Nefesten Kegel'e Hamile Egzersizleri!

Gebelik egzersizleri hem hamileliğe bağlı ağrılarla başa çıkmak hem de daha kolay bir doğum deneyimi yaşamak için en çok başvurulan yöntemlerden biri.

İşte nefes egzersizlerinden kegel egzersizlerine çömelme egzersizlerinden yoga pozlarına hamilelikte yapılan egzersizler!

Hamilelikte pilates

Hamile pilatesi; vücudun dinç kalması, rahatlaması, esnemesi ve güçlenmesi adına yapılabilecek bir egzersiz çeşidi. Hamilelikte pilates hareketleri ile yaşanan sırt ve bel ağrılarını giderebilirsin. Hamilelikte pilates topu hareketleri ile pelvis kasları güçlendirmek de mümkün.

Pilates lastiği yardımı ile yapılan kol egzersizi sayesinde omurganı güçlendirebilirsin. Pilates lastiğini bir kapı koluna geçirebilir veya o sırada yanında olan birinden yardım alabilirsin. Bir sandalyeye oturuyor olman yeterli. İki elinle bantın uçlarını kavrayarak kollarını dirseklerden kırarak iki yana doğru aç. Sırtın dikliği ve göğsün açıklığı ile hamilelikte kapanan omurga kendini toparlayacaktır

Bu egzersizler hamilelik sürecini daha az ağrı ile ve daha dinç bir şekilde gerçirmenin haricinde doğuma hazırlık egzersizleri ve hamilelikte sırt ağrısı için egzersizler olarak da değerlendirilebilir. Gebelikte pilates egzersizlerini doktorunun da onayıyla haftada 2-3 gün yapabilirsin.

Ayrıntılı bilgi al :Hamile Pilatesi Ne İşe Yarar?

Annelerimiz neler konuşmuşlar, bakmak ister misin: Hamileyken düzenli yaptığınız spor var mı?

Eğer hamilelikte sırt ağrılarının neden olduğunu ve ne yapmak gerektiğini öğrenmek istersen Hamilelikte Sırt ve Bel Ağrıları ile Başa Çıkma Rehberi yazımıza göz atabilirsin.

Hamilelikte yoga

Yoga; vücudunun dinginleşmesi ve esnemesi açısından oldukça faydalı bir egzersz çeşidi. Tabii hamile yogası biraz daha yumuşak hareketlerle, seni zorlamayacak şekilde gerçekleşir. Hamile yogası ile kaslarını esnetebilir, sırt ve bel ağrılarıyla mücadele edebilirsin. Ayrıca doğuma hazırlık egzersizi olarak da değerlendirebilirsin.

Hamile Yogası: Tüm Yönleriyle 6 Maddede Anlattık!

Hamilelikte nefes egzersizleri

Gebelikte nefes egzersizlerinin tahmininden daha fazla faydası var. Nefes egzersizlerinin;

  • Hamilelikte yaşanan nefes darlığı,
  • Mide sorunları,
  • Vücut ağrıları gibi durumlar üzerinde büyük faydaları var. Ayrıca kolay doğum için yapılması gerekenler egzersizler hangileri merak ediyorsan mutlaka nefes egzersizlerini denemeni öneririz. Nefes egzersizleri yaşadığın stres ve gerginliği vücudundan alacağı gibi kolay normal doğum gerçekleştirmene de yardımcı olacak.

Ayrıntılarına bak: Hamilelikte Nefes Egzersizleri ile Rahatla!

Hamilelikte Kegel egzersizi

Rahim, bağırsak ve mesaneyi tutan, doğumda esneyip genişleyen bir kas grubu olan pelvik kasları çalıştıran, esneten ve güçlenmesini sağlayan egzersizlere Kegel egzersizleri ismi veriliyor. Kegel egzersizleri ile pelvik kasların kolay esnemesini sağlayarak rahat bir doğum gerçekleştirmen mümkün.

Düzenli Kegel egzersizi yapmak doğum sonrasında yaşayabileceğin idrar kaçırma, vajina genişlemesi gibi birçok sorunla da savaşır. Ayrıca vajinanın sıkılaşmasını sağlarken cinsel birliktelikten daha fazla zevk almanı da sağlar. Ayrıca çatı darlığı için egzersizler arayanlar için uygundur.

Gebelikte Kegel egzersizleri için ciddi bir efor sarf etmeyeceksin. Oturduğun, uzandığın yerden bile vajina kaslarını sıkıp bırakarak Kegel gerçekleştirebilirsin.

Daha fazla bilgi istersen oku: Kegel Egzersizi Nedir? Hamilelikte Kegel Egzersizi!

Hamilelikte yürüyüş

Hamilelikte yürüyüş yaparak;

  • Vücudundaki kan dolaşımının hızlanmasını engelleyebilirsin.
  • Bacak kramplarını azaltabilirsin. Yani hamilelikte bacak krampları için egzersizler içerisinde yürüyüş de var.
  • Bacak ağrılarını azaltabilirsin.
  • Kilo alımını dengeleyebilirsin.

Hamilelikte bacak inceltme hareketleri olarak yürüyüşü de değerlendirebilirsin. Daha çok bilgi için Hamilelikte Yürüyüşe Ne Zaman Başlanmalı, Faydası Ne? yazımıza bakabilirsin.

Eğer hamilelikte bacak krampları neden olur, neler yapmak gerekir diye merak ediyorsan Hamilelikte Bacak Krampları ile Başa Çıkma Rehberi yazımıza göz atabilirsin.

#

Gebelikte kalça ağrısı için pelvis egzersizleri

Gebelikte kalça ağrısı ve acısı hissetmek sık rastlanan bir durumdur. Hele de geceleri yan yatarak uyumak zorunda olduğun için iyice artar. Bunun için yapabileceğin şeylerden biri de bel ve karın kaslarını güçlendirecek egzersizlerdir. Bu tür egzersizler acıyı azaltabilir. Ilık banyolar, sırt ve kalça masajları da iyi gelebilir.

Bu hareket hem ayakta sırtı dik bir şekilde tutarak hem de ellerin ve dizlerin üzerinde emekleme pozisyonunda yapılır. Her iki pozisyonda da temel amaç pelvisi öne arkaya sallamaktır. Bu hareketi düzenli olarak yapabilirsin. Bu ayrıca doğumu kolaylaştıran egzersizler arasında bulunuyor.

Çalışıyor olsan bile birkaç kez mola verip gün içinde kolayca uygulayabilirsin. İş yerindeyken ayaktaki pozisyonu, evdeyken emekleme pozisyonunu uygulayabilirsin.

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.