinci el bebek kıyafetlerinde ve hamile kıyafetlerinde giysileri bebeğinin ve kendinin üzerinde gösterebilirsen daha iyi olur. Kıyafetin nasıl durduğunu gördüklerinde almaya daha gönüllü oluyorlar.

Mutlaka oku: Ekonomik Annenin İkinci El Alışveriş Rehberi

2. Marka ve beden bilgisi ile açıklama yazmayı unutma

 • Ana kucağından ayakkabıya, herhangi bir ürün alırken sen de markasına bakmıyor musun? Bizce de bakıyorsun. Bu yüzden ikinci el eşya sitelerine ürün yüklediğinde marka bilgisini mutlaka yaz.
 • Aynı şekilde yüklediğin ikinci el bebek ayakkabılarının ve kıyafetlerin bedenlerini yazmayı unutma. Fotoğrafını koymak yeterli değil, fotoğraflar yanıltıcı olabiliyor.
 • Mesela ürün hediye geldiyse ve hiç kullanmayıp satışa koyduysan bunu belirtmen avantaj olur değil mi? Bunun dışında beşik, bebek yatağı veya bebek dolabı gibi mobilyaların en-boy-derinlik ölçülerini de mutlaka yazmalısın.
 • Ürünlerin ek özellikleri, avantajlı yönleri neler bunları da belirt. Mesela ana kucağı titreşimliyse ya da müzikliyse yaz ki alıcıların dikkatini çeksin.
 • Açıklama kısmında ürünün bozuk, kusurlu, yıpranmış yönleri varsa belirt. En kötüsü, ürünü sağlam gösterip bozuk göndermek olur.
 • Kargo, teslimat gibi konularda özellikle belirtmek istediğin şeyler varsa bunları yazman da satışına katkı sağlayabilir. Mesela ücretsiz kargoyla göndermek bir seçenek olabilir. Kargoyla değil de elden teslim edeceksen ortak buluşma yerleri belirterek alışverişi cazip hale getirebilirsin.

3. Sıfır ve ikinci el fiyatlarını karşılaştırmalı olarak yaz

Özellikle ikinci el beşik, ana kucağı, mama sandalyesi, bebek salıncağı gibi fiyatı yüksek olan bir ürün satıyorsan aynı markanın aynı modeldeki ürününün sıfır fiyatını da yaz ki anneler senden alırlarsa ne kadar kar edeceklerini görsünler.

Satışa koyarken de bunları bilmek seni bir adım öne çıkarır: İkinci El Bebek Arabası Alırken Dikkat Etmen Gereken 6 Şey

4. Ürünlerin temiz, paketin özenli olsun

 • "Zaten ne kadara satıyorum ki, sıfırını alsa daha çok ödeyecek." gibi bir mantığın varsa hemen burada yazıyı okumayı kesmeni, elini yüzünü yıkadıktan sonra aramıza dönmeni rica edebilir miyiz?

 • Her zaman kendini ikinci el eşya almak isteyen kişinin yerine koy. Ürünlerin temiz olsun. Paketini özenli yap. Hatta güzel, hoş notlar yazarak yeni sahibine ver.

 • Paketin içine ufak bir hediye koymak da son yıllarda ikinci el bebek ürünü alıp satan anneler arasında popüler, bağları güçlendiren bir hareket. Sana da öneririz.

5. Pazarlık payı da koy

 • Anneden anneye, aracısız, birebir iletişim kurarak yapılan ikinci el alışverişte ürün için yeni fiyat teklifi gönderme de haliyle oluyor. Anneysen Pazar'a ürün yüklerken pazarlık payını da düşün. Tabii nasıl olsa pazarlık yapılır diyerek fiyatı abartma.

 • Pazarlık payı koymaz ve indirim tekliflerine olumsuz cevap verirsen bu durum alıcılara antipatik gelebilir. Hani burnundan kıl aldırmıyormuş gibi. Çünkü nasıl ki ayrılık da sevdaya dahil, pazarlık da alışverişin önemli bir parçası. Hiç pazarlık yapmadan alışveriş yapmak, birçok insanın kendisini aptal ve kandırılmış hissetmesine yol açıyor.

Elinde varsa satışa koyman için öneriler: 1-3 Yaş Aralığında Bebeği Olan Annelerin Hayatını Kolaylaştıracak Bebek Ürünleri

6. Teslimatı geciktirme

 • Ürününü yeni sahibine belirttiğin tarihte teslim et. Buluşacağınız günü ikide bir değiştirme, sözüne sadık kal.
 • Kargo ile göndereceksen kargoya vermek için bekleme, dakik ol.

7. Aktif ol, Anneysen Pazar'ın sohbet ve etiketleme özelliklerini iyi kullan

 • Satışa çıkardığın ikinci el eşya ile ilgili soru sorulduğunda karşındakini bekletmeden cevap ver.
 • Ürününü beğenen kişiyi etiketleyerek onunla iletişim kur, kargo ile gönderebileceksen ertesi gün ya da birkaç içinde kargo firmasına gidebileceğini hatırlat. Ya da akşam belli bir saatten sonra evde olacaksan davet et, hatta belki bir bardak çay içer çocuklarınızı konuşursunuz. :)

Bunlar da ikinci elde çok gidiyor: Fazladan Bir Tek Şey Bile Almak İstemeyenler İçin Gerçekten Gerekli Bebek Ürünleri

8. Ürün sayfanı dolu ve canlı tut

Birkaç ürün koyup kısa sürede satılmadı diye neden bu işten vazgeçesin? Profil sayfanı mağazanmış gibi düşün. Ne kadar çok ürün, o kadar şans demek.

9. Satış yapan diğer anneleri takip et

Bugün satıcıysan yarın 2. el ürün alıcısı da olabilirsin. Anneysen Pazar'da beğenilerine ve ihtiyaçlarına uygun ürün yükleyen anneleri takip et. Bu, onların da seni takip etmesini sağlar. Daha çok takipçi de daha fazla satış imkanı demek.

Hadi bol satışlar! Farklı taktiklerin varsa bu yazının altında paylaşabilir, diğer annelere de örnek olabilirsin.