Hamilelikte Ağır Kaldırmak Tehlikeli mi?

Hamilelikte ağır kaldırmak çoğu kadının çekindiği ve büyüklerin de özellikle “aman ağır kaldırma bebeğini düşürürsün” gibi laflarla tembihlediği sakıncalı bir konu. Peki zannedildiği gibi hamilelikte ağır kaldırmak bebeğe zarar verir mi, erken doğuma ya da düşüğe yol açar mı? Merak edilenleri bu yazıda anlattık!

Hamilelikte ağır kaldırmak bebeğe zarar verir mi?

Kadın doğum uzmanlarının çoğu, bebeğin sağlığını tehlikeye atabileceği için anne adaylarına hamilelikleri boyunca ağır eşya kaldırmalarını önermezler. Bebek rahimdeki yerini sağlamlaştırmaya çalıştığı için özellikle ilk 3 ay daha da dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Hem bebeğin büyümesi hem de amniyon kesesi içerisinde darbelere karşı daha güvenli hale gelmesi nedeniyle ilerleyen aylarda daha rahat hareket edebilirsin.

Gebeyken ağır yükler kaldırmak genel olarak güvenli bulunmaz. Özellikle de riskli gebeliklerde hem anne adayı hem de bebek için tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir. Ancak bunun dışında günlük rutin işlerini yapmak, market poşetlerini taşımak ya da başka bir bebeği kucağında taşımak gibi eylemlerin herhangi bir riski olduğu söylenemez.

Hamileyim ağır kaldırdım karnım ağrıyor, gibi şikayetlerin varsa bunun aslında vücudun bir uyarısı olduğunu söylüyor Op. Dr. Kağan Kocatepe. Yani, vücudun sana haddinden fazla ağır kaldırdığını ve dikkat etmen gerektiğini söylüyor. Bu, düşük yapacağın ya da doğum yapacağın anlamına gelmiyor.

Özellikle hamile olduğunu bilmeden ağır kaldırmak anne adayları için korkutucu olabiliyor. Ancak bu kadar erken dönemde ağır yük kaldırmanın bebeğe herhangi bir zararı olduğu bilinmiyor.

Oku bakalım: Riskli Gebelik ve Perinatoloji Nedir? Riskli Gebelik Nasıl Gelişir?

Ağır kaldırdım bebeğim düştü!

ağır kaldırmak düşüğe neden olur mu

Gebelikte ağır kaldırmak vücut dengeni bozup kas ve iskelet sistemini yoracağı için hasara yol açabilir. Ancak “ağır kaldırdım bebeğim düştü” gibi ifadeler bazen yanıltıcı olabiliyor. Çünkü hamilelikte düşüğe yol açan pek çok etken var. Bazı uzmanlar sağlıklı bulunan ve gebeliği riskli olmayan bir anne adayının ağır kaldırmasının, direkt olarak düşüğe yol açacağı gibi kesin bir yargıda bulunmanın zor söylüyorlar.

Yani “ağır kaldırmak düşüğe neden olur mu” sorusunun yanıtının direkt olarak evet olduğunu söylemek zor olsa da risk barındırdığı bir gerçek. Hele ki riskli bir gebeliğin varsa tehlike altındasın demek, bu yüzden günlük rutin işlerine bile dikkatle yaklaşmalısın.

Anlattık: Hamilelikte Düşük Neden Olur, Tedavisi Var mı?

Gebelikte ağır kaldırmak erken doğuma neden olur mu?

Hamileyken ağır kaldırmak iskelet ve kas sistemini yorarak tahribata yol açsa da erken doğuma yol açmaz. Tabii ki bu, hamileyken her gün ağır eşya taşıyabilirsin demek de değil. Vücudunun herhangi bir bölgesinde ağrıya neden olabilecek kadar kendini yormamalı, gebeliğin boyunca tüm işlerini büyük bir hassasiyet ve dikkatle yapmalısın.

Detaylar burada: Erken Doğum Neden Olur?

Hamilelikte ağır kaldırırken nelere dikkat etmelisin?

  • Ağrı belirtisi, vücudunu gereksiz yere fazla yorduğunu ve haddinden fazla ağır kaldırdığını gösterir. Bu nedenle ağır kaldırmamalı, böyle bir durumda bol bol istirahat etmelisin.
  • Yerden bir şey almak zorunda kalırsan ağırlığını dizlerine bindirip eğilerek almalısın.
  • Taşıdığın ağırlık sırtına baskı yapmamalı. Eğer sırtında bir baskı hissedersen ağır olan eşyayı bırakmalı ve vücudunu fazla zorlamamalısın.

Bu da ilgini çekebilir: Hamilelikte İdrar Kaçırma Neden Olur?