2-2.5 Yaş Çocuk Beslenmesi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dicle İnanç, 2-2.5 yaş çocuk beslenmesi, yemek düzeni ve iştahsızlık hakkında bilgi verdi!

2 yaş bebek beslenmesi nasıl olmalı?

2 yaş dönemi oldukça zordur. Özellikle kişilik çatışmaları, hayırcılık ve negativizmin görüldüğü bir evredir ve bu da yeme düzenine yansır.

Bu dönemde çocuklar birçok gıdayı reddedebilirler, yemeyebilirler ve sofraya oturmak istemeyebilirler. Dolayısıyla çocuklarınıza televizyonun önünde yemek yedirmekten ziyade mutlaka sofra düzenine alıştırmalı ve ona beslenmesi için belli bir süre vermelisiniz.

Özellikle bu dönemde çocukları birey yerine koymalı ve kişiliklerinin oturması açısından özel tabak, bardak ve kaşık vermelisiniz. Bu dönemde de çocuğuzunun el becerilerinin gelişmesi açısından onu kendi başına yemek yemeye özendirmelisiniz.

Çocuklarda iştahsızlık hangi durumlarda tehlikelidir?

Çocuğunuz iştahsızsa ancak büyüme ve gelişmesi normalse endişelenmeyin. Eğer çocuğunuzun boyunun uzaması ve kilo alması duraksadıysa doktorunuza danışabilirsiniz. İştahsızlık açısından birtakım tetkiklerin yapılması gerekebilir. Ancak bunun dışında çocuğunuza verebileceğiniz iştah açıcı bir şurup yok.

Çocuğunuzu yemek yemeye zorlamayın!

Bu dönemi özellikle çocuğunuzun psikolojisini bozmadan, onu çok zorlamadan ve farklı gıdaları çeşitli şekillerde sunarak vererek geçirmeye özen göstermelisiniz. Yemek istemediği gıdadan bir müddet uzak durmayı denemelisiniz.

Çocuğunuz yemek yemiyor diye ödüllendirme amaçlı bisküvi, çikolata gibi şekerli gıdalardan uzak durun. Bu gıdalar hem çocuğunuzun iştahını kapatır hem gereksiz bir şekilde kilo artışına ve obeziteye neden olur hem de içeriklerinde bulunan glikoz ve fruktoz şurubu gibi birtakım maddeler ileride şeker hastalığı eğilimi yaratır.

24-30 aylık bebek beslenmesi hakkında detaylı bilgi almak için tıkla!