15 Günlük Hamilelik

Bu gün folikülünden yeni çıkan yumurtan sadece 24 saat yaşayacak, hamileliğin oluşması için yumurtanın bu süre içerisinde spermle karşılaşarak döllenmesi lazım.

Bakalım 15 günlük gebelikte yani aslında adet döngünün 15. Gününde neler yaşayacaksın?

  • Doğuma 265 gün kaldı.

İçeride neler oluyor?

Yukarıdaki görselde yumurta spermlerle çevrili olarak gösterilmiştir. Yumurtayı yalnızca bir sperm döllese de savunma katmanlarını kırmak ve döllenmenin gerçekleşmesini sağlamak için birkaç yüz spermin gerekli olduğu düşünülmektedir.

Bugün yumurtlama olasılığın var ve döllenmemiş yumurtan artık yolculuğuna başlıyor. Yumurtalık tarafından serbest bırakıldıktan sonra yumurta, fallop tüplerinden biri tarafından süpürülür ve uterus yönünde hareket ederek, döllenmeyi bekleyen tüpün en geniş kısmında durur. Salınan her bir sperm için döllenme yerine ulaşma şansının milyonda bir olduğunu söylemek abartı olmaz. Yaklaşık 300 sperm tüpe ulaşır ancak sadece biri yumurtayı dölleyecektir. Sperm nüfuz ettiğinde, yüzeyi geçilemez hale getiren bir reaksiyonu tetikler.

Her bir sperm ve yumurta, gereken toplam genetik materyalin yarısı kadar yani 23 kromozom içerir. Yumurta her zaman bir X kromozomu içerecektir, ancak sperm bir X veya Y kromozomu taşıyacak ve bu nedenle embriyonun cinsiyetini belirleyecektir. Sperm ve yumurta kromozomu birleşerek zigot oluşturur ve döllenme tamamlanır.

Birkaç yüz sperm yolculuktan kurtulur ve fallop tüpündeki yumurtayla karşılaşır, ancak aslında yumurtayı dölleyen sadece bir spermdir. Bunu aşağıdaki görselde net şekilde görebilirsin.

Erkekler için bilgi: Babalığa odaklan!

Baba olmak istiyorsan, iyi durumda olduğundan emin olman lazım. En azından eşini hamileliğe hazırlanırken desteklemek için! Bunun için elbette koltuk üstünde abur cubur tüketmeyi benimsediğin bir hayat tarzı tercih edilmese de spor salonunda çılgınlar gibi egzersiz yapmak da hamileliği sağlayabilmek mantıklı bir hareket değil.

Araştırmacılar bir grup zinde genç erkekten iki hafta boyunca haftada dört kez yoğun egzersiz yapmalarını istedi. Daha sonra menileri test edildi; bunun sonucunda meninin daha az sperm içerdiği ve gebelik için gerekli olan hormonların daha düşük seviyelerde olduğu bulundu. Ancak bu hormonal değişiklikler geçiciydi ve erkeklerin önceki aktivite düzeylerine döndükten sonraki birkaç gün içinde normale hale geldiler.

Endişe verici olan konu yaşlı, zayıf sperm sayılarına ve / veya düşük hormon düzeylerine sahip erkeklerde iyileşmenin o kadar hızlı olmayabileceğidir. Bu yüzden orta seviyelerde formda kalın, aşırıya kaçmayın.

Önemli bilgiler burada: Doğurganlığı Olumlu ve Olumsuz Etkileyen 13 Faktör!

Dikkat et!

Sperm üretiminden sorumlu hormonlar her 60 ila 90 dakikada bir salınır!

Bu yüzden bir erkek sürekli olarak sperm hücresi üretir. Teoride bu, bir erkeğin her zaman doğurgan olduğu anlamına gelir, ancak spermin tamamen gelişmesi için 72 günlük bir süre gerekir. Bu nedenle, bu süre zarfında sağlıksız bir yaşam tarzı sürdürmek sperm kalitesini etkileyecektir. Bu nedenle çocuk sahibi olmaya çalışıyorsanız eşinin iyi sperm üretmek için 2-3 ay sağlıklı bir yaşam tarzına başlamalıdır.

Mutlaka oku: Sperm Kalitesi Nasıl Artar?

Kaynakça ve İleri Okuma

The Day By Day Pregnancy Book-Dr. Maggie Blott