13 Aylık Bebek Gelişimi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, Uzm. Dr. Dicle İnanç, 13 aylık bebek gelişimi ve becerileri ile çocuk beslenmesi konularında bilgi verdi!

13 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı?

1 yaş aşıları bitti, çocuğunuz yavaş yavaş sofra gıdalarına da alıştı. Fakat bu, zor bir evre. Çünkü çocuğunuzun kişiliğinin geliştiği “ben” dönemindesiniz. Zaman zaman sizinle çatışmaya girebileceği ve her istediğinizi yapmayacağı bir süreçtesiniz.

Bu dönemde anne ve babalar özellikle yemek konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Çünkü anne, 1 yaşına kadar istediği gıdaları yedirebilirken bu dönemden sonra çocuk artık kendi istediği gıdaları yeme eğilimi gösteriyor.

Çocuğunuzu yemek yemeye çok zorlamamalısınız. Anne ve babalar çocuklarına genellikle zorla yemek yedirmeye çalışırlar. Çocuğun ağzını ve burnunu kapatarak yemek yedirmeye çalışırlar, bunları kesinlikle istemiyoruz.

Çocuklarınızı sofra gıdasına alıştırmalısınız. Püreden, özellikle blender’dan uzak tutmalısınız. Yavaş yavaş gece beslenmesini bırakmalısınız. Biz yetişkinler gibi yemeklerini yemeliler, süt içmek isterlerse içmeliler, diş temizliğini yapmalılar ve sonra yatmalılar.

13 aylık bebek beslenmesi hakkında merak ettiklerini öğren!

13 aylık bebeklerde gece beslenmesi nasıl olmalı?

Sabaha kadar olan vakitte sürekli biberonla ve sütle beslenme istemiyoruz. Çünkü uzun süreli gece beslenmeleri çocukların diş-damak yapısını bozar, diş çürümelerine neden olabilir ya da kulak enfeksiyonlarına yol açabilir. Bu açıdan dikkat etmek gerekiyor.

Anne sütüyle beslenen bebeklerde yine buna devam edilebilir. Ancak yine de her uyanmada emzirmek yerine 2-3 uyanmada bir emzirmek çocuğunuzun sağlıklı uyku düzeni açısında önemlidir.

13 aylık bebek gelişimi hakkında detaylı bilgi almak için tıkla!