20 Aylık Bebek Gelişimi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dicle İnanç, 20 aylık bebek gelişimi ve beslenmesi ile yapılması gereken aşılar hakkında bilgi verdi!

20 aylık bebek aşıları nelerdir?

Çocuklarımızın aşıları bu dönemde tamamlanmış oluyor. En son 18. ayda; 5’li karma, çocuk felci, hepatit A aşıları ve daha sonra 2 yaşında hepatit A’nın 2. dozu yapılıyor.

Eğer daha önceden bir meningokok menenjiti aşısı olmadı ise hekiminizle bunu konuşarak eksik aşılarınızı yaptırmanızı öneririm.

20 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı?

20 aylık bir bebeğin artık sizinle birlikte hayata adapte olmuş olmasını bekliyoruz. Bizde “çocuk yedirmek” gibi bir kavram var. Böyle bir kavram hayatınızda olmamalı. Çocuğunuzun kendi başına yemek yemesini sağlamalısınız.

  • Çocuğunuz sofraya sizinle birlikte oturmalı, çatal-kaşık kullanarak kendi kendine yemeli.
  • 3 ana öğün ve 1-2 ara öğün şeklinde beslenmeli.
  • İlk 3 yaşı boyunca çocuğunuzu market ürünlerinden, fast-food’dan, dondurulmuş ve katkılı gıdalardan mümkün olduğunca uzak tutmalısınız.
  • Asla televizyon önünde ve tabletle birlikte çocuklarınıza yemek yedirmeyin. Çocuğunuz yemek saatini bilsin ve ona belli bir süre tanıyın. O süre içerisinde çocuğunuz yemeğini yerse onu ödüllendirebilirsiniz. Ancak yarım saat, 1 saat çocuğunuzun peşinde gezerek ya da ağzına kaşıkla yemek sıkıştırarak onu beslemenizi asla önermiyorum.
  • Özellikle okul öncesi dönemde iyi beslenme alışkanlığı kazanmış olması, okula adaptasyonunda önemli olacaktır.

20 aylık bebek gelişimi hakkında detaylı bilgi almak için tıkla!