10 Aylık Bebek Beslenmesi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dicle İnanç, 10 aylık bebek beslenmesi, çocuğun çiğneme becerisi ve sofra alışkanlığı hakkında bilgi verdi!

10 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı?

Meyveye, sebzeye ve ek gıdalara adapte olan bebeği yavaş yavaş aile sofrasına da alıştırmak gerekir. Fakat bizim yediğimiz gıdaları yine de dikkatli vermelisiniz. Yemek sularının ekmekle yedirilmesinin bebek için pek besleyici bir değeri yok.

Bizim sofraya alıştırma dediğimiz durum, özellikle çocuğun çiğneme becerisini geliştirmeyi kapsıyor. Çocuğunuz tuzu, baharatı ve salçası uygun olan ev yemeklerinden 10. aydan sonra rahatlıkla yiyebilir.

Çocuğa balık verilebilir. Ancak balık 1 yaşından önce bazı çocuklara alerji yapabildiği için ek gıdalar arasına doktorunuza danışarak sokmanızda fayda var.

Kahvaltıyı lokmalar halinde yapmak ve çiğneme becerisini geliştirmek önemli.

1 yaşından önce bebeğinizi hangi besinlerden uzak tutmalısınız?

  • Yumurtanın beyazı,
  • Bal,
  • İnek sütü,
  • Tuzlu ve şekerli besinler,
  • Raf ömrü olan gofret, çikolata gibi market gıdaları.

Çocukları beslenmeye alıştırmak kadar ağız hijyenini korumak da önemli. Ağız ve diş temizliğine dikkat edilmesi gerekir.

Bu aylar diş çıkarma dönemleri olduğu için besinleri ret ve kusmalar olabilir. Böyle durumlarda çocukları çok zorlamamak gerekiyor. Çocuk, ek gıdaları çok istemeyebilir. Eğer anne sütünüz varsa anne sütü, yoksa da devam sütüyle ek gıda vermeye devam edebilirsiniz.

10 aylık bebek beslenmesi hakkında detaylı bilgi almak için tıkla!