Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Her ay adet döneminde ağrıdan hareket edemiyor, yataktan kalkamıyor, regl ağrısını dindirmeye çalışana kadar güçten mi düşüyorsun? Hadi rahat bir nefes al, çözümün bizde!

Adet ağrısına ne iyi gelir, neler yapabilirsin merak ediyorsan yazımızı okumadan geçme!

Önce öğrenelim: Adet sancısı neden olur?

Adet döneminde rahmin, kanamayı düzenlemek ve kontrollü bir şekilde dışarı atmak için kendini daraltır. Bunu gerçekleştirmek için de prostaglandin isimli maddeyi üretir. Bu maddenin görevi rahim kasılmalarını sağlamaktır. Bu sırada rahimdeki kan akımı ve oksijen azalır ve bu yüzden adet ağrısı ortaya çıkar.

Ağrılı adet yaşamaya dismonere denir.

Adet Döngüsü Nedir? Yumurtlama Dönemiyle Nasıl Bir Bağlantısı Vardır?

Adet sancısına etki eden durumlar nelerdir?

Aslında rahimde görülen kasılmalar her kadında olur ama bazısı çok daha ağır yaşayabilir. Buna geçmeyen adet sancısı ya da sekonder dismonere denir. Bu durumun nedenleri arasında;

  • PMS (adet öncesi gerginlik),
  • Yumurtalık kistleri,
  • Miyomlar,
  • Polipleri
  • Rahim darlığı,
  • Rahim içi yapışıklık,
  • Genital enfeksiyonlar,
  • İdrar yolu enfeksiyonları,
  • Psikolojik sebepler vardır.

Regl ağrısına ne iyi gelir?

Öncelikle doktor kontrolünden geçip yukarıda belirttiğimiz sorunlara sahip olup olmadığını kesinleştirmelisin. Eğer bu sorunları yaşıyorsan doktorun hastalığa yönelik tedavi gerçekleştirecektir.

Bunun dışında, adet sancısını azaltmaya yarayan başka yöntemler de var.

Karnını sıcak tut!

Adet sancısına sıcak su torbası kullanmak çok bilinen bir yöntem! Karnın alt tarafına koyacağın sıcak su torbası, kasların gevşemesine yardımcı olur. Aynı zamanda ılık duş almak da seni oldukça rahatlatacaktır.

adet ağrısına iyi gelen şeyler

Egzersiz yap!

“Bu halde nasıl hareket edeceğim?” diye söyleniyorsan, bilmelisin ki egzersizlerin regl sancısı üzerinde çok olumlu etkisi var. Özellikle nefes alış verişini düzenleyen, kaslarını gevşeten egzersizler çok işe yarar. Regl ağrısına iyi gelen hareketler ile ağrının artmadan kesilmesini sağlayabilirsin.

Adet sancısına iyi gelen egzersizler arasında yoga ve yürüyüş gibi hafif aktiviteler var. Özellikle yoga, yukarıda belirttiğimiz özelliklere çok uygun bir spor!

Kafeinden uzak dur!

Kafein, vücutta östrojen hormonunun salgılanmasını arttırır. Bu da adet sancılarının daha yoğun yaşanmasına neden olur. Bu yüzden kahve, çay, kola gibi gibi yoğun kafein içeren içeceklerden uzak durmalısın.

Alkol ve sigarayı hayatından çıkar!

Alkol ve sigara, vücuttaki damarları daraltır. Bu da kan akışının bozulmasına neden olur. Bizce bunlardan tamamen uzak durmalısın ama yapamıyorsan en azından adet döneminde kullanımına ara vermeni öneririz.

Bitki çaylarına bir şans ver!

Regl ağrısına iyi gelen şeyler arasında bitki çayları da var. Bazı bitki çayları, kasların gevşemesine yardımcı oluyor. Bu yüzden regl ağrısı için bu çayları tüketmeyi deneyebilirsin.

