Çalışan anneler ve emzirme düzeni

Bebeğinizin doğumundan bir süre sonra işe başlamanız gerekiyor ve siz onu emzirememekten, anne sütü alamayacağından korkuyorsunuz.  Böyle bir durumda b

Bebeğinizin doğumundan bir süre sonra işe başlamanız gerekiyor ve siz onu emzirememekten, anne sütü alamayacağından korkuyorsunuz. Böyle bir durumda bebeğinizi biberona alıştırmanız gerekir, sütünüzü sağarak bebeğinizin anne sütü almaya devam etmesini sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler? (epsilon yayınları- Arlene Eisenberg) kitabında bu konuda annelere yardımcı bazı ipuçları veriliyor.

1- Süt rezerviniz tam dolana kadar biberona başlamayın. Çok erkenden başlamanız biberonun reddedilmesini önler ancak erken başlamak, süt miktarınızı azaltır. Biberona geçmeden önce emzirmeyle ilgili tüm roblemlerin hallolmuş olmasını bekleyin. Yeterli sütünüz olduğundan emin olun.

2- Bebek büyüdükçe biberona alıştırmak zorlaşır. İşe geri döneceğiniz günden çok önce biberon vermeye başlayın. Emzirmeyle birlikte bebeğinizin en azından günde bir kere biberonla beslenmesini sağlayın. Mümkün oldukça bunun evde olamayacağınız saatlere denk gelmesini sağlayın.

3- Rahat kullanabileceğiniz, uygun bir süt pompası alın ve sütünüzü toplama konusunda ustalaşmaya çalışın. Acil durumlar için birkaç günlük süt yedeğiniz olsun.

4- Bebek biberona nekadar geç geçerse emzirme o kadar başarılı şekilde devam eder. Bu yüzden mümkünse üç aydan bebeğinizden ayrılmayın.

5- İlk başlarda mümkünse yarım günlük işlerde çalışmayı deneyin. Yarım gün çalıştığınızda emzirmeyi günde bir kereden fazla atlamamış olursunuz. İşteyken pompa ile süt sağmanıza da gerek kalmaz.

6- İş yerinde süt sağabilmek için zaman ve yer ayarlayın. Sağdığınız sütü koymanız gereken bir yer bulmanız gerekecektir. Bu konuda iş yerinizdekilerle konuşmalısınız.

7- Süt rezervinizin azalmaması için 3-4 saatte bir sütünüzü sağın. Bol bol su için ve beslenmenize çok dikkat edin.

8- Bebeğe bakan kişiye emzirme planınızı anlatın. Eve gelmenize iki saatten daha az bir süre kaldığında bebeğinize biberon dolusu süt verilmemesi konusunda talimat verin. Böylece ve geldiğinizde bebeğiniz aç olur ve onu emzirebilirsiniz.

9- Süt gelmesini engelleyen dar giysiler giymeyin. Dar giysiler süt oluşumunu engelleyebilir. Giysilerinizi süt sızıntısına karşı korumak için sutyeninize pedler yerleştirebilirsiniz.

10- İşe başlamadan önce gerçekten işe gidecekmişsiniz gibi denemeler yapın. Arada sırada sütünüzü sağın ve evden uzaklaşın, ilk seferinde birkaç saatten fazla uzaklaşmayın, daha sonra bu süreyi uzatın. Böylece ne tip problemlerin ortaya çıkacağını görürsünüz ve bunları çözmek için önünüzde zamanınız olur.

Anne sütü ne kadar saklanabilir?

Süt sağılmaya devam ettikçe, beyinden salgılanan hormonlar da çocuğun süte ihtiyacının sürdüğünü düşünüyor ve bol miktarda salgılanmaya devam ediyor. İş yerinde sağılan anne sütü, özel kaplara konularak buzdolabının kapağında 24 saat, derin dondurucuda ise 6 aya kadar saklanabiliyor. Ancak anne sağma işlemine ara verirse beyin, hormon salgılanmasını azaltıyor, bunun sonucunda da süt yapımı giderek azalıyor.