18 Aylık Bebek Gelişimi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dicle İnanç, 18 aylık bebek gelişimi ve becerileri, çocuklarda tuvalet eğitimi konularında bilgi verdi!

18 aylık bebek neler yapabilir?

  • Çocuğunuzun kelime haznesi ortalama olarak 10-20 civarındadır. Her çocuğun gelişimi farklı olduğu için daha fazla ya da az kelime kullanımı olabilir.

Çocuğa tuvalet eğitimi ne zaman verilmeli?

Bu ay itibarıyla artık yavaş yavaş tuvalet eğitimi gündeme gelebilir. Tuvalet eğitimi vermek için özellikle çocuğunuzdan gelen birtakım belirteçlerin olması gerekiyor. Genellikle bizim eğilimimiz yaz gelince çocukların altını açma yönündedir. Fakat bu çok tavsiye edilmeyen bir durum.

Tuvalet eğitimi verebilmeniz için birtakım kriterler var:

  • Çocuğunuzun çiş ve kaka demesi,
  • Sabahları uyandığında tuvaletinden rahatsız olması,
  • Sabah ve öğle uykusundan sonra kuru kalkması gerekiyor.

Genellikle bu yaştaki çocuklar tek uyku uyuyabilirler. Özellikle tuvalet eğitimi verebilmek açısından öğle uykusundan sonra kuru kalması mutlaka önemlidir.

Yavaş yavaş bu kriterleri sağlayan çocuğunuz için lazımlık edinebilirsiniz. Lazımlığı önce çocuğunuzun odasına, ardından banyoya koyun. Bebeklerini ve ayıcıklarını oturtsun, ardından kendisi de oturup kalkacaktır. Banyoyu kullandığınız zamanlarda çocuğunuza örnek olmanız iyi olur. Tuvalet eğitimi önemli bir dönemdir. Özellikle baskıcı ve zorlayıcı eğitimler çocuklarda psikolojik sorunlara yol açabilir. Ciddi kabızlık problemleri görülebilir. Bu dönem genellikle zor aşılır.

Tuvalet eğitimi 3 yaşına kadar devam edebilir. Bu nedenle çocuğunuzu zorlamadan, ondan gelen belirteçlere göre eğitim vermelisiniz.

18 aylık bebek gelişimi hakkında detaylı bilgi almak için tıkla!