7 Aylık Bebek Beslenmesi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dicle İnanç, 7 aylık bebek beslenmesi ve ek gıdaya geçiş hakkında bilgi verdi!

7 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı?

Bebeğin 6. ayından sonra başlayabileceğimiz ilk ek gıdalarımız mevsim meyveleri ve sebzelerinden yapılan pürelerdir. İlk etapta sadece meyvenin suyunu tattırabilirsiniz. Ama çocuğunuz bunu tolere ettikten sonra meyve pürelerine geçebilirsiniz. Çünkü bizim amacımız çocuğumuza meyve suyu değil; püre vermek.

Çay bardağının 1/4’ü kadar vermeye başladığınız meyve püresini çocuğunuzun tolerasyonuna göre 1 çay bardağına kadar çıkarabilirsiniz. Çocuğunuz yaklaşık saat 10:30-11:00 menüsünde 1 çay bardağı kadar meyve püresi tüketebilir.

İlk başladığınız mevyeyi mümkün olduğunca 3-4 gün tek başına vererek devam edin. 3-4 günde bir meyve değişikliği yaparsanız, çocuğunuzu hem bu meyveye alıştırmış hem de oluşabilecek gıda alerjilerine karşı onu gözlemlemiş olursunuz.

Çocuğumuz meyve pürelerine alıştıktan 1 hafta 10 gün sonra ise ilave olarak ufak ufak sebze çorbalarına başlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde patates, havuçla başladığınız sebze pürelerini, çocuğunuz tolere ettikçe daha koyu kıvamda hazırlamalı ve mümkün olduğunca kaşıktan akmayacak kıvamda vermelisiniz.

Yine çocuğunuz tolere ettikçe mevsim sebze ve meyvelerinden ilave çeşitler verebilirsiniz.

İlk yıl çocuğa hangi meyve ve sebzelerin verilmesi tavsiye edilmemektedir?

  • Çilek,
  • Portakal,
  • Mandalina,
  • Tropik meyveler,
  • Patlıcan,
  • Bakla gibi gıdalar besin alerjisine sebep olabildikleri için çocuğa ilk yıl verilmemeli.

Bunlar dışında tabii ki her çocuğa alerji yapabilecek sebze ve meyveler farklıdır. Çocuğunuza her 3-4 günde bir farklı meyve ve sebzeler deneterek gıda çeşitlendirmeleri yapabilirsiniz.

7 aylık bebek beslenmesi hakkında detaylı bilgi almak için tıkla!