2.5-3 Yaş Çocuk Beslenmesi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dicle İnanç, 2.5-3 yaş çocuk beslenmesi, obezite ve beslenme programları hakkında bilgi verdi!

3 yaşındaki çocuğun beslenmesi nasıl olmalı?

3 yaşında olan bir çocuğun artık yetişkin gibi beslenmesini öneriyoruz. Çünkü çocuğunuz yavaş yavaş okula hazırlanacak ve bu dönemde okulda onlara bir birey gibi yemeklerini kendi başlarına yemeleri tavsiye edilecektir.

Dolayısıyla biz de artık bu yaştaki çocukların 3 ana öğün (güzel bir kahvaltı, öğle ve akşam yemeği) ve 2 ara öğün şeklinde günü tamamlamalarını öneriyoruz.

Sağlıklı beslenmek çok önemli. Bu yaşta kazanılmış olan sağlıklı beslenme alışkanlığı ileri yaşlara da yansır. Sağlıklı beslenen bireyler toplum sağlığı açısından da önemlidir.

Çocuklarda obeziteyi tetikleyen faktörler nelerdir?

Günümüzde ne yazık ki her 5 çocuktan 1'i obez. Obez çocuklara bakıldığında;

  • Az hareket etmek,
  • Televizyon-bilgisayar başında uzun zaman geçirmek hatta yemek yemek,
  • Spor aktivitesi yapmamak,
  • Hep birileri tarafından yedirilmek,
  • Katkılı maddeler yemeye alıştırılmış olmak gibi hataların yaygın olduğunu görüyoruz.

Dolayısıyla çocuklarınızı fast food'dan, hazır gıdalardan, cipsten, kola ve gazoz gibi gazlı içeceklerden, katkılı maddelerden uzak tutmanızı tavsiye ediyoruz.

3 yaşındaki bir çocuğun okula başlamasıyla birlikte sık hastalanacağını düşünecek olursak hastalıklara karşı bağışıklık kazanbilmesi için sağlıklı beslenmesi çok önemli.

Miniğin bu leziz tariflere bayılacak: 18 Ay-3 Yaşındaki Çocukların Midelerinden Geçip Kalplerini Fethedecek 7 Yemek