Hamileyken Defter Tutman İçin 5 Sebep

İstersen beşinci bebeğine hamile kalmış ol, “Bugünler bir daha gelmez.” diyeceğiz. Her seferinde bedeninde büyüyen, her şeyiyle bambaşka bir insan olacak canı taşımanın anlamı çok ama çok büyük.

Hamileliğinde anı defteri tutmak için çok sebebin var, işte onlar:

1. Sadece duygusal: Hatıra gibi hatıra

Her ne kadar hamileliğin muhteşem bir şey olduğunu bilsen de zaman içinde bebeğinin tekmelerine bile alışırsın. Halbuki ilk neye aşerdiğin, bebeğin için ilk ne aldığın, ailen, arkadaşların ve eşinle bu dönemde neler yaşadığın sonraki yıllar için o kadar değerli hatıralar olacak ki!

Hepsini aklında tutman mümkün değil. O an önemsiz gibi gelen şeyleri bile defterine yaz ki en güzel günlerin kalıcı bir hatıraya dönüşsün ve sonradan "Neden bu anları yazmadım ki!" pişmanlığı yaşama.

2. Sadece duygusal değil: Hamilelik takibini yapmanı da kolaylaştırır

Hamilelikte doktor kontrollerini, hangi hafta bebeğinin kaç kilo aldığını, hangi meyveye benzediğini, beslenme programına göre yemen gerekenleri de defterine yazabilir, gebelik takibini kendin için kolay bir hale getirebilirsin.

3. Hormonlarına söz geçiremiyorsan duygularını deftere geçir

Hamilelikte hormonlarının değişimiyle ruh halinde çalkantılar yaşarsın. Ve yazmak, en iyi rahatlama yöntemlerinden biridir. Duygularını ve düşüncelerini kağıda dökerek yaşadığın zorlu ve stresli anları daha hafif atlatabilirsin.

Mesela biz Lena&Mama’nın tasarladığı Bebeğimi Beklerken hamile defterine bayıldık. İçinde yukarıdakilere ek “Bebeğime dair hayallerim”, “Rüyalarımda bebeğim”, “Onu sevenlerin notları” gibi yazmaya teşvik edecek bölümler bulunuyor. Kaliteli kağıdı ve şık cildi ile de hem kendin hem de yakının olan hamileler için süper bir hediye.

4. Çocuğuna yıllar sonra vereceğin en en en anlamlı hediye

Şöyle aklının erdiği yaşlara geldiğinde annen hamileliğinde tuttuğu defteri sana hediye etse çok mutlu olmaz, duygular denizinde sörf yapmaz mıydın? Hatta bunun bebek anı defteri versiyonunu da düşünebilirsin. Zaten defter tutmak bir süre sonra yemek kadar büyük bir ihtiyaç haline geliyor ve en keyifli alışkanlıklardan biri oluyor.

5. Kendi değişimini, üstesinden geldiğin şeyleri görmen için bir fırsat

Bu defter, ilk haftalardan doğuma yaklaştığın son günlere, dert ettiğin şeylerden seni mutlu eden olaylara, eşinle ilişkinden yakınlarının sana olan tutumuna, hamilelikte yaşadığın her şeyi başından sonuna görmeni sağlayacak.

Doğumdan sonra, hatta koca çocuklu bir anne olduğunda bile bu defteri açtığında olaylara bakış açının ne kadar değiştiğini, üstesinden geldiğin şeylerin aslında ne kadar çok olduğunu, hatta mutlu olmak için ne kadar çok sebebinin olduğunu göreceksin.

Bonus: Hamile arkadaşına alabileceğin düşünceli bir hediye

Sevdiğin birine hamile hediyesi arıyorsan süper bir seçenek. Hamilelik not defterleri, yukarıda da bahsettiğimiz önemli günler, aylık kontroller, hislerin yazılacağı ayrı bölümlerden oluşabiliyor. Böyle, konsept bir hamile defterini hediye ederek sevdiğin anne adayına gebeliğini dolu dolu geçirmesi için fırsat yaratabilirsin.

Hadi bakalım, şimdi yazma zamanı!