16 Aylık Bebek Gelişimi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dicle İnanç, 16 aylık bebek gelişimi ve becerileri ile çocuk psikolojisi konularında bilgi verdi!

Çocuğa diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuğunuz ek gıdaya başladıktan sonra yani, 6. ay itibarıyla ağız ve diş temizliğine dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle ilk yaşa kadar parmak fırçaları ya da tülbentle temizlik, 1 yaşından sonra ise yutulabilen birtakım diş macunları ile temizliği öneriyoruz.

İlk etaplarda siz yapabilirsiniz ancak çocuğunuz büyüdükçe (15., 16. ve 17. aylarından itibaren) eline bir diş fırçası vererek ağız temizliğini kendisinin yapmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

16 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı?

Bu dönemde çocuğunuzu mutlaka sofrada kendi başına yemek yemeye özendirmelisiniz. Çatal-kaşık kullanmasını, önüne birtakım gıdaları koyarak mıncıklamasını ve ağzına götürmesini sağlamak, oral ile el-parmak dönemi açısından oldukça önemlidir.

16 aylık bebek beslenmesi hakkında merak ettiklerini öğren!

16 aylık bebek davranışları nelerdir?

Tıpkı 15. ayda olduğu gibi çocuğunuzda size karşı düşkünlük, hırçınlık ve negativizm olabilir. Çocuklarınız sosyal temasında insanlara karşı hırçınlığı olabilir ve paylaşımcı olmayan davranışlar gösterebilir.

Bu evre, sakin bir şekilde ve çocuğunuzla çok sürtüşmeden geçirmeniz gereken bir dönemdir.

16 aylık bebek gelişimi hakkında detaylı bilgi almak için tıkla!