Adet sancısına iyi gelen bitki çayları arasında papatya, rezene, zencefil ve ıhlamur var. Ayrıca bazı kadınlar regl ağrısına iyi gelen çaylar arasında tarçının da olduğunu tespit etmiş. Sen de tarçın içeren çayları tüketerek sana yarayıp yaramayacağını görebilirsin.

Vitamin ve mineralleri eksik etme!

Bu konu üzerine yapılan bazı çalışmalarda magnezyumum adet sancısı üzerinde etkili olduğu tespit edilmiş. Ayrıca B ve E vitaminlerinin de rahim kramplarını azalttığı biliniyor. Doktoruna danışarak bu vitamin ve mineralleri içeren ilaç takviyeleri kullanabilirsin.

Doğru ağrı kesicileri kullan!

Biliyoruz, bir süre sonra bu ağrılara dayanamayıp bir ağrı kesici alma ihtiyacı duyuyorsun. Ancak bunları kullanmanın da bir prosedürü var. Mesela ilaçları ağrıların henüz başındayken kullanırsan daha etkili olur.

Adet sancısı için ilaç seçimini ibuprofen içerenlerden yapmalısın. Bunlar ağrıların üzerinde daha etkili olacaktır. Ayrıca ibuprofen içeren ilaçları 4-5 saatte bir almak da mümkün. Adet sancısına iyi gelen ağrı kesiciler arasında naproksen içerenler de var.

Bazı durumlarda ağrı kesiciler de ağrının kesilmesine fayda etmez. Bu durumda bir hastaneye başvurarak adet sancısı için iğne yaptırabilirsin. İğneler vücuda çok daha çabuk tesir ettiği için ağrın daha kısa sürede hafifler. Tabii adet ağrısına iyi gelen ilaçları doktorundan öğrenmen gerekiyor.

Beslenmeni düzenle!

Kan kaybının oldukça yoğun olduğu bu dönemde ağrılarının üstüne bir de halsizlik eklememek için demir yönünden zengin gıdalarla beslenmelisin. Bu yüzden adet sancısına iyi gelen yiyecekler arasında yeşil yapraklı besinler, ciğer, kırmızı et ve kırmızı renkli meyveler var.

Bu arada, yemeklerinin az yağlı ve tuzsuz olmasına dikkat et. Tuzlu gıdalar vücutta su tutulumunu arttırdığı için ödemlere neden olur.

Adet dönemini kayıt altına al!

Adet gecikmesi de karında ağrılara neden olabilir. Adet düzenini bilmiyorsan takip yapabilmen için tasarlanan mobil uygulamaları kullanabilirsin.

Adet Takibini Yapmanı Kolaylaştıracak 5 Mobil Regl Takvimi Uygulaması

Adet sancısı evlenince geçer mi?

regl sancısına iyi gelen şeyler

Aslında burada bahsedilen evlenme tabirinden kasıt, cinsel birliktelik yaşamak! Bu çok duyulan bilgi, aslında pek de doğru değil! Yaş ilerledikçe adet ağrılarının azaldığı bir gerçek, ancak evliliğin(!) buna yardımcı olduğunu kanıtlayan bir çalışma yok!

Adet sancısı doğumdan sonra geçer mi?

Doğumla birlikte rahmin ve hormon düzeninin değişmesi adet ağrılarının azalmasına etki eder. Ancak vücudunda yumurtalık kistleri varsa adet sancıları hız kesmeden devam edebilir. Bu yüzden doğum yaptığın halde hala ağrı yaşıyorsan bir doktora görünmende fayda var.

Adet sancısı hamilelik belirtisi olabilir mi?

Evet, hamileliğin henüz başlarında bu durumdan haberin bile yokken karnında adet sancısına benzer sıkıntılar yaşayabilirsin. Zamanı gelmesine rağmen “Adet sancısı çekip adet olmamak da nesi?” diye düşünebilirsin. Böyle bir durum yaşarsan sana tavsiyemiz her ihtimale karşı bir gebelik testi alman!

Öğrenmekte fayda var: Hamilelik Belirtisi mi Âdet mi?

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.