Bebeklerde Sırt Dikeni: Neden Olur, Nasıl Çıkarılır?

Bebeğinin narin cildinde birden ortaya çıkan sert dikensi yapılarla mı karşılaştın? Endişelenme, bu gördüğün bebeklerde sırt dikeni olarak adlandırılan bir durum.

Bakalım bebeklerde sırt dikeni neymiş, neden oluyor, nasıl çıkarılıyormuş?

Bebeklerde sırt dikeni nedir?

Bebeklerde sırt dikeni, minik yavrunun arka gövdesinde, deri altında bulunan, sertleşip sakal tarzında bir yapı alan tüylerdir. Bu tüyler aslında dışarıdan bir müdahale olmadıkça fark edilmez. Ancak bebeğinin sırtını ovalarken eline gelen sertlikleri görebilirsin.

Tabii ki bebeğinin pamuk cildinde bu tarz sert ve batıcı dikenleri görmek seni endişelendirebilir. Ama en başta söyleyelim, bu sırt dikenlerinin herhangi bir zararı yok ve büyük ihtimalle bebeğine acı da vermiyor. Yalnızca biraz sırtının kaşınmasına neden olabilir.

Sırt dikeni daha çok erkek bebeklerde görülüyor. Ayrıca yeni doğan bebeklerde sırt dikeninin daha fazla olduğu da tespit edilmiş.

Bu arada şunu da belirtelim, bebeklerde sırt dikeni her zaman kıl gibi bir yapıda görünmez. Bebeğin sırtında siyah, nokta nokta bir görünümde olabilir. Dikensi bir yapıda olduğunu yalnızca dokunarak anlayabilirsin.

Yenidoğan Bebek Bakımı: 12 Soruda Bilmen Gerekenler!

Bebeklerde sırt dikeni neden olur?

Bebeklerin sırtındaki dikenler neden meydana geliyor, net bir şey söylemek çok mümkün değil. Ama en çok üzerinde durulan konu, annelerin bebeklerinin sırtını çok ovalaması. Ovalama, sırt bölgesindeki tüylerin yapısını bozuyor, deri altına girmesine ve kalınlaşmasına neden oluyor. Bu yüzden özellikle bebeği yıkarken sert ovalama hareketlerinden kaçınmak gerekiyor.

Öğren: 13 Soruda Bebek Banyosu Hakkında Merak Ettiğin Her Şey

Bebeklerde sırt dikeni nasıl temizlenir?

Bebek sırtında diken oluşumu her ne kadar tehlikeli bir durum olmasa da bir doktora danışarak temizlemek çok daha mantıklı olacaktır. Bebeklerde sırt dikeni çıkarma için cımbız gibi araçlarla tek tek temizlemeye çalışmak hem bebeğe acı verir hem de sorunun daha fazla artmasına neden olur. Ayrıca meşakkatli bir yöntemdir. Bu yüzden dikenleri temizlemenin en doğru ve kolay yolu ise bebek masajı yapmaktır.

Bebek masajı zaten çok faydalı ve sık sık uygulanması gereken bir yöntem. Ayrıca bebeklerde gaz problemi için de etkilidir. Masaj yapılan bebek rahatlar ve daha keyifli bir ruh haline girer.

Sırt dikeni için bebek masajını her banyodan sonra yapabilirsin. Bebeğin sırt ve bel bölgesine ellerini yanlamasına koyarak ileri-geri hareket ettirebilir, yukarıdan-aşağıya tüm gövdeyi sıvazlayarak dikenlerin çıkmasına yardımcı olabilirsin. Bunu yaparken ellerinin bebeğinin vücudunda rahat hareket etmesi için doğal bebek yağlarından da yardım alabilirsin. Nasıl yapacağını bilmiyorsan ve daha fazla teknik görmek istiyorsan videomuz sana yardımcı olacaktır.

Bu arada belirtelim, bebek masajının ardından sırt dikenlerinin dökülerek yok olacağını düşünme! Bu dikenler zaman içerisinde kendiliğinden yok olacak ve siyah noktalı görünüm yavaş yavaş kaybolacaktır. Ayrıca bu masaj sayesinde bebeğinde yeni sırt dikenlerinin oluşumunu da engelleyebilirsin.