Çocuklarda El-Ayak-Ağız Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Uzm. Dr. Elif Erdem Özcan el, ayak ve ağız hastalığının nedenlerini, belirtilerini ve bu süreçte dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyor.

El-ayak-ağız hastalığı nedir? Tanısı ve tedavisi nasıl yapılır?

El-ayak-ağız hastalığı özellikle son günlerde çocukları salgın şeklinde etkileyen bir viral enfeksiyon.

  • Okulların kapanması,
  • Tatil ortamlarının artması,
  • Çocukların toplu yaşadığı ortamların nemlenmesi,
  • Havuzların tercih edilmesiyle yaz sonu ve bahar aylarında sık sık, çocukların birbirine teması ve solunum yoluyla bulaşıyor.

İlk başlayan semptom ateş. Hastalık yüksek ateşle seyreder. 3-5 gün sürebilir. Çocuklar huzursuzlanır, iştahsızlaşır, halsizleşir. Bir kaç gün yüksek ateşin ardından; ellerde, ayaklarda, avuç içlerinde küçük kırmızı döküntüler başlar. Bu döküntüler ağız içinde aft olarak da görülebilir.

Bu süreçte çocukları ateş ve beslenme açısından takip etmemiz gerekir. Doktor takibinde ilaç kullanılması, bol sıvı almaları da önemli. Çocuklar bu hastalığı yaşarken ağızlarındaki yaralar yüzünden yemek istemezler. Dolayısıyla sıvı kaybeder ve halsizleşirler. Bu yüzden ağız bakımlarını yapmak da önemli. Antiseptik ağız spreyleri ve sıvı alımı yapılabilir. Yaralar için kaşıntıyı giderici kremler, şuruplar kullanılabilir. Bu süreçte önemli olan çocuğun sıvı almasını ve beslenmesini sağlamak.

Ateşin çok yükseldiği ve düşmediği durumlarda evde müdahale edilmiyorsa ve çocuk beslenmiyorsa yatarak gözlemlemek gerekir. Hastanelerde çocukların ağız bakımları yapılıp, sıvısını ve ateş düşürücülerini düzenli verip çocukların toparlanması sağlanır.

Daha fazla bilgi almak istersen: Döküntülü Bir Virüs Hastalığı: El Ayak Ağız Hastalığı