Hamilelikte Güvenli Beslenmenin Yollarını Biliyor musun?

Hamilelikte beslenme önerilerine bakıyorsun, elinden geldiğince bebeğin ve kendin için en sağlıklı tercihleri yapmaya çalışıyorsun, belki de hayatında hiç olmadığı kadar meyve ve sebzeyi şimdiden yedin bile.

Peki ama manavdan ya da marketten aldığın yiyecekler gerçekten ne kadar sağlıklı? Hangi besini gebelikte beslenme programına almalı, hangisinden uzak durmalısın? Yiyecek ve içecekleri hangi koşullarda saklamalı ve hazırlamalısın? Hamilelikte güvenli beslenmenin ipuçlarını paylaşıyoruz.

Çiğ et, tavuk, balık ve deniz ürünlerini yeme!

Az pişmiş olanlar da dahil. Yani salam ve sosis gibi şarküteri ürünlerine de elveda demelisin.

“Başka neler var?” dersen: Bu 15 Şeyden Uzak Dur: Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler!

Şüphelendiğin anda çöpe at!

Buzdolabından çıkardığın ya da dışarıdan aldığın bir gıda gözüne hoş gözükmüyor, sende “Acaba bozulmuş mu?” düşüncesi yaratacak şekilde kokuyorsa risk alma ve çöpe at.

Gıdaların son kullanma tarihine bak!

Mutlaka bakıyorsundur ama özellikle hamilelikte bu konu ihmale gelmez, biz yine de hatırlatmış olalım.

Yiyecekleri alırken nasıl bir ortamda sunulduklarına dikkat et!

hamilelikte güvenli beslenme

Yumurta, süt, yoğurt, et, balık ve tavuk gibi yiyecekleri alırken buzdolabında, soğutmalı alanda sunulup sunulmadıklarına dikkat et. Şekli bozuk, kapağı şişmiş konserve gıdaları alma. Açmadan önce konserve kutusunun üzerini ve konserve açacağını sıcak suyla yıka.

Okumalısın: "Sağlıklı Beslenmek Önemli Ama Yapamıyorum” Diyen Hamileler İçin Altın Bilgiler

Yemek yaparken hijyene dikkat et!

Çiğ et, balık ya da yumurtaya dokunduktan sonra ellerini yıka. Özellikle çiğ eti, tavuğu ve balığı sebze/meyvelerle temas etmeyecek şekilde farklı bir bıçakla, ayrı bir kesme tahtasında doğra.

Kesme tahtanı sudan geçirmek yetmez. Her yemek sonrası ya bulaşık makinesinde ya da sıcak su ve sabunla elde yıka. Bulaşık süngerleri maalesef mikrop taşıyabiliyor. Bulaşık süngerini de arada bulaşık makinesinde yıka, mikrobu kırılsın diye bir iki dakikalığına mikrodalga fırına koyabilirsin.

Yiyecekleri doğru sıcaklıkta tüket!

Sıcak yemekleri sıcak, soğuk yemekleri soğuk tüket. Kalanları zaman geçirmeden buzdolabına kaldır, yiyeceğin zaman üzerlerinden buhar çıkana kadar ısıt.

Hamilelikte eti ve balığı orta düzeyde (70°C), kümes hayvanlarını iyice (74°C) pişirmeden yeme.

Pastörize olmayan süt ürünlerini tüketme!

hamilelikte pastorize gıdalar

Tıpkı yumurtada olduğu gibi süt ve süt ürünlerinde de pastörize olanları yemelisin.

Rokfor gibi küflü peynirler ya da yumuşak peynir türlerinde listeriya bakterisi bulunabilir.

Bunlar tamam, önlemlerini aldın, peki şimdi ne yiyip içeceksin? Gelsin cevaplar: Hamilelikte Beslenme Hafta Hafta Nasıl Olmalı?

Dondurulmuş gıdaları nasıl tüketmen gerektiğini öğren!

Hamilelikte dondurulmuş gıdalar konusu sıkıntılı. Dondurulmuş gıdaları çözdürüp tekrar yeme. Bu gıdaları mümkünse buzdolabında çözdür. Zamanın yoksa su geçirmeyen plastik bir poşete koy ve 30 dakikada bir değiştir. Yiyecekleri asla oda sıcaklığında bekletme.

Marine edeceğin tavuk, et ve balıkları dışarıda değil buzdolabında beklet.

Marine ettiğin sosu dip sos olarak kullanmak ya da pişen yemeğine katmak istiyorsan fazla yapıp ayırabilirsin.

Ufacık araya girelim ve gebelikte beslenme ile bilmen gereken prensipleri de şuraya bırakalım: 7 Adımda Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Çiğ yumurtadan uzak dur!

Yumurta yiyeceğin zaman sarısının iyice piştiğinden emin ol. Örneğin kek yaparken canın çok istese bile pişmemiş hamuru parmaklayıp yalama. Bunu yapacaksan yumurtanın pastörize edilmiş olması gerek, dikkat!

Buzdolabının derecesini iyi ayarla!

hamilelikte doğru beslenme

Buzdolabının sıcaklığını 5°C veya daha düşük olacak şekilde ayarla.

Dondurucunun iç sıcaklığı ise -18°C olmalı.

“Ama bu organik” deme, iyice yıka!

Köylü pazarlarından ya da marketlerden organik meyve ve sebze alıyor olabilirsin. Harika ama zaten nasıl olsa sağlıklılar diye meyve ve sebzeleri ova ova yıkamamazlık etme.

Bonus: Hamilelikte diyet güvenli mi?

Diyet ama nasıl diyet?