Bebek İsimlerinin Anlamları, Karakter Üzerinde Etkili mi?

Beşikte Durduğu Gibi Durmuyor kitabının yazarı Dicle Keskinoğlu, çocuğun hakkında alman gereken en önemli ilk kararın isim olduğunu belirterek kendi tecrübelerini anlatıyor. Bebek isimleri arasında kararsızlık yaşıyorsan, isim analizlerini okumaktan gözlerin yorulduysa bu yazı tam sana göre!

İsimlerin anlamları çocukların karakterinde ne kadar etkili?

Karar verdim bir çocuğum daha olursa adını; Uslu, Kalender ya da Pamuk koyacağım. Seslenirken bir duyan olursa muhtemelen cinsini soracaktır ama olsun varsın, kedi zannetsinler. Yeter ki pamuk gibi bir çocuk olsun, her gün aynı saatte gözünün üzerinde neden kaşın var diye huysuzlanmasın, uslu uslu otursun, kalender olsun, 7/24 sebepli sebepsiz mutlu olsun.

Hatta durun durun, vazgeçtim, Biblo koyacağım. Şimdi tuzluk desem pek havalı olmayacak, en iyisi biblo demek. Nitekim daha önceki isim seçimi performanslarımdan pek memnun kalmadım. İddialı isim aşkıyla yanıp tutuşan ben, sanıyorum işin ucunu kaçırmışım.

Kızlarımdan büyük olan, kendini dünyanın merkezi sanıyor. Adı bu ya, “dünya” onun etrafından dönsün, her şey ona sorulsun, onun tercihleri seçilsin, onun kararları uygulansın istiyor. Çuvaldızı kendime batırıyorum, nerede hata yaptım diye düşünüyorum; kesinlikle isim tercihinde sıkıntı var.

Pişman olmamak için bir bak: Yavrucuğuna İsim Seçmekte Zorlanan Anneler İçin Anısı Olan Bebek İsimleri

Öteki deseniz tam "biricik". Bildiğiniz numune. Aynısından bir tane daha yoktur. Kurduğu cümleleri, 1 yaşından itibaren hazırladığı komplo teorilerini anlatmam için bu satırlar yetmez, ayrı bir site kurmam gerekir. O yüzden dedim ya, sütten ağzım yandı yoğurdu üfleyerek yeme zamanı. Şimdi anlıyorum “İsmiyle yaşasın!”ın anlamını.

Videomuzda da buna değindik!

En güzel bebek isimlerinin peşindesin ama dikkat!

Doğumdan sonra en sinir olduğum ifadelerden biri şuydu: “İsmiyle yaşasın! Ne kadar anlamsız bir ifade değil mi? İsmiyle yaşasın! Tabii ki ismiyle yaşayacak, bir süre sonra ismini geride bırakıp yoluna isimsiz devam eden bir çocuk gördünüz mü hiç? Anlamı, adına yakışır şekilde hakkını vererek yaşasınmış. Hakları varmış, günahlarını almışım. Kim bilir belki de malum ifadeyi kullanan tecrübeli anneler, seçtiğim isimleri duyduktan sonra bana inceden inceye “Sen gör şimdi Biricik'in de Dünya'nın da kaç bucak olduğunu!” demek istemiş olabilirler. Gördüm gördüm ve her geçen gün görmeye de devam ediyorum.

Bu konuya da değinelim: Doğru mu Yanlış mı: Bebeğe İki İsim Vermek

Meğerse bu minik insanlar isimleriyle yaşıyormuş. Karaktermiş, genmiş, anne babanın huyuymuş, suyuymuş kesinlikle teferruat. Burada asıl olan isimmiş. Tamam, belki nice Aslan isimli korkak, Narin isimli kaba, Melek isimli cadı arkadaşlarımız olmuş olabilir ama istisnalar kaideyi bozmaz.

Genele baktığımızda üzüm üzüme baka baka, çocuk ismini duya duya kararıyor arkadaşlar, bilesiniz.

Ufacık araya girelim ve kızın ya da erkek bebeğin için isim arama maceranda sana yardımcı olalım: Çiçeği Burnunda Anne Adaylarına Fikir Verecek Bebek İsimleri!

Videosu da var!

İsim analizini iyi yap, sonradan pişman olma!

Aslında kızlarıma isim koymadan önce, kız bebek isimlerini araştırırken bir yandan da şöyle bir etrafıma bakmam gerekirdi. Mesela bir Eda bir Nazlı'nın sergilediği afra tafra ve pozun herhangi bir Ayşe ya da Fatma'dan asla çıkamayacağını fark etmeliydim. Ya da Deniz'in, Derya'nın, Yağmur'un, Pınar'ın suyu ne kadar sevdiğini gözlemleyebilseydim keşke. Ya da nice Yiğit, Yağız, Mert ve Efe adlı arkadaşımızın her an tetikte, Harmandalı bekler gibi yürüdüğünü dikkate alsaydım. O yüzden uzun lafın kısası sevgili anne adayları, çocuğunuz hakkında almanız gereken en önemli ilk karar ismidir.

Bebeğine isim arayanların merak konusu: İsim Koçu Kimdir? İsim Analizi Nasıl Yapılır?

Basit, sevimli ve anneye hayatı kolaylaştıracak isimlerde karar kılınırsa ömrünüz uzar, saçınıza ak daha geç düşer inancındayım. Boşuna demiyorum Uslu, Kalender, Pamuk ya da Biblo koymayı düşünüyorum diye.

Aklıma şimdi geldi; Mazbut da olabilir. Hatta Kuzu da fena bir isim değil. Siz kulağa nasıl geldiğine değil, bunun 2 yaş sendromunu, ergenliğini, delikanlılığını, genç kızlığını, bilimum anne babayı eskitme dönemlerini düşünün.

Hepimizin yavrusu sağlıklı olsun ve mümkünse isimleriyle yaşasın!

Bu da ilgini çekebilir: Ünlülerden İlham Aldık: Hangi Ünlü Anne Olunca Hangi Bebek İsimlerini Tercih Etti?