19 Aylık Bebek Gelişimi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dicle İnanç, 19 aylık bebek gelişimi ve uyku eğitimi konularında bilgi verdi!

19 aylık bebeğin uyku düzeni nasıl olmalı?

Artık çocuğunuz 1,5 yaşında ve sizinle hayata adapte olan bir birey. Bu dönemde aslında uyku problemini çoktan halletmiş olmak gerekiyor. Yine de gözden geçirmek gerekirse çocuğunuza özellikle 3. ve 4. ay itibarıyla uyku eğitimi vermeniz gerekiyor.

Genellikle anne sütüyle beslenen bebekler, uyku öncesinde emzirilerek yatırılır. Dolayısıyla çocuklar emmeden yatmaya alışmıyorlar. Bu böyle devam ettiği sürece bazı bebeklerde 1,5-2 yaşlarına kadar emerek veya sallanarak uyuma gibi kötü uyku alışkanlıkları devam edebilir.

Bu nedenle uyku eğitimi; hem sizin hem çocuğunuzun yaşam kalitesi hem de bebeğinizin iyi bir büyüme ve gelişme göstermesi açısından oldukça önemlidir.

Bebeğe uyku eğitimi nasıl verilmeli?

Genellikle bebeklerimizi kucağımızda ya da ayakta sallayarak veya emzirerek uyuturuz. Böyle olunca da çocuklar başka türlü uykuya dalmayı bilmezler. Bizlerin de çocukların da yüzeysel ve derin uyku dönemleri olmaktadır. Bu uyku dönemlerinde çocuklar da yetişkinler de uyanırlar.

Fakat bebekler emmeden ya da sallanmadan uyuyamadıkları için mutlaka uyku geçişlerinde uyanırlar ve bunların yapılmasını isterler. Dolayısıyla bu dönemler için çocuklarınızı kendi kendilerine uykuya dalmaya alıştırmanız gerekiyor.

Genellikle ilk 3-4 ay uyku eğitimi vermiyoruz fakat 4. aydan itibaren çocuklarımızı şartlandırmak gerekiyor. Özellikle emzirmek ya da sallamak yerine çocuğunuza bir uyku arkadaşı veya objesi vererek uykuya dalmasını sağlamalısınız.

1,5 yaşında da olsa sık sık uyanan bir çocuk sizi zorlayabilir. Bu yaşlarda özellikle emzirmeden uyutmak ya da uyku öncesi diş fırçalamak, pijama giymek, masal okumak gibi birtakım seremoniler yapmanızı tavsiye ederim.

19 aylık bebek gelişimi hakkında detaylı bilgi almak için tıkla!